VIDEO: Na aukciji prodat portret Alana Turinga koji je naslikao veoma realističan robot

U slavnoj aukcijskoj kući Sotbi za 1,3 miliona dolara prodat je portret londonskog matematičara Alana Turinga.
Portret je naslikao AI robot Ai-Da, a iz aukcijske kuće poručili su da je ovo prvi portret AI robota koji je prodat na aukciji.
 
Sotbi je procenio da će se slika prodati za između 120 i 180 hiljada dolara, ali krajnja cena je znatno nadmašila početne brojke. Iz kuće su poručili da je bilo 27 nadmetanja za ovu sliku, koja je naposletku prodata neimenovanom kupcu.
Portret je nazvan "A.I. God" u čast Turingovom istraživanju. Ne samo da je ovaj matematičar smatran pionirom kompjuterske nauke, već i ocem veštačke inteligencije. Portret je veličine 2,2 metra, a njegovu prodaju u Sotbiju smatraju "znakom novog doba na globalnom umetničkom tržištu".
 
Ai-Da, prvi ultrarealistični umetnički robot na svetu, za svoju umetnost navodi da je "katalist za dijalog o novim tehnologijama". Portret opisuje kao delo koje poziva posmatrače da razmišljaju o prirodi veštačke inteligencije, istovremeno razmatrajući etičke i društvene implikacije takvih napredaka.
 
Prodaju portreta komentarisao je i Ejdan Meler, direktor kompanije "Ai-Da Robot Studios": "Ova aukcija je važan trenutak za vizuelnu umetnost, u kom Ai-Din rad fokus stavlja na svet umetnosti i društvene promene dok se mi nosimo sa sve većim rastom veštačke inteligencije."
 
 
Alan Turing, rođen 1912. godine, bio je proslavljeni matematičar i naučnik. Upravo on je imao ključnu ulogu u pobedi nad nacističkom Nemačkom u Drugom svetskom ratu tako što je pomogao u dešifrovanju kodova u nemačkim porukama. O njegovom životu 2014. snimljen je film "The Imitation Game" u kom ga glumi Benedikt Kamberbač.
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost