
Finansijski konsultant: Platu od 60.000 dinara ne bi trebalo opteretiti sa više od 30 odsto
Mere koje Narodna banka Srbije priprema za smanjenje marži banaka trebalo bi pre svega da pomognu slojevima stanovništva sa najnižim primanjima.

Foto: Pixabay (ilustracija)
To je izjavio finansijski konsultant Vladimir Vasić i ocenio da je neophodno raditi na jačanju konkurencije među bankama.
"Mi imamo bankarsko tržište koje je bankocentrično. To znači, da sav novac koji kruži oko nas, nekih 90 do 92 odsto se nalazi u bankama, tako da mi hteli ne hteli, ako imamo novac nosimo ga kući i stavimo u slamaricu ili u banku. Neko treće rešenje baš i nemamo, možda kupimo neku nekretninu i tu se završava naša opcija gde ćemo sa novcem. Bankari kao i svi drugi koriste priliku, i ako je gužva na vratima, formiraju cenu spram nje tako da su cene novca koje sada imamo rezultat činjenice da je naše tržište bankocentrično i da nema dovoljno konkurencije između banaka, ali i nekih drugih međusektorskih rešenja koja su vezana za tržište kapitala", rekao je on.
Govoreći o učestalom uzimanju kredita, on je izneo stav da kada se novac uzima on bi trebalo da radi za onoga ko ga uzima.
"Ako vi stalno, pod znacima navoda, krpite rupe, onda taj novac ne radi za vas. Vi onda samo izlazite iz jednog duga u drugi i stalno vrtite taj dug i onda se naravno pitate gde su vam novci. Kada dobijete kredit od banke, osećaćete se sjajno, kupovna moć vam je porasla, idete na letovanje ili ste kupili garderobu, dobar telefon i tome slično, ali onda dođe prvi sledeći mesec i skida vam se rata, recimo 20.000 dinara pa kažete to je mnogo, da li sam baš to morao", rekao je on.
Istakao je da uzimanje kredita mora da se planira i da bi pritom trebalo da znamo zašto uzimamo kredit i da ako to radimo samo da dodamo novac našem budžetu onda to nema smisla.
"Međutim ako uzimate kredit, recimo da upišete neki dodatni kurs, ne znate Excel, pa daj da naučim Excel, pa možda bih ja mogao Excel da prodajem nekom drugom posle, ili kurs kuvanja, onda vi zapravo novac koji ste pozajmili delimično koristite zarad snaženja vaše budućnosti u smislu, pa ja više vredim, bolje ću se prodati na tržištu, naučiću jezik ili dva. To su elementi gde vi zapravo novac koristite tako da vam on kreira buduću vrednost", naglasio je on.
Ocenio je da je bolje da čoveku poraste prihod, pa da iz tog prihoda vraća rate, nego da ostaje na istom prihodu, a da vraća rate za kredit.
Prema njegovim rečima kod vraćanja kredita suština je u sposobnosti zarađivanja. Zato je njegov savet onima koji zarađuju manje da primanja ne opterećuju kreditima.
"Ako imate platu od 60.000 dinara, nikada je ne bi trebalo opteretiti sa više od 30 odsto, jer vam u tom slučaju ostaje samo 40.000 dinara, sa kojima morate dosta toga da pokrijete", rekao je on i dodao da je onima koji imaju veće plate lakše da funkcionišu sa dva-tri kredita.
Prema njegovim rečima najavljene mere Narodne banke mogu da budu administrativnog karaktera, i da se suštinski mora raditi na dugoročnosti, s jedne strane kako da se poboljša ponuda opcija za one koji žele da pozajme novac, bilo kao fizička bilo kao pravna lica, a s druge strane bi Narodna banka trebalo da radi na pojačanoj konkurenciji kako bi svako ko prodaje nešto osetio i znao da ima konkurenciju.
Pojasnio je da kada je tražnja za kreditima velika, a ponuda ograničena ili vezana isključivo za banke, onda cena novca ide nagore.
"To je mehanizam tržišta", istakao je Vasić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS podneo novi zahtev Vašingtonu za odlaganje sankcija
04.10.2025.•
0
Naftna industrija Srbije je, pre ponoći, vašingtonskoj administraciji predala dopunjen novi zahtev za odlaganje sankcija.
U SAD za nekoliko dana uhapšeno oko 40 kamiondžija iz Srbije
04.10.2025.•
11
U proteklih nekoliko dana, tokom akcije protiv ilegalnih imigranata u SAD, u racijama na putevima širom SAD uhapšeno je 37 vozača kamiona koji su državljani Srbije.
Objavljene nove cene goriva
03.10.2025.•
3
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova.
Cene zlata na rekordnom nivou nakon obustave rada vlade SAD
03.10.2025.•
0
Cena zlata porasla je šesti put zaredom i dostigla novi rekord od 3.895 dolara po unci, jer je obustava rada američke vlade podstakla potražnju investitora za sigurnim utočištima.
Ćulibrk o poskupljenju struje i NIS-u: Čekaju nas nevolje, rast cena, uvozićemo gorivo
03.10.2025.•
7
"Mi ćemo u godini u kojoj svetska privreda u poslednje dve decenije najsporije raste, rasti sporije od proseka", ocenjuje novinar Radara Milan Ćulibrk.
Vučić: Rusi nude da kupuju deo američke nafte za NIS, ne znam da li će SAD prihvatiti
02.10.2025.•
21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su tačne informacije da je ruska strana predložila da NIS kupuje deo američke nafte kako bi mogao da nastavi da radi, ali da nije siguran da će to SAD da prihvati.
Mađarska državna firma postala većinski vlasnik dve kompanije u Srbiji
02.10.2025.•
11
Mađarska državna elektroenergetska kompanija MVM je saopštila da je preuzela većinski udeo u kompanijama Energotehnika Južna Bačka i Elektromontaža Kraljevo.
Ruska strana ima predlog u vezi sa sankcijama NIS-u: Podrazumeva kupovinu američke nafte
02.10.2025.•
7
Ruska strana u pregovorima o američkim sankcijama, čija je primena odložena do 8. oktobra, predlaže da Naftna industrija Srbije kupuje deo američke nafte, što bi bilo jedno od rešenja za ovu situaciju.
OpenAi procenjen na 500 milijardi dolara - postao najvredniji privatni startap na svetu
02.10.2025.•
2
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije OpenAI je, prema najnovijoj proceni, dostigla vrednost od 500 milijardi dolara, čime je postala najvredniji privatni startap na svetu.
Vučić kaže da je o NIS-u razgovarao sa hrvatskim premijerom Plenkovićem: On razume položaj Srbije
02.10.2025.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je razgovarao sa premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem o NIS-u, naglasivši da hrvatski premijer "dobro razume situaciju u kojoj se Srbija nalazi".
Javni dug Srbije - kod koga se država najviše zadužila?
02.10.2025.•
5
Prema najnovijim podacima Uprave za javni dug, iz jula ove godine, na spisku poverilaca prednjače kupci evroobveznica Srbije. U njihovim rukama je 10,3 milijarde evra srpskog duga.
Stručnjak: Litijum iz Nemačke realnost za pet godina, mada mu je cena sad "na podu"
02.10.2025.•
8
Profesor Geohemije Johen Kolb izjavio je da bi velike rezerve litijuma koje su otkrivene u nemačkoj pokrajini Saksoniji-Anhaltu, ako sve bude teklo kako treba, već za pet godina mogle da se eksploatišu.
Ilon Mask postao prvi čovek sa bogatstvom od 500 milijardi dolara
02.10.2025.•
0
Osnivač Tesle, SpaceX-a i AI kompanije xAI Ilon Mask zvanično je postao prvi pojedinac u istoriji čije bogatstvo premašuje 500 milijardi dolara.
Poljoprivrednici u nevolji, država na potezu
01.10.2025.•
7
Jesen je prilično dobro počela za poljoprivrednike. Tokom septembra palo je dosta kiše, pa je u zemljištu znatno više vlage.
Ministarstvo raspisalo konkurs za premije za mleko za treći kvartal
01.10.2025.•
0
Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije raspisala je Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na premiju za mleko za treći kvartal 2025. godine.
BMW povlači 1,2 miliona vozila zbog opasnosti od požara
01.10.2025.•
0
Proizvođač automobila BMW povlači više od 145.000 vozila u SAD, jer pregrejani starter motora može da poveća rizik od požara.
NIS od SAD dobio novu posebnu licencu do 8. oktobra: Do tad su odložene sankcije
01.10.2025.•
1
Ministarstvo finansija SAD izdalo je novu posebnu licencu kojom je odloženo stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema kompaniji NIS.
Mali i Sijarto o ekonomskoj saradnji i energentima: Izgradnja naftovoda Novi Sad-Alđ kreće krajem godine
30.09.2025.•
4
Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali razgovarao je danas u Beogradu sa ministrom spoljnih poslova Mađarske Peterom Sijartom o saradnji na zajedničkim projektima.
Cene zlata na novom rekordnom nivou
30.09.2025.•
0
Cene zlata su danas porasle na novi rekord i premašile 3.850 dolara po unci pošto investitori strahuju od moguće blokade rada savezne vlade u SAD i traže sigurna utočišta za svoj kapital.
Od sutra skuplja struja: Cene više za 6,6 odsto
30.09.2025.•
7
U Srbiji će od sutra poskupeti prosečna cena električne energije za domaćinstva i male kupce za 6,6 odsto.
Francuski medij: U Stelantisovu fabriku u Kragujevcu stiže 200 radnika iz Maroka
30.09.2025.•
19
Fabrika Stelantis u Kragujevcu primiće početkom oktobra dodatnih 200 marokanskih radnika, koji će se pridružiti stotini koji su već pristigli prethodnih dana, prenosi francuski medij Fdesuš.
Komentari 9
Čole
Leto
HM
Posle su mi uzimali 2 plate mesečno...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar