Poljoprivrednici od ministra Glamočića traže isplatu subvencija u roku, a kredite pre setve

Poljoprivrednici od novog ministra poljoprivrede Dragana Glamočića očekuju isplatu subvencija u dogovorenim rokovima, obezbeđenje kredita pre setve i zaštitu domaće proizvodnje od prekomernog uvoza.
Poljoprivrednici od ministra Glamočića traže isplatu subvencija u roku, a kredite pre setve
Foto: 021.rs
Predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je da će tražiti razgovor s Glamočićem o politici subvencija "koju ne bi menjao svaki ministar".
 
"Subvencije po hektaru su uglavnom isplaćene, ali nije poštovan rok - do kraja aprila, krediti za poljoprivredu su potrebni pre setve, a subvencije po hektaru trebalo bi da dobijaju oni koji obrađuju zemlju, a ne vlasnici koji je daju u najam", rekao je Jakšić.
Rekao je da neki vlasnici zemlje ne žele da taj novac daju poljoprivrednicima, pa da zakupac ne bi izgubio zemlju, ne sme da se zamera vlasniku od koga je iznajmljuje.
 
Jakšić je rekao da je veliki problem premija za osiguranje koja je ograničena na najviše 100.000 dinara.
 
"Poljoprivrednik koji obrađuje 100 hektara zemlje, ako želi da osigura useve od nevremena, mora da plati osiguranje do milion dinara, zavisno od premije osiguranja, a od države dobije povraćaj 100.000 dinara. To nije neka podrška države koja preporučuje da osiguravamo useve", rekao je Jakšić.
Predsednik Saveza udruženja poljoprivednika Banata, Dragan Kleut rekao je da da od novog ministra ne očekuje da će zaustaviti "propast" poljoprivrede jer je bio savetnik predsednika Aleksandra Vučića, a važeća agrarna politika je "njegova kreacija".
 
"Ove godine još nismo dobili povraćaj akcize za gorivo, a dogovor je bio da se vrati 50 dinara po litru u roku od 14 dana. Plaćamo punu cenu, ali u sistemu e-agrara računi se ne registruju", rekao je Kleut.
 
Naveo je da promena ministara u okviru istog sistema "ništa ne znači, bivši ministar Aleksandar Martinović nije se razumeo u poljoprivredu, a Glamočić je stručnjak, ali je kao savetnik pokazao koliko može".
 
"Zbog partijskih interesa nekima je dozvoljen ogroman uvoz sireva zbog čega postoji višak mleka na domaćem tržištu, pa mlekare smanjuju cene i otkupljenu količinu. Nekom ko ima 50-100 krava, kada mu se smanji cena na tu količinu, ima ogroman gubitak. Poljoprivreda je 'uništena do panja'", rekao je Kleut.
Naveo je da je proizvodnja u tom sektoru, zbog niskih cena proizvoda, potpuno obesmišljena i svi rade dodatne poslove, kao i on, da bi održali poljoprivrednu proizvodnju.
 
On je rekao da ne osigurava ratarske proizvode, jer osiguravajuće kuće ne priznaju štetu od olujnog vetra, a da od grada ne osigurava jer mu je prevelik trošak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Nisan ukida još 10.000 radnih mesta

Japanska kompanija Nisan planira da ukine još 10.000 radnih mesta širom sveta, preneli su japanski mediji nakon što je taj proizvođač automobila u novembru saopštio da će ukinuti 9.000 mesta.

Panasonik otpušta 10.000 radnika

Japanska kompanija "Panasonik" najavila je da će tokom tekuće fiskalne godine otpustiti 10.000 zaposlenih, po 5.000 u Japanu i inostranstvu, kako bi restrukturalizacijom zaustavila pad profita.

MAT: Inflacija u martu 4,5 odsto

Bruto domaći proizvod (BDP) Srbije, prema proceni Republičkog zavoda za statistiku u prvom tromesečju ove godine je međugodišnje uvećan za oko dva odsto.