Prošlo je tačno 25 godina otkako je superbend Rimtutituki, sastavljen od članova Električnog orgazma, Ekatarine Velike i Partibrejkersa, u kamionu na beogradskim ulicama zapevao "Mir, brate, mir!".
Pesma kojom je Rimtutituki podigao glas zapravo se zove "Slušaj 'vamo" i ostala je kao simbol jednog pokušaja suprostavljanja mržnji i ratnohuškačkom ludilu koju je zahvatalo sve republike tadašnje Jugoslavije.
Kako piše portal Noizz.rs, te 1992. počela je opsada Sarajeva i cela Jugoslavija je krenula da puca po šavovima. I dok se situacija zatezala sa svih strana, mladićima pristizali vojni pozivi, a veze među ljudima pucale, u Beogradu je grupa muzičara rešila da podigne svoj glas protiv svog tog besmisla i bezumlja rata, otvoreno se suprotstavivši vlasti i ratno-huškačkom izveštavanju državnih medija.
Bend Rimtutituki okupio je članove tada najuticajnijih rokenrol bendova - Partibrejkersa, Električnog Orgazma i EKV-a. Zoran Kostić Cane, Nebojša Antonijević Anton, Borko Petrović, Srđan Gojković Gile, Goran Čavajda Čavke, Zoran Radomirović Švaba, Ljubomir Jovanović Jovec i Milan Mladenović udružili su snage i preuzeli na sebe ne samo "osvešćivanje" Beograđana, već i slanje poruke mira širom Jugoslavije.
Ona je bila spakovana u pesmu "Slušaj 'vamo", za koju su muziku uradili Milan, Anton i Gile, dok je tekst napisao Cane.
"Među prvima smo im pokazali srednji prst. Mir, brate, mir, to je bila jedina solucija u to vreme za nas", ispričao je Cane.
Bez dozvole za javni nastup, spakovali su opremu u kamion i krenuli da kruže ulicama Beograda uživo nastupajući i šireći slogane kakvi su "Mir, brate, mir", "Ispod šlema mozga nema". Prolaznicima su delili i letke, bedževe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Iako mandat Svetislava Goncića na čelu nacionalnog teatra traje do decembra 2026. godine, upravnik Narodnog pozorišta je iz ličnih i porodičnih razloga odlučio da se povuče i 5. jula ode u penziju.
Tačno vek nakon smrti čuvenog francuskog kompozitora Erika Satija, javnost će po prvi put čuti 27 dosad nepoznatih kompozicija ovog ekscentričnog i inovativnog umetnika, saopštili su istraživači.
Holandija je zvanično vratila Nigeriji 119 dragocenih drevnih skulptura ukradenih iz bivšeg kraljevstva Benin pre više od 120 godina, tokom kolonijalne ere.
U Veroni u Italiji turista je uništio umetnički eksponat - luksuznu stolicu inspirisanu Van Gogom, ukrašenu hiljadama Svarovski kristala - nakon što je seo na nju da napravi selfi.
Evropska komisija i Evropa Nostra objavile su pobednike Evropskih nagrada za kulturno nasleđe za 2025. godinu, a među 30 laureata je i projekat iz Srbije "Ježeva kućica - izmišljanje boljeg sveta".
Britanski pisac trilera Frederik Forsajt, autor romana kao što su "Dan šakala" i "Psi rata", umro je nakon kratke bolesti, saopštio je njegov književni agent Džonatan Lojd.
Monografija "Rahela" koja je objavljena krajem maja, čuva svedočanstava porodice proslavljene glumice Rahele Ferari koja je, između dva rata, glumila i u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Jugoslovensdka kinoteka najavila je da će, povodom 125 godina od rođenja Luisa Bunjuela (1990-1983), prirediti ciklus njegovih filmova, od 13. do 19. juna.
Nagrada "Žanka Stokić" za izuzetan doprinos srpskoj filmskoj, televizijskoj i pozorišnoj umetnosti, dodeljena je glumici Neli Mihailović na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu.
Vlada Srbije izdvojila je 10,1 milion dinara za kupovinu slike Uroša Predića "Portret devojčice sa knjigom u fotelji", koju je država kupila krajem aprila na aukciji u Beču.
Učenici Baletske škole Nacionalne fondacije za igru iz Beograda nastupili su u Budimpešti na poziv Baletske akademije iz Budimpešte, a povodom 75 godina od osnivanja ove čuvene baletske škole.
Ministarstvo kulture je na aukciji u aukcijskoj kući Doroteum u Beču, kupilo umetničko delo srpskog umetnika Uroša Predića "Portret devojčice sa knjigom u fotelji" iz 1884. godine.
Beogradski mesec fotografije počeće 7. maja, a u okviru te manifestacije biće organizovano više od 26 izložbi, debata i filmskih projekcija, najavili su organizatori.
Jedno dete je nedavno ozbiljno oštetilo sliku "Sivo, narandžasto na tamnocrvenom br. 8" američkog umetnika Marka Rotka, jedno od najvrednijih dela u roterdamskom muzeju Boijmans Van Beuningen.
Komentari 3
Razočaran
ivan
babasera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar