Naučnici uspeli da otkriju zašto su slepi miševi otporni na koronu

Naučnici su otkrili u čemu je tajna genoma šest vrsta slepih miševa, pa su ustanovili da njihov genetski kod utiče na "izuzetan imunitet" koji te životinje štiti od smrtonosnih virusa.
Naučnici uspeli da otkriju zašto su slepi miševi otporni na koronu
Foto: Pixabay
Oni se nadaju da će uz pomoć te informacije uspeti da objasne zašto su slepi miševi samo nosioci korona virusa, a od njega ne mogu da se razbole piše BBC. Naučnici veruju da bi pronalaskom odgovora na ovo pitanje mogli da pomognu ljudskoj populaciji u borbi s aktuelnom i svim budućim pandemijama.
 
Profesor Ema Tiling sa Univerziteta u Dablinu kaže da su naučnici sekvenciranjem genoma slepih miševa došli do zaključka da ove životinje imaju "jedinstven imunološki sistem".
 
"Kad bismo uspeli da oponašamo imunološki odgovor slepih miševa na korona viruse, možda bismo lek mogli da pronađemo u prirodi", rekla je profesorka za BBC i dodala da bi to "ukazalo na korake koje bi naučnici trebali da preduzmu da bi pronašli lek za koronavirus".
 
Profesorka Tiling je pokrenula naučni projekat pod nazivom "Bat1K project", čiji je cilj dekodiranje genoma svake od 1.421 poznate vrste slepih miševa.
 
"Kad bismo uspeli da shvatimo na koji je način genom slepog miša evoluirao, mogli bismo doprineti i lečenju bolesti i prevenciji starenja kod ljudi", rekla je profesorka.
 
Veruje se da se COVID-19 prvo pojavio među slepim miševima i da je na ljude prešao preko neke druge životinje, poput pangolina.
 
Stručnjaci pretpostavljaju da su i mnoge druge bolesti poput  SARS-a, MERS-a i ebole na ljude prešli sa životinja. Istovremeno ekolozi ističu da će, dok god ljudi  budu omogućavali slepim miševima život u njihovim prirodnim staništima, opasnost po ljudsko zdravlje biti mala.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija