Glamočić: Kukuruz jedini podbacio zbog suše, ipak biće ga dovoljno

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočič izjavio je da je ove godine jedino kukuruz podbacio od svih poljoprivrednih kultura i to od sedam do osam odsto u odnosu na prošlu godinu.
Glamočić: Kukuruz jedini podbacio zbog suše, ipak biće ga dovoljno
Foto: 021.rs
Ipak, istakao je da će ga biti dovoljno kako za ishranu stoke, tako i u jednom delu i za izvoz, piše Euronews.
Glamočić je to rekao na 63. Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Gornjoj Radgoni u Sloveniji i ukazao da postoje razne dezinformacije u pojedinim medijima kako će zbog posledica suše Srbija ostati bez hrane.
"Pojavljuju se razne dezinformacije po medijima, iznose se katastrofalni scenariji da će Srbija ostati bez hrane. Suša je nešto na šta mi nismo mogli da utičemo. Poljoprivreda je fabrika pod vedrim nebom, ali da ne bude mesta panici. Od svih kultura o kojima pričamo i koje su aktuelne jedino je kukuruz podbacio u prinosu u odnosu na prošlu godinu i to nekih sedam do osam odsto", rekao je Glamočić u izjavi za medije.
Prema rečima ministra, što se tiče ostalih kultura, suncokret je rodio više nego prošle godine i očekuje se da će njegova ukupna proizvodnja biti viša u odnosu na prethodnu godinu, odnosno negde oko 7 odsto, kao i prinos soje na celoj teritoriji Srbije.
 
"Neki govore uvoz soje će da bude i bio je prethodnih godina. Ne zato što nije Srbija veliki proizvođač, ne zato što nisu bili dobri prinosi, već zato što je Srbija u međuvremenu otvorila ozbiljnu prerađivačku industriju za soju", dodao je Glamočić.
 
Naglasio je da će ukupna proizvodnja šećerne repe u Srbiji biti do osam odsto, dok će proizvodnja soje biti od 15 do 20 odsto.
 
"Bolje i građanima i poljoprivrednicima"
 
Na pitanje kako komentariše uvođenje novih ekonomskih mera koje je predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, naveo je da su to izuzetno dobre mere jer kako se budu smanjile marže u trgovinskim lancima automatski će se povećati potrošnja, te da će samim tim biti bolje kako građanima Srbije, tako i poljoprivrednicima.
 
"U prethodnom periodu mi smo imali stalnu bitku proizvođača i prerađivača, i svi smo zaboravili na trgovinske lance koji su uzimali najveći kajmak. Najveću zaradu su imali. Međutim država Srbija, na čelu sa predsednikom je rešila da taj problem reši", dodao je Glamočić.
 
Ministar je najavio da će do kraja godine biti doneta uredba o deklarisanju proizvoda od mesa i mesnih prerađevina, kao i da ministarstvo radi na isticanju proizvoda koji su originalnog porekla iz Srbije.
 
"Da budu posebno označeni, da ne bude neke zabune da neki proizvodi nose oznake iz Srbije, a kada pogledate unutra ostane samo slovo s od Srbije", poručio je Glamočić.

Ceo tekst pročitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Hahahha

    24.08.2025 15:56
    Koji Pinokio
    Kukuruz je rodio blizu NULI.
    Soja isto tako.
    Suncokret se možda izvuče sa nekim normalnijim prinosom.
    Repa je rodila upola manje.

    Više verujem svojim očima nego bilo kom ministru.
    A moje oči kažu da kiše nije bilo nedeljama.
    Ako su najplodniji delovi Bačke istarupirali svoj kukuruz, mogu misliti kako je u ostatku Vojvodine.
    Ali nema veze jer smo stočni fond svakako uništili, pa kome treba kukuruz?
    E Srbijo draga, bićeš i gladna i žedna, i preveslaće te svaki lažov...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Toplotni talas, pali klimu

Posle snažnog toplotnog talasa krajem juna, Srbija se ovih dana ponovo suočava sa naletom neizdržive jare.