Nobelova nagrada za ekonomiju dodeljena je danas američkim univerzitetskim istraživačima Vilijemu Nordhausu i Polu Romeru za uključivanje tehnoloških inovacija i klimatskih promena u makroekonomske analize.
Nordhaus s Univerziteta Jejl je nagrađen za uključivanje pomena klime u dugoročnu makroekonomsku analizu, a Romer s Univerziteta Njujorka za integrisanje tehnoloških inovacija takođe u makroekonomske studije.
Njih dvojica će podeliti novčani iznos Nobelove nagrade od devet miliona švedskih kruna (milion dolara). Dodelom nagrade za ekonomiju je zaključen ovogodišnji ciklus podele Nobelovih nagrada.
Nobelove komitet je u obrazloženju naveo da su ovogodišnji laureati znano proširili obim ekonomske analize pravljenjem modela koji objašanjavaju kako tržišna ekonomija interreaguje s prirodom i znanjem.
Romer je pokazao kako znanje može funkcionisati kao pokretač dugoročnog ekonomskog rasta.
Ranije makroekonomska istraživanja su naglašavala tehonološke inovacije kao primaran pokretač ekonomskog rasta, ali nisu dale modele kako ekonomske odluke i tržišni uslovi odredjuju stvaranje novih tehnologija. Romer je rešio taj problem pokazujući kako ekonomske snage upravljaju spremnošću kompanija da stvaraju nove ideje i inovacije.
Romerovo rešenje objavljeno 1990. položilo je osnove za ono što se sada zove endogena teorija rasta. Njegova teorija je podstakla ogroman broj istraživanja o tome kako propisi i mere mogu ohrabriti nove ideje i dugoročan napredak.
Nordhausova otkrića tiču se odnosa prirode i društva. On je time počeo da se bavi 70-ih godina, kako su naučnici bili sve zabrinutiji za posledica sagorevanja fosilnih goriva po temperaturu. Sredinom 90-ih je stvorio integrisani model procene koji opisuje globalnu interakciju izmedju ekonomije i privrede.
Njegov model integriše teorije i empirijske rezultate fizike, hemije i ekonomije. Nordhausov model je sada u širokoj upotrebi za simulaciju kako privreda i klima mogu zajedno evoluirati. Koriste se za ispitivanje posledica klimatskih mera na, na primer, taksi na ugljenik.
Nagrade za ekonomiju nije bilo na spisku švedskog industrijalca Alfreda Nobela koji je testamentom uveo niz nagrada. "Memorijalna Nobelova nagrada za ekonomske nauke" je uvedena sedam decenija kasnije, odlukom Centralne banke Švedske, i prvi put dodeljena 1969. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
U emisiji "Real Time with Bill Maher", analitičar rizika Ijan Bremer rekao je da je veštačka inteligencija u osnovi uništila čitavu malu industriju izgrađenu oko saveta "nauči da programiraš".
Američka kompanija Amazon se sprema da proizvodi do 10.000 automatizovanih robotskih taksija godišnje u prostranoj fabrici kraj Silikonske doline u SAD.
Istraživači agencije za sajber bezbednost Cybernews kažu da su procurele milijarde podataka koje korisnici koriste za prijavu, dajući kriminalcima "neviđen pristup" njihovim nalozima.
Naučnici su otkrili retku egzoplanetu koja orbitira oko zvezde male mase, a locirana je oko 3.200 svetlosnih godina od Zemlje, pokazuje najnovije istraživanje.
Google-ov potpredsednik za sigurnost i privatnost Evan Kotsovinos izdao je ozbiljno upozorenje za sve korisnike Gmaila (kojih je skoro dve milijarde) - zamenite svoju lozinku odmah.
Najnovije istraživanje u Velikoj Britaniji otkrilo je da je gotovo 7.000 studenata koristilo veštačku inteligenciju da bi plagiralo svoje radove, a eksperti upozoravaju da je to samo vrh ledenog brega
Naučnici su u Kolumbiji otkrili su višestruke genetske promene u demografskoj istoriji ovih prostora, kao i da ljudi koje su istraživali nemaju poznate pretke ili savremene potomke.
Robotska letelica "Solarni orbiter", koje su razvile Evropska svemirska agencija (ESA) i NASA, dobila je prve u istoriji snimke dva pola Sunca, saopštila je ESA.
Google je objavio da je popravio bezbednosni propust koji je omogućavao napadačima da otkriju privatni broj telefona i iskoriste ga za oporavak gotovo bilo kog privatnog naloga.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar