
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.

Foto: Pixabay
Povezivanje na taj naftovod dug 4.000 kilometara preko Mađarske donelo bi sa jedne strane alternativnu mogućnost snabdevanja, budući da se sada Srbija sirovom naftom snabdeva samo preko hrvatskog JANAF-a, i nižu cenu nafte, ali nosi i rizike, od političkih zbog trenutnih odnosa EU i Moskve, ali i ekonomskih, jer je Družba star naftovod, sa neizvesnim održavanjem u ukrajinskom delu, dok je postojala i druga opcija za alternativu - naftovod do crnomorske luke Konstanca.
Stručnjak za energetiku Goran Radosavljević za NIN kaže da izgradnja naftovoda prema Mađarskoj ne bi predstavljala diverzifikaciju izvora iz prostog razloga što Srbija već sad naftu kupuje od koga god želi.
"Ta nafta se tankerima doprema do Hrvatske odakle se naftovodom JANAF transportuje do pančevačke rafinerije. Shodno tome, izgradnja naftovoda ka Mađarskoj nije stvar diverzifikacije izvora već se na taj način dobija drugi pravac snabdevanja tim energentom", objašnjava sagovornik NIN-a.
Prema njegovim rečima, razlog za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske se može tražiti u činjenici da je cena "crnog zlata" koje se transportuje direktno kroz cevi jeftinija nego kada se do naftovoda prethodno doprema tankerima.
"Logika za izgradnju postoji, ali..."
"Logika da se naftovod izgradi svakako postoji. Međutim, pojavljuje se problem održivosti te investicije ako se zna da Družba na putu do Mađarske prolazi kroz teritoriju Ukrajine. Potpuno je izvesno da će Rusi održavati njenu zastarelu infrastukturu ali je veliko pitanje da li će takve aspiracije kao i potrebna sredstva imati i Ukrajina. U tom smislu se može konstatovati da ulazak u taj projekat predstavlja i određeni rizik", navodi Radosavljević.
Sagovornik beogradskog medija ističe da bi za Srbiju daleko isplativija opcija bila izgradnja takozvanog Panevropskog naftovoda koji bi se prostirao do rumunske luke Konstanca jer bi na taj način izbor nafte koja se kupuje bio veći od onog koji pruža Družba.
Ideja o izgradnji takvog naftovoda potiče još sa početka 21. veka. Sporazum o izgradnji tog naftovoda, poznatog i kao Panevropski naftovod, potpisale su još 2007. Hrvatska, Italija, Rumunija, Srbija i Slovenija. Međutim, on je do danas ostao samo na ideji, koja je predviđala povezivanje Konstance u Rumuniji ne samo sa ovim zemljama, već i sa Austrijom i Nemačkom do čijih bi rafinerija stizala nafta iz crnomorskog basena.
Ideja je zamrznuta 2010, kada se iz nje povukla hrvatska strana, dok su Srbija i Rumunija ostavile mogućnost izgradnje naftovoda do Rafinerije u Pančevu.
Izgradnja kraka ka naftovodu Družba od Srbije do Mađarske značajna je jer bi njime Srbija dobila drugi pravac snabdevanja, kaže za NIN stručnjak za energetiku Željko Marković.
"Uvek je korisno kada postoji više opcija pa to važi i u ovom slučaju. Takođe, kada se naftom snabdevate iz dva pravca, odnosno kada je prisutna konkurencija, onda je izglednija mogućnost da obezbedite i nižu cenu tog energenta", objašnjava ovaj sagovornik.
Marković dodaje da treba imati i određenu rezervu oko isplativosti projekta na duže staze zbog toga što je naftovod Družba star ali i zbog orijentacije Evropske unije da prekine zavisinost od ruske nafte.
"Družba je star naftovod i uvek je opravdano postaviti pitanje koliko će još dugo biti operativan. Takođe, poznato je da EU želi da se oslobodi zavisnosti od ruske nafte pa je i zbog toga upitno da li se investicija u naftovod ka Mađarskoj zaista i isplati", navodi Marković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ponovo sledi moljakanje za naftu
22.04.2025.•
0
Ponovo se približio dvadeset i osmi dan u mesecu i naglo se pojačala neizvesnost hoće li u narednom periodu Srbija moći slobodno da kupuje i doprema naftu.
Glamočić kritikovao Upravu za agrarna plaćanja: Neprihvatljiva realizacija podsticaja od 14 odsto
21.04.2025.•
5
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Dragan Glamočić izjavio je da će efikasna i transparentna isplata subvencija biti jedan od prioriteta tog ministarstva.
Upozorenje iz Kine: Ne sklapajte dogovore sa SAD na naš račun
21.04.2025.•
0
Kina je upozorila druge zemlje da ne sklapaju trgovinske dogovore sa Sjedinjenim Američkim Državama na njen račun, inače će preduzeti protivmere, preneo je Rojters.
Ruski gas podelio Evropljane
21.04.2025.•
8
Otkako je pre bezmalo tri i po godine počeo sukob u Ukrajini, Evropska unija je brzo počela da drastično smanjuje uvoz gasa iz Rusije.
Paušalci "izvisili" za staž obećan podsticajnom merom za zapošljavanje
20.04.2025.•
6
Podsticajna mera države trebalo je da amortizuje posledice testa samostalnosti i obračun sa angažovanjem paušalaca kao poreski jeftinijim rešenjem od angažovanja stalno zaposleni.
Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
20.04.2025.•
4
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Zbog carinskog rata: Avion Boing koji je naručila Kina vratio se u SAD
20.04.2025.•
0
Avion kompanije Boing, koji je naručila kineska avio-kompanija, vraćen je u proizvodni centar u SAD, prema svemu sudeći zbog carinskog rata na relaciji Vašington-Peking.
Radonjić: To da je Srbija ekonomski tigar - bušna priča, ne čudi da se godišnje odseli 40.000 ljudi
20.04.2025.•
36
Narativ o Srbiji kao ekonomskom tigru je "bušna priča" kada se zaviri u realne podatke.
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
12
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
4
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
Komentari 17
Razbarušenko
Niko Nekolic
Vampiri postoje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar