FOTO: Snimljeno kako izgleda rađanje zvezda u sazvežđu Device

Svemirske agencije iz SAD, Evrope i Kanade NASA, ESA i CSA objavile su najnovije fotografije koje pokazuju rađanje zvezda, a napravio ih je teleskop "Džejms Veb", najmoćniji svemirski teleskop.
On je tako uspeo da prikaže galaksiju NGC 5068 koju su astronomi nazvali štraftasta spiralna galaksija zbog svetle centralne štrafte koja se vidi na fotografijama.
One su uslikane uz pomoć kombinacije infracrvenih snimaka napravljenih uz pomoć MIRI (Mid-Infrared Instrument) i NIRCam (Near-Infrared Camera) senzora teleskopa.
Senzori su uspeli da "uhvate" galaksiju u sazveđu Device udaljenu oko 20 miliona svetlosnih godina od Zemlje.
 
S obzirom na to da teleskop ima neverovatne mogućnosti da "vidi" kroz prašinu i gas koji okružuju zvezde, on je tako uspeo da zabeleži proces njihovog formiranja.
 
Dve fotografije koje zajedno čine kompozitnu otkrivaju različite slojeve galaksije. Prva fotografija koju proizvodi MIRI senzor daje pogled na strukturu galaksije i svetleće mehuriće gasa koji su u stvari novonastale zvezde.
 
 
S druge strane, fotografija koju je napravio NIRCam prikazuje ogroman broj zvezda u prvom planu. Kompozitna fotografija napravljena od te dve predstavlja ogromnu količinu zvezda u okolini kao i upravo stvorene zvezde, zaključuje Engadget.
 
Iako iz ovih fotografija nije izašlo nijedno novo naučno otkriće, NASA piše da su one deo napora da se prikupi što više informacija i fotografija formiranja zvezda iz "obližnjih" galaksija.
 
Iako "obližnje" u ovom slučaju podrazumeva oko 20 miliona svetlosnih godina udaljenosti, naučnici se nadaju da će im fotografije pomoći u budućim istraživanjima za još udaljenije galaksije. Tako bi astronomi na osnovu njih otvorili čitav spektar novih naučnih polja u astronomiji, fizici i načinu stvaranja galaksija.
  • g

    07.06.2023 17:21
    189085099109760000000 km, nema smisla

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija