
Zbog klime i Trampovih carina moguća nova poskupljenja kafe u svetu - što znači i u Srbiji
Cena sirove kafe na svetskom tržištu doživela je dramatičan skok u poslednjih nekoliko meseci, udvostručivši se u rekordno kratkom roku.

Foto: Pixabay
Ovaj nagli rast cena rezultat je kombinacija više nepovoljnih faktora, među kojima prednjače loši vremenski uslovi u zemljama koje su ključni proizvođači, kao i najava američkih carina koje bi mogle dodatno uzdrmati tržište.
Brazil i Vijetnam, koji važe za najveće proizvođače kafe na svetu, suočili su se sa ozbiljnim problemima u proizvodnji usled suše i visokih temperatura. Povećana tražnja za kafom u regionima poput Evrope, Sjedinjenih Američkih Država i Kine takođe doprinosi rastu cena.
Situaciju dodatno komplikuje trgovinska politika SAD. Naime, predsednik Donald Tramp najavio je carine od deset odsto na robu koja dolazi iz gotovo svih zemalja koje izvoze kafu - uključujući Brazil, Kolumbiju i Etiopiju. Američke pržionice i distributeri su zbog toga počeli da preispituju svoje lance snabdevanja, jer ne znaju u kom pravcu će se politika kretati.
Agroekonomski analitičar Žarko Galetin ocenjuje za Biznis.rs da se oko kafe dešava klasična priča u kojoj politika vodi glavnu reč.
"Kada je reč o tržištu kafe, situacija je naročito osetljiva zbog razlika u kvalitetu, poreklu i vrstama kafe. Sve to ima uticaj na političke odluke zemalja koje su uključene u uvoz i izvoz. Nijedna odluka do sada nije izazvala toliko pažnje kao uvođenje carina koje su donele značajnu pometnju na svetskom tržištu - ne samo kafe, već i šire, na globalnom tržištu hrane. Na početku su carine bile usmerene pre svega na prehrambeni sektor, uključujući i kafu. SAD, kao jedan od najvećih uvoznika i potrošača kafe, posebno su bile pogođene ovom politikom", objašnjava Galetin.
On ističe da ne može neka pojava da se desi u Americi, Kini ili EU, a da se to ne oseti u drugim zemljama.
"To je jedan aksiom kog moramo biti svesni. Najbolje to možemo videti na primeru energenata, jer kada se dogodi kriza, ona može da bude generisana od strane Rusije ili SAD, ali mi u Srbiji svakako osetimo. U početku uvođenja carina imali smo situaciju da su cene kafe naglo skočile gore, da su svi indeksi na berzama otišli gore, da je ojačao dolar, da bismo onda imali kontraefekat da je sve krenulo u drugom smeru, nadole. Kada su uvedene carine sve države koje su bile pogođene tim merama, pogotovo one koje su proizvođači kafe, morale su da snize primarnu cenu neopterećenu porezima da bi ostale konkurentne na svetskom tržištu", pojašnjava sagovornik Biznis.rs.
Takođe, treba naglasiti da je tržište kafe specifično - to nisu žitarice ili uljarice koje se proizvode u celom svetu, jer u proizvodnji učestvuje samo nekoliko zemalja i, ako one tako odreaguju na promenu, onda se to odrazi na celokupno tržište.
"Kada je reč o domaćim uvoznicima, kafa je berzanski proizvod i kada se ugovara cena ona je onakva kakva je dogovorena pre dva-tri meseca, pa može ostati ista uprkos globalnim poremećajima, ali ne zadugo. Takođe, postoji i sistem hedžinga, gde veliki uvoznici hedžiraju cenu tako što se štite tržišnim operacijama na samim berzama", navodi Galetin.
Izvršna direktorka kategorije Kafe kompanije Nestlé za tržište južne i istočne Evrope (SEE) Atana Škalko za Biznis.rs kaže da cene kafe u svetu mogu biti pod uticajem više faktora, a na prvom mestu su klima i vremenski uslovi, pa tako suše, poplave i druge nepogode u zemljama koje su glavni proizvođači, poput Brazila i Kolumbije, mogu značajno da utiču na prinose, a posredno i na cene.
"Poljoprivredne prakse, odnosno promene u uzgoju i berbi kafe, kao i korišćenje novih tehnologija, još jedan su od uticaja na krajnje cene. Pored ovih prirodnih faktora, tržište je to koje značajno uslovljava cene, a tu mislim na globalnu potražnju, trgovinske politike i valutne kurseve. Dakle, carine, kvote i druge trgovinske mere, kao i fluktuacije u vrednosti valuta, posebno u zemljama izvoznicama kafe, direktno utiču na cene na međunarodnom tržištu", ocenjuje Škalko.
Kada je reč o cenama kafe na domaćem tržištu, sagovornica biznis portala ističe da cene kafe u svetu direktno utiču i na tržište Srbije, jer se većina kafe uvozi.
"Ako globalne cene kafe rastu, to se obično odražava na maloprodajne cene u Srbiji. U proteklim godinama inflacija sirove kafe na svetskom tržištu dovela je do poskupljenja u lokalnim prodavnicama. Takođe, inflacija i troškovi transporta dodatno povećavaju cene. Teško je precizno prognozirati buduće vrednosti, jer zavise od mnogih faktora, uključujući globalne cene kafe, ekonomsku situaciju, inflaciju, kao i lokalne tržišne uslove. Ako globalne cene nastave da se povećavaju rapidno kao u prethodnom periodu, izvesno je da će i cene kafe u Srbiji rasti", zaključuje Škalko.
Koliko košta kafa u Srbiji?
Kada je reč o trenutnim cenama kafe u Srbiji, pakovanje od 200 grama Grand gold kafe može se kupiti za najmanje 429 dinara, dok je najviša cena za ovaj proizvod 489,99 dinara. Ista količina Doncafe moment košta od 364,99 do 469,99. Kafa C u pakovanju od 100 grama u zavisnosti od trgovinskog lanca košta od 149,99 do 224,99 dinara.
Cene Instant Nescafe Classic od 250 grama idu od 839 do 1.039 dinara. Espreso kafa Lavazza Crema E Gusto mlevena takođe od 250 grama košta od 699,99 do 1.099 dinara, dok se Instant kafa Jacobs Crema gold od 100 grama prodaje po cenama od 529 do 919 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Đedović Handanović: Čekaju se lokacijski uslovi za naftovod Srbija-Mađarska, potom izrada projekta
12.06.2025.•
1
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je u toku ishovodovanje lokacijskih uslova za naftovod Srbija - Mađarska.
Mali najavio nove reforme: Uvođenje e-bolovanja i osnivanje baze podataka parafiskalnih nameta
12.06.2025.•
1
Ministar finansija Srbije Siniša Mali najavio je da domaću privredu očekuju još dve reforme - uvođenje e-bolovanja i osnivanje centralizovane baze podataka parafiskalnih nameta.
Vlada ukinula uredbu o subvencijama za zaposlenje novonastanjenih lica u Srbiji
12.06.2025.•
0
Vlada Srbije ukinula je Uredbu o kriterijumima za dodelu podsticaja poslodavcima koji zapošljavaju novonastanjena lica u zemlji.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto
12.06.2025.•
1
NBS odlučila je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne (4,5 odsto) i kreditne olakšice (7 odsto).
Ruski gas kao sredstvo ucene: Može duži ugovor - ako Srbija stopira isporuku oružja Ukrajini
12.06.2025.•
18
Ruski gas ima ucenjivački potencijal za Srbiju, saznaje Demostat nezvanično u diplomatskim krugovima.
Nova tura otkaza u Guglu
12.06.2025.•
0
Američka tehnološka kompanija Gugl pokrenula je novu rundu smanjenja troškova.
Pritisak na kurs dinara ipak raste: Doznake za osam odsto manje nego prošle godine
11.06.2025.•
11
Poslednji podaci iz platnog bilansa pokazuju parametre koji su izazvali slabiji rast bruto domaćeg proizvoda od očekivanog.
Crna Gora odbacila mogućnost da se Srbija uključi u tender za koncesije aerodroma
11.06.2025.•
5
Ministarstvo saobraćaja Crne Gore je odbacilo mogućnost uključenja Srbije u tekući tender za 30-godišnje koncesije nad aerodromima Podgorica i Tivat.
EU dodala Monako na spisak zemalja visokog rizika od pranja novca
11.06.2025.•
0
Evropska komisija objavila je da je dodala Monako na spisak zemalja "visokog rizika" po pitanju pranja novca.
Macut: Srbija neće preduzimati ništa u vezi NIS bez saglasnosti ruskih partnera
10.06.2025.•
10
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da "država neće preduzimati nikakve korake u vezi Naftne industrije Srbije bez saglasnosti ruskih partnera", saopštio je njegov kabinet.
Tabaković: Rekordne rezerve zlata u Srbiji - skoro 50 tona
10.06.2025.•
32
Rezerve zlata u Srbiji dostigle su skoro 50 tona, rekla je guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković.
Mali: Država uzima kredit za isplatu "rafala" do oko 1,9 milijardi evra
10.06.2025.•
37
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da će država da se zaduži kod inostranih banaka za isplatu nabavke 12 borbenih aviona "rafal" iz Francuske, u iznosu od oko 1,9 milijardi evra.
Đorđević: Blagi rast cena nekretnina nastaviće se i narednih par godina
10.06.2025.•
18
Umeren rast cena nekretnina nastaviće se i u narednih par godina, ali će tržište ostati stabilno, izjavio je za Tanjug predsednik Upravnog odbora udruženja "Klaster nekretnine" Nenad Đorđević.
Italijanski diskontni lanac odredio prve lokacije u Srbiji
09.06.2025.•
6
Italijanski diskontni lanac Eurospin, odnosno kompanija Eurospin EKO koja upravlja filijalama u Sloveniji i Hrvatskoj, odredila je prve lokacije u Srbiji.
Prvi međunarodni sastanak o "Expo 2027" sutra u Beogradu, dolaze delegacije više od 140 zemalja
09.06.2025.•
5
Prvi, dvodnevni sastanak za planiranje učešća na "Expo 2027" u Beogradu (International Planning Meeting - IPM) počeće u utorak, 10. juna u Sava centru.
Cene litijuma prošle godine pale za više od 80 odsto
08.06.2025.•
4
EU se u potpunosti, sto odsto, snabdeva sa teškim retko zemnim elementima iz Kine, 99 odsto bora uvozi iz Turske, 71 odsto platine i još veći procenat metala iz platinaste grupe uvozi iz Južne Afrike.
Srbija ne upravlja svojim aerodromom, a želi da uzme crnogorske u koncesiju: Da li je to logično?
08.06.2025.•
11
Srbija je izrazila želju da bude učesnik koncesije dva aerodroma u Crnoj Gori i, iako nije podnela zvaničnu ponudu, tvrdi da je spremna da duplo nadmaši postojeće ponude.
Kina i SAD sledeće nedelje pregovaraju o carinskom sporu
07.06.2025.•
0
Potpredsednik kineske vlade He Lifeng sastaće se sa delegacijom SAD u Velikoj Britaniji sledeće nedelje na trgovinskim pregovorima, saopštilo je večeras kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.
Srbi bi u penziju što mlađi, ali ne ide
07.06.2025.•
30
Početkom svakog meseca najstariji žitelji Srbije iščekuju penziju.
Glamočić: U pripremi novi zakon koji će bolje urediti kontrolu hrane i zdravlja životinja
07.06.2025.•
2
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je u pripremi novi Zakon o službenim kontrolama koji će preciznije uređivati kontrole u oblasti hrane, zdravlja životinja i zaštite bilja.
Porez na "stan na dan": Nove obaveze za izdavaoce stanova u Srbiji
06.06.2025.•
10
Nove poreske mere za građane koji izdaju stanove u Srbiji već su stupile na snagu, a Poreska uprava intenzivno kontroliše prijavljivanje prihoda, posebno kada je reč o "stanu na dan".
Komentari 3
Shommy
nn
i onako samo piju kafe i sminkaju se, rad 0
J
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar