Reakcije na povećanje minimalca: Sindikati kažu da se radnicima daju mrvice, poslodavci zadovoljni
Minimalna zarada u Srbiji u narednoj godini biće povećana. Međutim, mnogi predstavnici radnika nisu zadovoljni. Sa druge strane, poslodavci jesu.
Foto: Pixabay
Na sednici Socijalno-ekonomskog saveta dogovoreno je da minimalac u Srbiji bude uvećan za 13,7 odsto, na 53.592 dinara, odnosno 457 evra.
Sednici je prisustvovao premijer Miloš Vučević koji je rekao da je prvi put posle šest godina postignut dogovor sva tri socijalna partnera o minimalnoj zaradi. Dodao je da će ona prvi put pokrivati troškove minimalne potrošačke korpe.
Međutim, mnogi predstavnici radnika nisu zadovoljni, dok drugi navode da je ovo maksimum koji je mogao da bude postignut.
ASNS: Radnicima i ovoga puta - mrvice
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Srbije upozorila je danas da je minimalna cena rada za 2025. morala da iznosi od 61.283 dinara do 67.123 dinara, u zavisnosti od broja radnih sati, umesto od 51.744 do 56.672 dinara.
"Ponovo je utvrđena minimalana cena rada i minimalna zarada na štetu radnika, a u korist kompanija, banaka i posebno države", naveo je u saopštenju taj sindikat.
Dodaje se da povećanje minimalne zarade iznosi 13,6 odsto i da je bez obrazloženja, računice i poštovanja elementarnih kriterijuma, utvrđenih zakonom.
Sindikat je naveo da se kao veliko dostignuće ističe to što je prvi put minimalna zarada izjednačena sa minimalnom potrošačkom korpom.
"Čak i da zanemarimo što smo jedina zemlja na svetu koja ima minimalnu potrošačku korpu, ostaje činjenica da su ovoga puta sabrane babe i žabe, minimalna zarada za 2025. godinu se izjedačuje sa minimalnom potrošačkom korpom, ali za maj mesec 2024. godine", naveo je ASNS.
Po najoptimističkijem scenariju minimalna potrošačka korpa početkom 2025. iznosiće, kako je navedeno oko 60.000 dinara, a najčešća minimalna zarada biće 53.592 dinara, oko 6.000 dinara manja.
Nezavisnost: Ovo je maksimum koji smo mogli da postignemo
Predsednica Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" Čedanka Andrić izjavila je danas da je, nakon teških pregovora, na sednici Socijalno-ekonomskog saveta postignut konsenzus o maksimalno mogućoj visini minimalne zarade.
"Danas smo postigli konsenzus koji je dao iznos koji je negde oko 56 odsto od prosečne zarade i predstavlja dobru polaznu tačku za sledeće pregovore koje ćemo imati. Mi od 2018. godine insistiramo na tome da minimalna potrošačka korpa mora da bude pokrivena minimalnom zaradom, inače je to besmisleno utvrđivati na drugačiji način", navela je Andrić.
Dodala je i da niko nije euforičan zbog postignutog dogovora i da bi svi u Socijalno-ekonomskom savetu bili daleko zadovoljniji da je taj iznos mogao da bude veći.
"U ovom momentu ova vrsta konsenzusa je maksimalno što smo mogli da postignemo", istakla je ona.
SSSS: Minimalac nikada neće biti velik, cilj da bude dostojanstven
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović naglasio je daje dogovor o minimalnoj ceni rada veliki uspeh za zaposlene.
"Minimalna zarada nikada neće velika, a naš cilj je da bude dostojanstvena i da što manji broj ljudi prima minimalnu zaradu", kazao je on, navodeći da trenutno minimalnu zaradu prima oko 114.000 radnika, odnosno pet odsto od ukupnog broja zaposlenih.
On je istakao i da je važno da svi oni koji su primali subvencije moraju da poštuju zakone i uredbe Srbije, odnosno da minimalne zarade njihovih radnika moraju biti uvećane za 20 odsto.
Sloga: Dogovoreni minimalac ispod svakog dostojanstva, sindikati izdali radničku klasu
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" ocenili su da je ovaj dogovor o minimalcu ga sraman čin, koji predstavlja kapitulaciju sindikata uključenih u Socijalno-ekonomski savet.
Kako navode, minimalac od 53.592 dinara je "ispod svakog dostojanstva".
"Ovaj dogovor je signal da su predstavnici radnika izdali radničku klasu, otvarajući vrata za uvoz jeftine radne snage iz zemalja poput Šri Lanke, Indije i Pakistana, čime je ugrožena budućnost srpskog radno sposobnog stanovništva, kojem preti socijalni egzodus zbog nedostatka prilika i perspektive u sopstvenoj zemlji", navedeno je u saopštenju.
Unija poslodavaca zadovoljna ishodom
Unija poslodavaca Srbije zadovoljna je dogovorom o iznosu minimalne zarade u Srbiji za 2025. godinu od 53.592 dinara, izjavio je predsednik Unije poslodavaca Srbije i predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta Miloš Nenezić.
On je posle sednice Socijalno-ekonomskog saveza istakao da je Vlada Srbije i ove godine napravila ustupak prema poslodavcima povećanjem neoporezivog dela zarada i to u istom procentu u kome je povećan i minimalac, od 13,7 odsto.
Nenezić je najavio da će poslodavci ubuduće poseban akcenat staviti na unutrašnjost Srbije, jer su opterećenja za unutrašnjost Srbije nejednaka u odnosu na Beograd ili Vojvodinu.
Prema njegovim rečima, nova sednica Socijalno-ekonomskog saveta održaće se u septembru, a u narednom periodu više reči će biti i o zloupotrebama bolovanja, kao i o skraćenju birokratskih procedura.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Koliko građani Srbije duguju bankama: Objavljeni novi podaci
17.09.2024.•
0
Stanovništvo Srbije dugovalo je bankama na kraju avgusta 1.582 milijardi dinara.
Rusija i BRIKS: Nova valuta za odbranu od raketa
17.09.2024.•
7
Rat u Ukrajini, uprkos razaranjima i masovnim gubicima, ne pokazuje znake smirivanja ni posle dve i po godine.
Tramp pokrenuo svoju platformu za kriptovalute
17.09.2024.•
0
Kandidat republikanaca na predstojećim novembarskim predsedničkim izborima Donald Tramp pokrenuo je novu platformu za kriptovalute World Liberty Financial i pozvao javnost na ulaganje.
Zalagaonice niču kao pečurke: Unovče ček ili uzmu telefon, imaju i sopstvene "cenovnike"
16.09.2024.•
10
Kreditiranje mimo banaka i pojedinih institucija je zabranjeno. Međutim, zalagaonice u Srbiji već godinama na poseban način klijentima daju zaloge.
Poreznici zatvorili polovinu kontrolisanih frizerskih i kozmetičkih salona
16.09.2024.•
12
Poreska uprava kontrolisala je ove godine 99 frizerskih i kozmetičkih salona, odnosno evidenciju njihovih prometa preko elektronskih fiskalnih kasa.
Statistika RGZ kaže: Poskupele nekretnine u Srbiji, ali je povećana i potražnja
16.09.2024.•
4
Republički geodetski zavod objavio je da je tokom drugog kvartala ove godine došlo do povećanja potražnje za stanovima u Srbiji.
Mir ispred profita: Stanovnici dela Budimpešte glasali za zabranu kratkoročnog najma nekretnina
16.09.2024.•
4
Stanovnici šestog okruga u Budimpešti izglasali su zabranu kratkoročnog najma od 2026. u odluci koja bi mogla imati šire posledice za tržište nekretnina.
Inflacija je blago porasla u avgustu, skoro sve je poskupelo: Evo šta najviše
16.09.2024.•
6
Inflacija u avgustu u odnosu na jul je porasla za 0,4 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Sve više dolarskih milionera u Tajvanu i Turskoj, a sve manje u Holandiji i Velikoj Britaniji
15.09.2024.•
0
U godišnjem izveštaju o globalnoj raspodeli ličnog bogatstva (Global Wealth Report 2024), bankarska grupacija UBS iznela je i deo istraživanja o brzom rastu dolarskih milionera na planeti.
Ogrev jeftiniji u odnosu na prošlu godinu: Kako se kreću cene u Vojvodini i drugim delovima Srbije?
15.09.2024.•
5
Cene ogreva od aprila su u padu. U odnosu na isti period lane, drva su jeftinija i do 20 odsto a peleta oko 25 odsto.
Za njih nema zime: Banke prošle godine imale rekordan profit, 2024. možda bude još bolja
15.09.2024.•
7
Ovih dana u centru pažnje je nacrt zakona koji je predstavila Narodna banka Srbije, a koji bi trebalo da uvede kontrolu kamatnih stopa na sve vrste kredita.
Uzelac: Smanjenje referentne kamatne stope znači da bi krediti trebalo da budu povoljniji
15.09.2024.•
1
Najnovije smanjenje referentne kamatne stope od Narodne banke Srbije za 25 baznih poena trebalo bi, prema oceni urednika portala Kamatica Dušana Uzelca, da obezbedi povoljnije kredite.
Plata u različitim evropskim prestonicama: Šta se smatra dobrom zaradom?
15.09.2024.•
4
Visina dobre plate može uveliko da varira u zavisnosti od profesije, obrazovanja i ličnih očekivanja pojedinca.
Koliko je Srbija platila Etihad ervejzu da izađe iz vlasništva Er Srbije?
14.09.2024.•
8
Kada je u novembru prošle godine država postala jedini vlasnik Er Srbije, u to ime je platila 2,04 milijarde dinara, što je oko 17,4 miliona evra.
Boingovi mehaničari najavili štrajk
13.09.2024.•
0
Mehaničari zaposleni u kompaniji Boing najavili su štrajk jer su odbili predloženi ugovor prema kojem bi plate bile povećane 25 odsto u naredne četiri godine.
Stelantis pauzira proizvodnju električnog modela Fijat 500 zbog slabe potražnje
13.09.2024.•
12
Francusko-italijanski automobilski gigant Stelantis saopštio je da od danas zaustavlja proizvodnju električnog modela Fijat 500 na četiri nedelje zbog slabe potražnje.
Nove cene goriva: I dizel i benzin pojeftinili za tri dinara
13.09.2024.•
13
Objavljene su nove cene goriva za narednih sedam dana.
Za novčane pozajmice između fizičkih lica biće obavezan ugovor kod notara
12.09.2024.•
18
Vlada Srbije saopštila je da je na današnjoj sednici usvojila Predlog zakona o uspostavljanju i funkcionisanju sistema za upravljanje kohezionom politikom.
NBS smanjila referentnu kamatnu stopu
12.09.2024.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije na današnjoj sednici je odlučio da nastavi da ublažava monetarne uslove smanjujući referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 5,75 odsto.
Dnevno uvozimo 10 do 15 odsto struje, a zima možda bude oštra: "To podseća na Grčićev period"
12.09.2024.•
9
U utorak oko 13.30 časova Srbija je uvozila više od gigavata struje. Tačnije, 1,026 gigavata.
Samsung će otpustiti 30 odsto radnika
12.09.2024.•
4
Južnokorejski Samsung elektroniks, najveći proizvođač pametnih telefona, televizora i memorijskih čipova, otpustiće do 30 odsto svoje radne snage u inostranstvu u nekim sektorima, prenosi Rojters.
Komentari 19
Pera
Dušica
Anoniman
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar