Lečić više nije član komisije Filmskog centra Srbije: Udruženja se pobunila protiv njega
Branislav Lečić je podneo ostavku na mesto člana komisije Filmskog centra Srbije (FCS) za izbor našeg kandidata za Oskara.
Kako saznaje Danas, ovo se desilo nakon pritiska tri strukovna filmska udruženja – Asocijacije filmskih reditelja Srbije, Udruženja scenarista Srbije i Udruženja filmskih producenata Srbije, a na njegovo mesto imenovana je Dara Džokić.
Sve ovo desilo 15. i 16. avgusta u kratkoj i korespodenciji između tri udruženja i Upravnog odbora FCS-a, u koju je Danas imao uvid.
Najpre su udruženja Upravnom Odboru FCS – u uputila dopis povodom formiranja "muške" komisije za srpskog kadidata za "Oskar" i imenovanja Branislava Lečića za jednog od članova komisije u kome su zahtevala njegovo neopozivo isključenje, kao i da na njegovo mesto dođe Dara Džokić.
"Smatramo nedopustivim da se na bilo kojim pozicijama odlučivanja nađu osobe u čijem prisustvu se veliki deo naših koleginica ne oseća bezbedno, tako da ovim putem želimo da pošaljemo nedvosmislen zahtev Upravnom odboru Filmskog Centra Srbije da svoju odluku opozove, isključi Branislava Lečića iz komisije, a da u komisiju, u skladu sa civilizacijskim vrednostima, na njegovo mesto dođe glumica Dara Džokić, koja je i bila predložena", navodi se u dopisu tri strukovna udruženja.
Ona su UO FCS dala rok od 24 sata da uvaži njihove zahteve i da izda saopštenje za javnost u kome će se jasno reći da je Branislav Lečić isključen iz komisije nakon njihovog zahteva, kao i da pismo tri strukovna filmska udruženja prenesu u celosti.
UO FCS-a odgovorio je udruženjima da su dobili pismo od Branislava Lečića u kome ih obaveštava da ne može da učestvuje u radu komisije i da želi da se iz nje povuče.
"Upravnom odboru Filmskog centra Srbije danas stiglo pismo Branislava Lečića potpisano 15. avgusta 2024. godine u Grčkoj, kojim Upravni odbor FCS obaveštava da ne može da učestvuje u radu Selekcione komisije i traži da UO FCS konstatuje njegovo povlačenje iz Komisije. S tim u vezi, obaveštavamo vas da je UO FCS na današnjoj sednici konstatovao ostavku Branislava Lečića i na njegovo mesto u komisiji imenovao Daru Džokić", navodi se u odgovoru UO FCS-a udruženjima.
Saopštenje za javnost o isključenju Branislava Lečića i zahtev da se dopis tri filmska udruženja objavi u celosti su izostali.
U dopisu, Asocijacija filmskih reditelja Srbije, Udruženje scenarista Srbije i Udruženje filmskih producenata Srbije, ističe da su "neprijatno iznenađeni činjenicom da u sastavu komisije za izbor srpskog kandidata za nagradu Oskar, imenovane od Upravnog odbora Filmskog Centra Srbije, nema ni jedne koleginice".
"Istovremeno jedan od članova komisije je glumac Branislav Lečić koga je jedna od naših koleginica optužila za silovanje, druga za pokušaj silovanja, dok je treća odbila da bude sa njim u kadru zbog neprijatnog događaja iz prošlosti. Imajući sve ovo u vidu, iako nije pravosnažno osuđen, članovi naših Udruženja odlučuju da veruju žrtvama i žele da se koleginice iz struke na prvom mestu osećaju bezbedno u svom radnom okruženju", istakla su ova udruženja.
Odluku da se na poziciju odlučivanja pozove Branislav Lečić, dodaju, čovek koji je u javnosti prepoznat kao neko ko je ugrozio tuđu bezbednost i slobodu, smatraju "neprihvatljivom jer je to direktna poruka svim koleginicama da je njihov telesni integritet i glas nebitan, te da ih treba ućutkati".
Da podsetimo, pre dva dana FCS saopštio da komisiju čine Dimče Stojanovski, producent, direktor fotografije i reditelj; Darko Bajić, reditelj; Miloš Janković, predsednik Udruženja književnika Srbije; filmski kritičar Božidar Zečević; glumac Branislav Lečić; scenarista Đorđe Milosavljević i Dejan Dabić, filmski kritičar i reditelj.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost
Reditelj Srđan Dragojević: Samo tri odsto građana Srbije zanima kultura
20.08.2026.•
31
Reditelj Srđan Dragojević izjavio je da samo tri odsto ljudi u Srbiji zanima kultura i da se zato manifestacije poput FEST-a i BITEF-a gase.
Preminuo bubnjar grupe ZZ Top Frenk Bird
19.08.2026.•
2
Bubnjar američke rok grupe ZZ Top Frenk Bird preminuo je u 77. godini, saopštio je taj bend.
Preminula glumica Hejden Panetijer
17.08.2026.•
0
Američka glumica Hejden Panetijer preminula je u 36. godini.
Iz muzeja na Siciliji ukradena četiri renesansna umetnička dela
16.08.2026.•
0
Lopovi su iz regionalnog muzeja u sicilijanskom gradu Mesini ukrali četiri umetnička dela koja se pripisuju slikaru sicilijanske renesanse Antonelu da Mesini, objavila je agencija Laprese.
Pronađen ukradeni print Pabla Pikasa i vraćen galeriji iz koje je ukraden 2018.
16.08.2026.•
0
Vlasnik jedne umetničke galerije u Milvokiju rekao je da je policija pronašla vrednu umetninu koja je ukradena od njega 2018. godine - print Pabla Pikasa po imenu "Torero".
Otvoren 32. Sarajevo Film Festival
14.08.2026.•
0
Projekcijom filma "Očevina" poljskog reditelja Pavela Pavlikovskog večeras je otvoren 32. Sarajevo Film Festival, koji će trajati do 21. avgusta.
Benksijeva dela koštala London 175.000 evra, račun plaćaju poreski obveznici
11.08.2026.•
2
Uklanjanje i obezbeđivanje tri dela uličnog umetnika Benksija koštalo je britanske poreske obveznike gotovo 150.000 funti, odnosno oko 175.200 evra.
Tanja Bošković dobitnica nagrade Pavle Vuisić
10.08.2026.•
0
Glumica Tanja Bošković ovogodišnja je dobitnica nagrade "Pavle Vuisić" za životno delo, koju dodeljuje Udruženje filmskih glumaca Srbije za izuzetan doprinos glumačkoj umetnosti.
Ovo su pet superfinalista ovogodišnje nagrade "Milan Mladenović"
10.08.2026.•
0
Stručni žiri odabrao je pet superfinalista ovogodišnje muzičke nagrade "Milan Mladenović".
Neki od najvećih izdavača neće učestvovati na ovogodišnjem Sajmu knjiga u Beogradu
09.08.2026.•
1
Vodeće izdavačke kuće u Srbiji donele odluku da ne učestvuju na 69. Beogradskom sajmu knjiga, piše Nedeljnik na svom portalu.
Vudi Harelson dobitnik Počasnog srca Sarajeva
03.08.2026.•
0
Počasno Srce 32. Sarajevo film festivala biće dodeljeno glumcu Vudiju Harelsonu za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti i izuzetnu glumačku karijeru, najavili su organizatori.
Nolanova "Odiseja" povećala prodaju Homerovog epa i podstakla interesovanje za grčki jezik
02.08.2026.•
1
Film "Odiseja" Kristofera Nolana ne puni samo bioskopske sale, već je podstakao i veliko interesovanje za Homerov ep i grčki jezik.
Umro glumac Vinsent Pastore, najpoznatiji po ulozi u Sopranosima
02.08.2026.•
0
Američki glumac Vinsent Pastore, najpoznatiji po ulozi Salvatorea Bonpensjera u televizijskoj seriji "Porodica Soprano", preminuo je u Bronksu u 81. godini.
Zaplenjena gravura Šagala biće izložena prvi put posle 20 godina
27.07.2026.•
0
Gravura "Akrobata sa violinom" Marka Šagala, koja je zaplenjena na francusko-švajcarskoj granici, biće u septembru izložena u francuskom Muzeju lepih umetnosti u Bezansonu.
Umro režiser Čak Rasel
26.07.2026.•
0
Poznati i veoma cenjeni američki režiser Čak Rasel preminuo je u 74. godini.
Naučnici možda rešili misteriju šta je ubilo Botičelijevu muzu
19.07.2026.•
0
Simoneta Vespuči je verovatno jedna od najčešće slikanih žena italijanske renesanse.
Iranski reditelj Asgar Farhadi dobitnik Počasnog Srca Sarajeva
17.07.2026.•
0
Iranski reditelj i scenarista Asgar Farhadi ovogodišnji je dobitnik Počasnog Srca Sarajeva, koje će mu biti uručeno na 32. Sarajevo Film Festivalu kao priznanje za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti.
Pogrešan prevod ispod slike Bogorodice postao hit na mrežama: "Regrutovanje" umesto "uspenje" Marije
13.07.2026.•
1
Natpis na italijanskom jeziku ispod jedne slike Bogorodice iz 15. veka u muzeju u Pitiljijanu pogrešno je preveden na engleski, tako da naziv dela "Uspenje Marije" u engleskoj verziji glasi "Regrutovanje Marije".
Preminuo glumac Sem Nil
13.07.2026.•
0
Glumac Sem Nil, novozelandska ikona najpoznatija po ulozi paleontologa dr Alana Granta u franšizi "Park iz doba Jure", preminuo je u 78. godini.
VIDEO: Francuska vratila Siriji artefakte koje je za izložbu pozajmila pre 15 godina
12.07.2026.•
0
Francuska je nakon 15 godina vratila 23 sirijska artefakta koja su ostala u zemlji nakon što su pozajmljena za izložbu.
Komentari 2
Temerinac
Limanac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar