
Brzina interneta zemalja Evrope: Ko ima najbrži, a ko najsporiji?
Istraživanja kažu da u proseku dnevno provedemo preko šest sati na internetu, a u kojoj meri je to produktivno, ne zavisi samo od ličnih preferencija, već i od brzine mreže.

Foto: Pixabay
Ako se pitate u kojoj državi je najbrži internet na planeti, znamo sigurno da to nije Severna Koreja, jer opšta populacija te zemlje gotovo da ga i ne koristi. A možda i prenos podataka u toj zemlji "fercera kao pomahnitao", jer mreža nije opterećena velikim brojem korisnika, piše Euronews Srbija.
A pošto nemamo podatke za tu zemlju, kao što ni tamošnje stanovništvo živi neopterećeno time što ne ostavlja gomilu podataka iza sebe na onlajn platformana, fokusiraćemo se na evropske zemlje.
Čuli smo da je tamo hladno, ali i da nivo standarda u toj zemlji anulira svaki temperaturni minus, ali istraživanja su pokazala da građani Švedske takođe lakše podnose mrazeve jer je internet u toj zemlji najbrži u Evropi.
Prema podacima Guglovog servisa "BusinessComparison", Švedska je na prvom mestu gde su za učitavanje interneta na desktopu računara u proseku potrebne 3,74 sekunde, a sledi Finska (3,84), koja je prva zemlja na svetu koja je pristup internetu učinila zakonskim pravom 2010. godine.
Na zajedničkom trećem mestu su Danska i Letonija, obe sa prosečnom brzinom od četiri sekunde, dok je na petom mestu Litvanija (4,14), a prati je Švajcarska (4,23).
Što se tiče brzine učitavanja interneta na mobilnim uređajima, Švedska ponovo ima najbolje rezultate sa prosečnom brzinom od 7,48 sekundi.
Gde je najsporiji internet?
Ako pogledamo dno tabele, za razliku od Švedske, vreme koje je neophodno za učitavanje interneta skoro je udvostručeno u Turskoj (10,22) sa najgorim rezultatom, što je posledica oslanjanja na bakarne kablove stare 30 godina, navodi se u izveštaju.
Na dnu "rang liste" su i Bugarska (9,38), Rumunija (8,59), Kipar (7,18) i Poljska (6,09) završavaju.
Iste zemlje - istim redosledom - takođe su bile najgore u pogledu brzine učitavanja interneta na mobilnim telefonima, pri čemu je Turska ponovo imala najsporije vreme učitavanja od 13,19 sekundi.
U okviru navedenog istraživanja nema podataka za Srbiju, niti za zemlje regiona, osim Hrvatske u kojoj je za učitavanje potrebno 5,12 sekundi.
Zašto je brzina učitavanja lošija na mobilnim uređajima?
Jedan od ključnih faktora je brzina mreže koju koriste mobilni uređaji, koja može biti sporija od fiksnih širokopojasnih veza jer mobilne mreže imaju ograničenja koja utiču na brzinu prenosa podataka.
Osim toga, hardver mobilnih uređaja obično je manje moćan od onog u desktop računarima.
Manja veličina ekrana i niža rezolucija mobilnih uređaja znače da će veb lokacije možda morati da učitavaju različite elemente ili rasporede, što doprinosi dužem vremenu učitavanja.
Pretraživači na mobilnim uređajima možda nisu tako optimizovani kao oni na računarima, što utiče na brzinu kojom se veb stranice prikazuju i obrađuju.
Spor internet loš za poslovanje firmi
Možda se čini da je razlika u brzini učitavanja samo problem za potrošače, ali brzina interneta jako je bitna i za poslovanje kompanija.
Što je više vremena potrebno da se stranica učita, veća je verovatnoća da će ljudi napustiti tu stranicu - i to se naziva "stopa posete samo jedne stranice". U praksi, to znači manje potencijalnih potrošača za kompaniju.
To su pojedine kompanije i zloupotrebljavale. Najsvežiji primer je slučaj platforme Iks, bivšeg Tvitera, koji je optužen da je "gušio" veze koje vode ka određenim stranicama, kao što su rivalske društvene mreže ili novinski sajtovi, navodi Njujork tajms.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Commodore 64 uspeo da komunicira sa ChatGPT
04.05.2025.•
1
Stari računar Commodore 64, koji je bio popularan osamdesetih godina prošlog veka, uspeo je da komunicira sa veštačkom inteligencijom ChatGPT, tokom gejmerskog festivala u Italiji.
Naučnici otkrili gde se krije nedostajuća polovina materije univerzuma
04.05.2025.•
2
Nova analiza svemira konačno je utvrdila gde se polovina (ne)vidljive materije univerzuma krije.
Evropljani masovno napuštaju mrežu X
04.05.2025.•
0
Prema novom izveštaju objavljenom na društvenoj mreži X, čiji je vlasnik Ilon Mask, Evropljani masovno napuštaju ovu platformu.
NASA prati svemirsku stenu veličine kuće u blizini Zemlje
04.05.2025.•
1
Američka agencija za civilni svemirski program (NASA) saopštila je da prati asteroid veličine kuće koji prolazi pored Zemlje brzinom od 68.075 kilometara na sat.
Skype od sutra prestaje da postoji
04.05.2025.•
5
Microsoft, vlasnik Skype-a, objavio je da će 5. maja zvanično ugasiti ovu komunikacijsku platformu nakon više od dve decenije postojanja.
EU regulator kaznio Tiktok sa 530 miliona evra: Neusklađena zaštita podataka korisnika
02.05.2025.•
1
Glavni EU regulator za zaštitu podataka kaznio je platformu Tiktok sa 530 miliona evra zbog zabrinutosti u vezi sa načinom na koji štiti lične podatke korisnika.
Duolingo uz pomoć veštačke inteligencije uveo preko 140 novih kurseva
02.05.2025.•
0
Kompanija Duolingo uvela je 148 novih jezičkih kurseva koji su razvijeni uz pomoć veštačke inteligencije, saopšteno je iz te kompanije.
Uskoro kreću eksperimenti za "pomračenje" Sunca u borbi protiv globalnog zagrevanja
02.05.2025.•
6
Vlasti Velike Britanije odobriće naučnicima da počnu sa eksperimentima da "pomrače" Sunce, odnosno da smanje količinu svetla koja pada na Zemlju kako bi smanjili efekte globalnog zagrevanja.
Poslednja verzija ChatGPT-a povučena jer je previše ulizivačka i podržava i najluđe ideje
30.04.2025.•
1
Veštačka inteligencija i četbotovi su zamišljeni tako da budu uslužni, ljubazni prema korisnima.
VIDEO: Kineski astronauti se posle šest meseci u svemiru vratili na Zemlju
30.04.2025.•
1
Tri kineska astronauta vratila su se danas na Zemlju posle šest meseci na nacionalnoj svemirskoj stanici Tjangong, preneli su tamošnji mediji.
VIDEO: Satelit se prilikom lansiranja otkačio sa rakete Alfa i pao u Tihi okean
30.04.2025.•
0
Raketa Alfa kompanije Firefly Aerospace pretrpela je tehnički problem prilikom uspona u svemir na svom šestom letu, što je dovelo do pada satelita kompanije Lockheed Martin u Tihi okean.
Povratak kineskih astronauta na Zemlju odložen
29.04.2025.•
0
Povratak tri kineska astronauta na Zemlju odložen je zbog nepovoljnih vremenskih uslova, preneo je AP.
VIDEO: Amazon lansirao prve satelite - konkurencija Maskovom Starlinku
29.04.2025.•
0
Amazon je u ponedeljak lansirao svoju prvu seriju internetskih satelita u svemir, označavajući početak svojih napora da konkuriše mreži satelita Starlink, čiji je vlasnik Ilon Mask.
Kineski "Catl" predstavio novu seriju natrijum-jonskih baterija
24.04.2025.•
1
Kineski gigant CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavio je novu seriju natrijum-jonskih baterija čija bi masovna proizvodnja mogla da počne u decembru.
VIDEO: Kina poslala tri astronauta u svemir
24.04.2025.•
0
Kina je danas poslala tri astronauta koji će zameniti posadu na svemirskoj stanici Tiangong.
Ukoliko koristite Gmail: Kruži AI prevara i to vrlo uverljiva
23.04.2025.•
0
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
EU istražuje Tiktok zbog trenda ekstremnog mršavljenja
23.04.2025.•
0
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Instagram će koristiti AI da utvrdi da li tinejdžeri lažu o godinama
22.04.2025.•
0
Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je matična kompanija Meta Platforms.
Vlada Bahama: SpaceX neće sletati dok se ne proceni uticaj na životnu sredinu
20.04.2025.•
0
Vlada Bahama je saopštila da obustavlja sva sletanja rakete SpaceX Falcon 9 u zemlju, dok čeka potpunu istragu nakon lansiranja.
Danska pivara zaposlila asistente sa veštačkom inteligencijom
20.04.2025.•
0
Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu - pet novih članova tima u danskoj pivari "Rojal Junibru" predstavljaju novu eru u korišćenju veštačke inteligencije na poslu.
ChatGPT može da napravi lažnu sliku pasoša ili vozačke
20.04.2025.•
1
Krajem marta OpenAI je dodao nove mogućnosti za generisanje slika svom vodećem proizvodu, ChatGPT-u.
Komentari 3
ja
Maki
opet konfuzan tekst
Sta znaci 'ucitavanje interneta'?
Kakva je to mera za brzinu interneta?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar