Google prati korisnike, čak i kad oni to ne žele

Google prati kretanje svojih korisnika, čak i ako oni eksplicitno naglase da to ne žele, pokazalo je istraživanje američke agencije AP.
Google prati korisnike, čak i kad oni to ne žele
Foto: Pixabay
Kako navodi AP, mnogi Google-ovi servisi na androidima ili ajfonu beleže podatke o vašoj lokaciji, čak i kad korisnik na podešavanjima namesti da ne želi tu opciju, što su potvrdili i istraživači sa Prinstona.
 
U većini slučajeva, Google unapred traži dozvolu da koristi vašu lokaciju. Na primer, aplikacija Google Maps će vas podsetiti da dozvolite pristup vašoj lokaciji ako je koristite za navigaciju i ukoliko je duže vreme koristite na taj način, pokazaće istoriju vašeg kretanja u vremenskoj liniji. Takvo memorisanje dnevnog kretanja nosi sa sobom rizike po pitanju privatnosti, a policija ga često koristi da bi odredila lokaciju osumnjičenih.
 
Google zato omogućava i da se "istorija lokacije" isključi, uz napomenu da će na taj način kompaniji biti onemogućeno da pamti gde je korisnik bio. Međutim, to nije tačno, navodi AP, jer čak i ako je ta opcija isključena, pojedine aplikacije Googlea skladište lokacije bez pitanja korisnika.
 
Na primer, Google skuplja informacije o korisnikovoj lokaciji kad otvori aplikaciju sa mapama. Takođe, automatsko ažuriranje podataka o vremenu na androidu precizno pokazuje gde se korisnik nalazi, a i pojedine pretrage koja nemaju nikakve veze sa lokacijom precizno pokazuju gde se korisnik nalazi, bukvalno u kvadratni metar, i beleže tu lokaciju na korisnikovom nalogu na Googleu.
 
Ovakvo kršenje privatnosti pogađa oko dve milijarde korisnika uređaja koje pokreće Google-ov operativni softver "android", kao i oko stotine miliona korisnika ajfona koji se oslanjanju na Google-ove mape i pretragu.
 
Čuvanje podataka o lokaciji ukoliko to korisnik ne želi pogrešno je, kaže Džonatan Mejer, kompjuterski naučnik sa Prinstona.
 
"Ako ćete korisnicima omogućiti da isključe opciju 'istorija lokacija', onda bi to trebalo da bude isključeno na svim aplikacijama na kojima se takvi podaci mogu prikupiti", kaže Mejer za AP.
 
Google, međutim, navodi da koristi lokaciju kako bi unapredio svakodnevni život korisnika, ali i da pruža jasne opise svih alata, koje korisnici lako mogu da uključe ili isključe, te da izbrišu istoriju.
 
Da bi Google prestao da čuva lokacije, navode iz kompanije, korisnici mogu da isključe "Web and App Acitvity" podešavanje, koje beleži različite informacije iz Google-ovih aplikacija i vebsajtova na Google nalog. To bi onemogućilo da se bilo koja aktivnost čuva na Google nalogu.
 
Ali, ukoliko ostavite tu aplikaciju uključenu, a isključite "istoriju lokacija", to će samo sprečiti Google da vaše kretanje beleži na vremenskoj liniji, ali ne i skladištenje na drugim mestima.
 
Lokacije mogu biti ručno izbrisane, ali jedna po jedna, osim ako ne želite da izbrišete sve aktivnosti.
 
Kritičari navode da Google-ovo insistiranje na praćenju lokacija korisnika zapravo proističe iz želje da povećaju prihode od oglašavanja.
  • Osmi sekretar SKOJa

    13.08.2018 17:07
    Praticemo se jos
    Gugl ;Babe ispred zgrade
    1:1

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija