
Zbog klime i Trampovih carina moguća nova poskupljenja kafe u svetu - što znači i u Srbiji
Cena sirove kafe na svetskom tržištu doživela je dramatičan skok u poslednjih nekoliko meseci, udvostručivši se u rekordno kratkom roku.

Foto: Pixabay
Ovaj nagli rast cena rezultat je kombinacija više nepovoljnih faktora, među kojima prednjače loši vremenski uslovi u zemljama koje su ključni proizvođači, kao i najava američkih carina koje bi mogle dodatno uzdrmati tržište.
Brazil i Vijetnam, koji važe za najveće proizvođače kafe na svetu, suočili su se sa ozbiljnim problemima u proizvodnji usled suše i visokih temperatura. Povećana tražnja za kafom u regionima poput Evrope, Sjedinjenih Američkih Država i Kine takođe doprinosi rastu cena.
Situaciju dodatno komplikuje trgovinska politika SAD. Naime, predsednik Donald Tramp najavio je carine od deset odsto na robu koja dolazi iz gotovo svih zemalja koje izvoze kafu - uključujući Brazil, Kolumbiju i Etiopiju. Američke pržionice i distributeri su zbog toga počeli da preispituju svoje lance snabdevanja, jer ne znaju u kom pravcu će se politika kretati.
Agroekonomski analitičar Žarko Galetin ocenjuje za Biznis.rs da se oko kafe dešava klasična priča u kojoj politika vodi glavnu reč.
"Kada je reč o tržištu kafe, situacija je naročito osetljiva zbog razlika u kvalitetu, poreklu i vrstama kafe. Sve to ima uticaj na političke odluke zemalja koje su uključene u uvoz i izvoz. Nijedna odluka do sada nije izazvala toliko pažnje kao uvođenje carina koje su donele značajnu pometnju na svetskom tržištu - ne samo kafe, već i šire, na globalnom tržištu hrane. Na početku su carine bile usmerene pre svega na prehrambeni sektor, uključujući i kafu. SAD, kao jedan od najvećih uvoznika i potrošača kafe, posebno su bile pogođene ovom politikom", objašnjava Galetin.
On ističe da ne može neka pojava da se desi u Americi, Kini ili EU, a da se to ne oseti u drugim zemljama.
"To je jedan aksiom kog moramo biti svesni. Najbolje to možemo videti na primeru energenata, jer kada se dogodi kriza, ona može da bude generisana od strane Rusije ili SAD, ali mi u Srbiji svakako osetimo. U početku uvođenja carina imali smo situaciju da su cene kafe naglo skočile gore, da su svi indeksi na berzama otišli gore, da je ojačao dolar, da bismo onda imali kontraefekat da je sve krenulo u drugom smeru, nadole. Kada su uvedene carine sve države koje su bile pogođene tim merama, pogotovo one koje su proizvođači kafe, morale su da snize primarnu cenu neopterećenu porezima da bi ostale konkurentne na svetskom tržištu", pojašnjava sagovornik Biznis.rs.
Takođe, treba naglasiti da je tržište kafe specifično - to nisu žitarice ili uljarice koje se proizvode u celom svetu, jer u proizvodnji učestvuje samo nekoliko zemalja i, ako one tako odreaguju na promenu, onda se to odrazi na celokupno tržište.
"Kada je reč o domaćim uvoznicima, kafa je berzanski proizvod i kada se ugovara cena ona je onakva kakva je dogovorena pre dva-tri meseca, pa može ostati ista uprkos globalnim poremećajima, ali ne zadugo. Takođe, postoji i sistem hedžinga, gde veliki uvoznici hedžiraju cenu tako što se štite tržišnim operacijama na samim berzama", navodi Galetin.
Izvršna direktorka kategorije Kafe kompanije Nestlé za tržište južne i istočne Evrope (SEE) Atana Škalko za Biznis.rs kaže da cene kafe u svetu mogu biti pod uticajem više faktora, a na prvom mestu su klima i vremenski uslovi, pa tako suše, poplave i druge nepogode u zemljama koje su glavni proizvođači, poput Brazila i Kolumbije, mogu značajno da utiču na prinose, a posredno i na cene.
"Poljoprivredne prakse, odnosno promene u uzgoju i berbi kafe, kao i korišćenje novih tehnologija, još jedan su od uticaja na krajnje cene. Pored ovih prirodnih faktora, tržište je to koje značajno uslovljava cene, a tu mislim na globalnu potražnju, trgovinske politike i valutne kurseve. Dakle, carine, kvote i druge trgovinske mere, kao i fluktuacije u vrednosti valuta, posebno u zemljama izvoznicama kafe, direktno utiču na cene na međunarodnom tržištu", ocenjuje Škalko.
Kada je reč o cenama kafe na domaćem tržištu, sagovornica biznis portala ističe da cene kafe u svetu direktno utiču i na tržište Srbije, jer se većina kafe uvozi.
"Ako globalne cene kafe rastu, to se obično odražava na maloprodajne cene u Srbiji. U proteklim godinama inflacija sirove kafe na svetskom tržištu dovela je do poskupljenja u lokalnim prodavnicama. Takođe, inflacija i troškovi transporta dodatno povećavaju cene. Teško je precizno prognozirati buduće vrednosti, jer zavise od mnogih faktora, uključujući globalne cene kafe, ekonomsku situaciju, inflaciju, kao i lokalne tržišne uslove. Ako globalne cene nastave da se povećavaju rapidno kao u prethodnom periodu, izvesno je da će i cene kafe u Srbiji rasti", zaključuje Škalko.
Koliko košta kafa u Srbiji?
Kada je reč o trenutnim cenama kafe u Srbiji, pakovanje od 200 grama Grand gold kafe može se kupiti za najmanje 429 dinara, dok je najviša cena za ovaj proizvod 489,99 dinara. Ista količina Doncafe moment košta od 364,99 do 469,99. Kafa C u pakovanju od 100 grama u zavisnosti od trgovinskog lanca košta od 149,99 do 224,99 dinara.
Cene Instant Nescafe Classic od 250 grama idu od 839 do 1.039 dinara. Espreso kafa Lavazza Crema E Gusto mlevena takođe od 250 grama košta od 699,99 do 1.099 dinara, dok se Instant kafa Jacobs Crema gold od 100 grama prodaje po cenama od 529 do 919 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Onima koji izdaju stan na dan stiže porez na naplatu: Isplati li se još ovakva vrsta najma?
11.05.2025.•
9
Poreska uprava Srbije najavila je da će svi koji zarađuju od iznajmljivanja stanova na dan uskoro dobiti poreska rešenja.
Cena nafte sve niža, ali gorivo sporo pojeftinjuje u Srbiji: Imaju li vozači čemu da se nadaju?
11.05.2025.•
11
Nafta ubrzano pojeftinjuje, a i cene goriva u poslednje vreme padaju.
Švajcarci su protiv ukidanja gotovine: Ovo su razlozi
11.05.2025.•
2
Digitalni novac se nekoliko godina sve više koristi umesto gotovine, što je postalo još izraženije tokom pandemije koronavirusa.
Ko najviše duguje EPS-u za struju: Ovo je spisak 20 najvećih neplatiša
11.05.2025.•
13
Elektroprivreda Srbije objavila je spisak 20 najvećih dužnika koji joj, sa presekom na dan 25. april 2025. godine, duguju više od 22,33 milijarde dinara.
Panasonik otpušta 10.000 radnika
11.05.2025.•
0
Japanska kompanija "Panasonik" najavila je da će tokom tekuće fiskalne godine otpustiti 10.000 zaposlenih, po 5.000 u Japanu i inostranstvu, kako bi restrukturalizacijom zaustavila pad profita.
Uvoz Srbije raste sedam puta brže nego izvoz
10.05.2025.•
8
U prvom kvartalu 2025. godine, srpski uvoz je rastao sedam puta brže nego izvoz.
Vlada Španije predložila skraćenje radne nedelje na 37,5 sati
10.05.2025.•
1
Vlada Španije je utvrdila predlog zakona o opštem skraćenju radne nedelje sa 40 na 37,5 sati.
Epl planira uvođenje veštačke inteligencije u Safari, uzdrmana pozicija Gugla
10.05.2025.•
1
Američka tehnološka korporacija Epl planira da u svoj pretraživač Safari uvede opcije za pretragu bazirane na veštačkoj inteligenciji kao što su Perpleksiti i ChatGPT.
Vrednost građevinskih radova u Srbiji manja nego pre godinu dana
10.05.2025.•
5
Vrednost izvedenih građevinskih radova u Srbiji u prvom kvartalu ove godine opala je za 1,4 odsto u tekućim cenama, u odnosu na isti period 2024. godine.
Otvoren Centar za informisanje poljoprivrednika o podsticajima: Praćenje statusa podnetih zahteva
09.05.2025.•
0
Preko kol-centra za informisanje o podsticajima u poljoprivredi u Upravi za agrarna plaćanja, poljoprivrednici mogu da se informišu o detaljima subvencija i praćenju statusa zahteva koje su podneli.
NBS: Referentna kamata ostaje 5,75 odsto
09.05.2025.•
2
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) danas je odlučio da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, saopštila je Narodna banka Srbije.
Objavljene nove cene goriva
09.05.2025.•
0
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova.
Rasprava o javnim nabavkama: "Država Srbija godišnje zbog korupcije izgubi oko milijardu evra"
09.05.2025.•
3
Procenjena vrednost javnih nabavki u Srbiji povodom kojih su 2024. vođeni postupci za zaštitu prava je 147,4 milijardi dinara.
MAT: Inflacija u martu 4,5 odsto
08.05.2025.•
1
Bruto domaći proizvod (BDP) Srbije, prema proceni Republičkog zavoda za statistiku u prvom tromesečju ove godine je međugodišnje uvećan za oko dva odsto.
Digital Day 2025: AI i ljudska kreativnost - transformacija marketinga danas
08.05.2025.•
0
Najznačajniji regionalni događaj iz oblasti digitalnog marketinga, Digital Day 2025, sprema se da otvori vrata posetiocima 29. i 30. maja u Domu omladine Beograda.
Rekordan profit banaka u 2024. godini - i to najviše od kamata koje plaćaju građani
08.05.2025.•
4
Profit banaka u Srbiji, pre plaćanja poreza, skočio je na 1,5 milijardi evra u 2024. godini, zahvaljujući prvenstveno porastu kametnih stopa na kredite.
Agencija Fič: Studentski protesti nisu imali uticaja na ekonomsku politiku Srbije
08.05.2025.•
2
Agencija za kreditni rejting Fič ocenila je da slabije globalne ekonomske perspektive i nastavak domaće političke neizvesnosti predstavljaju preperke za privredu Srbije.
Expo, Fruškogorski koridor, pruge: Kineske firme u Srbiji rade na najvrednijim projektima
08.05.2025.•
9
Vlada je u ovogodišnjoj revidiranoj Fiskalnoj strategiji prvi put obelodanila listu 56 kapitalnih projekata koje namerava da finansira u naredne tri godine.
Gde su struja i gas najjeftiniji u Evropi, gde najskuplji, a kako se kotira Srbija?
08.05.2025.•
7
Iako se često u izjavama domaćih zvaničnika ponavlja da Srbija ima najniže cene struje i gasa u Evropi, podaci Eurostata o cenama energenata govore drugačije.
FED zadržao kamatnu stopu
07.05.2025.•
0
Američka centralna banka Federalne rezerve (FED) danas je ponovo zadržala referentnu kamatnu stopu u rasponu od 4,25 do 4,50 odsto.
Komentari 1
J
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar