
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.

Foto: Pixabay
Povezivanje na taj naftovod dug 4.000 kilometara preko Mađarske donelo bi sa jedne strane alternativnu mogućnost snabdevanja, budući da se sada Srbija sirovom naftom snabdeva samo preko hrvatskog JANAF-a, i nižu cenu nafte, ali nosi i rizike, od političkih zbog trenutnih odnosa EU i Moskve, ali i ekonomskih, jer je Družba star naftovod, sa neizvesnim održavanjem u ukrajinskom delu, dok je postojala i druga opcija za alternativu - naftovod do crnomorske luke Konstanca.
Stručnjak za energetiku Goran Radosavljević za NIN kaže da izgradnja naftovoda prema Mađarskoj ne bi predstavljala diverzifikaciju izvora iz prostog razloga što Srbija već sad naftu kupuje od koga god želi.
"Ta nafta se tankerima doprema do Hrvatske odakle se naftovodom JANAF transportuje do pančevačke rafinerije. Shodno tome, izgradnja naftovoda ka Mađarskoj nije stvar diverzifikacije izvora već se na taj način dobija drugi pravac snabdevanja tim energentom", objašnjava sagovornik NIN-a.
Prema njegovim rečima, razlog za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske se može tražiti u činjenici da je cena "crnog zlata" koje se transportuje direktno kroz cevi jeftinija nego kada se do naftovoda prethodno doprema tankerima.
"Logika za izgradnju postoji, ali..."
"Logika da se naftovod izgradi svakako postoji. Međutim, pojavljuje se problem održivosti te investicije ako se zna da Družba na putu do Mađarske prolazi kroz teritoriju Ukrajine. Potpuno je izvesno da će Rusi održavati njenu zastarelu infrastukturu ali je veliko pitanje da li će takve aspiracije kao i potrebna sredstva imati i Ukrajina. U tom smislu se može konstatovati da ulazak u taj projekat predstavlja i određeni rizik", navodi Radosavljević.
Sagovornik beogradskog medija ističe da bi za Srbiju daleko isplativija opcija bila izgradnja takozvanog Panevropskog naftovoda koji bi se prostirao do rumunske luke Konstanca jer bi na taj način izbor nafte koja se kupuje bio veći od onog koji pruža Družba.
Ideja o izgradnji takvog naftovoda potiče još sa početka 21. veka. Sporazum o izgradnji tog naftovoda, poznatog i kao Panevropski naftovod, potpisale su još 2007. Hrvatska, Italija, Rumunija, Srbija i Slovenija. Međutim, on je do danas ostao samo na ideji, koja je predviđala povezivanje Konstance u Rumuniji ne samo sa ovim zemljama, već i sa Austrijom i Nemačkom do čijih bi rafinerija stizala nafta iz crnomorskog basena.
Ideja je zamrznuta 2010, kada se iz nje povukla hrvatska strana, dok su Srbija i Rumunija ostavile mogućnost izgradnje naftovoda do Rafinerije u Pančevu.
Izgradnja kraka ka naftovodu Družba od Srbije do Mađarske značajna je jer bi njime Srbija dobila drugi pravac snabdevanja, kaže za NIN stručnjak za energetiku Željko Marković.
"Uvek je korisno kada postoji više opcija pa to važi i u ovom slučaju. Takođe, kada se naftom snabdevate iz dva pravca, odnosno kada je prisutna konkurencija, onda je izglednija mogućnost da obezbedite i nižu cenu tog energenta", objašnjava ovaj sagovornik.
Marković dodaje da treba imati i određenu rezervu oko isplativosti projekta na duže staze zbog toga što je naftovod Družba star ali i zbog orijentacije Evropske unije da prekine zavisinost od ruske nafte.
"Družba je star naftovod i uvek je opravdano postaviti pitanje koliko će još dugo biti operativan. Takođe, poznato je da EU želi da se oslobodi zavisnosti od ruske nafte pa je i zbog toga upitno da li se investicija u naftovod ka Mađarskoj zaista i isplati", navodi Marković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
FT: Imenovanjem Sajmona Trota za direktora, Rio Tinto se opredelio za status kvo
15.07.2025.•
0
Rudarska kompanija Rio Tinto imenovala je Sajmona Trota za izvršnog direktora posle iznenadnog povlačenja Jakoba Stausholma, čime se opredelila za status kvo, piše danas Fajnenšel tajms.
Srbija najviše uvozi iz Kine
15.07.2025.•
0
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata
15.07.2025.•
2
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila da Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata.
Savez samostalnih sindikata: Tražićemo veće povećanje minimalca za 2026. od predloženog
15.07.2025.•
7
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da će taj sindikat tražiti veće povećanje minimalne zarade za 2026. godinu od predviđenih 10,1 odsto, odnosno sa 500 na 550 evra.
Evropa priprema odgovor na Trampove carine: Na spisku i jelke, pčele, kamile, kondomi, ljudska kosa...
15.07.2025.•
2
U srži odgovora Evropske komisije na najavljene carinske tarife Donalda Trampa, na spisku u koji je AFP imao uvid, nalaze se američki avioni, automobili i burbon, mada Brisel i dalje želi da šansu da pregovorima.
Zbog gubitaka na mreži: Struja će poskupeti u oktobru, ali i još jednom naredne godine
15.07.2025.•
31
Od Međunarodnog monetarnog fonda smo saznali da će cena struje u Srbiji od oktobra biti uvećana sedam odsto "zbog gubitaka na mreži" koje ima Elektrodistribucija Srbije (EDS).
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
3
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
46
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
27
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
14.07.2025.•
78
Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Letnji dani, zimske brige: Građani već nabavljaju ogrev
13.07.2025.•
1
U jeku letnjih žega povećana je potražnja za ogrevnim drvetom.
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
10
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
43
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
6
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
13.07.2025.•
1
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
5
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Komentari 17
Razbarušenko
Niko Nekolic
Vampiri postoje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar