Radosavljević: Odluka koja treba da se donese o NIS-u nije teška za državu, nego za vlast
Na današnjoj sednici Vlade poručeno je da rešenje za NIS mora da se nađe u narednih sedam dana i da je država spremna da preplati NIS ukoliko pregovori Rusa sa trećom stranom propadnu, da bi izbegla nacionalizaciju.
Foto: 021.rs
Komentarišući koja su moguća rešenja za Naftnu industriju Srbije, direktor FEFA instituta i profesor na FEFA fakultetu Goran Radosavljević za N1 kaže da je potrebno doneti odluku koja nije teška za državu, nego za vlast.
Na sednici Vlade predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će država biti spremna da Rusima ponudi više novca da otkupi NIS, ukoliko se oko cene ne dogovore sa trećom stranom. Vučić je naglasio i da je protiv "nacionalizacije, konfiskacije i otimačine imovine, ali da za nedelju dana moramo da imamo rešenje".
Goran Radosavljević ukazuje da predstavnici vlasti svaku stvar dramatizuju kako bi ispalo da se žrtvuju za građane, a da, u stvari, deset meseci ne rade ništa po pitanju sankcija NIS-u. Dodaje da je od 10. januara bilo jasno da je zahtev izlazak Rusa iz vlasništva.
"Videli smo različite igrokaze u međuvremenu - prebacivanje sa Gasprom njefta na Gasprom, pa sa Gasproma na neku njihovu ćerku firmu, neki fond itd - to ništa nije urodilo plodom. Kad su stupile sankcije na snagu, američki zvaničnici ovde su nezvanično, preko medija, preneli poruku još jednom javnosti da je jedino što se očekuje izlazak potpuno Rusa iz vlasništva. Tako da to se znalo."
Radosavljević ističe vlast nije učinila ništa se zaštitimo na bilo koji način.
"Tako da, dramatizuje se ova priča bez nekog bitnog razloga, ali treba da se donese odluka koja nije teška za državu, nego teška za vlast. Od početka je stvar jasna - izlazak Rusa iz vlasništva. To znači da neko drugi treba da uđe u to vlasništvo. Znači, nisu ni u jednom trenutku rekli ne može niko drugi to da kupi. Ali su, nakon ovog sa Lukoilom, vrlo jasno rekli ko to može da bude - to može da bude neko potpuno nezavisan ili država u prvom nekom koraku, a nakon toga neki privatni vlasnik."
Kada su u pitanju pisanja medija da se vode pregovori sa MOL-om, Radosavljević kaže da će to zavisiti isključivo od američke strane, a ne od ruske, ali ističe da MOL nije dobar kupac za NIS, osim kratkoročno.
"Podsetiću da je MOL-u EU zabranila da kupi Lukoilovu rafineriju u Burgasu, pa je Lukoil na kraju neslavno završio - tu rafineriju je preuzela bugarska vlada. Mislim, sa naše strane svaki kupac koji nije ruska strana, koji bi rešio problem sankcija je prelazno rešenje. Moje mišljenje je da je problem veliki sa MOL-om dugoročno za Srbiju, mada mi treba sada da rešimo kratkoročne probleme, jer nema apsolutno nikakvog interesa zbog toga što ima još jednu rafineriju u ovom delu sveta. MOL-u je čist interes da preuzme ovo tržište, zatvori rafineriju, zatvori sve drugo, ima jedno 50-60 benzinskih stanica i to je njegov interes u Srbiji. MOL nije dobar kupac za NIS. Ali, ukoliko bi to bilo kratkoročno rešenje, to je verovatno dobro rešenje."
Navodi da trenutno imamo dva rešenja - da preuzmemo kompaniju ili da ostavimo trenutnu situaciju.
"Deset meseci nečinjenja ničega što bi rešilo problem dovelo nas je do toga da je preuzimanje jedino rešenje, pošto nisam siguran da će se u kratkom roku, u narednih nekoliko dana, pojaviti kupac koji je spreman da kupi kompaniju pod sankcijama i da će taj kupac biti prihvatljiv američkoj strani."
Dodaje da je na pregovorima sa Rusima trebalo jasno da im se kaže da imaju dve opcije.
"Dakle, ukoliko je bilo razuma s jedne i s druge strane, a razum je i ekonomski i politički, imate dve opcije da mi to preuzmemo i prodamo nekom drugom, i vi nemate ništa, i druga opcija da mi to preuzmemo, vodimo dok se rat ne završi, a onda ćemo da pregovaramo o eventualnom povratku ili nekoj reparaciji toga."
Prema njegovom mišljenju, sad je ključno pitanje koliko dugo ćemo moći da izdržimo da je NIS pod sankcijama i da funkcioniše.
"Pitanje je koliko je američka strana strpljiva da ne uvodi sankcije trećim licima koji krše sankcije. De facto, veliki broj pravnih lica u Srbiji krše te sankcije i rizikuju da potpadaju pod sekundarne sankcije uključujući Narodnu banku, uključujući neke druge banke itd. Ako bi se američka strana pojavila u narednih 15 dana i rekla da sad više niko ne sme da sarađuje sa NIS-om, inače će i njima da uvedu sankcije, NIS će da stane. Dakle, koliko mi imamo vremena sad za ove pregovore? Ti pregovori ne mogu da se reše preko noći, kao što je rekla i ministarka, ne možete za sedam dana sad to da rešite, ali što niste rešavali više od 10 meseci", navodi Goran Radosavljević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS danas isplaćuje zarade za decembar, očekuje se obraćanje direktora
05.12.2025.•
1
Naftna industrija Srbije isplatiće danas zarade za decembar.
Udruženje banaka Srbije: Blagi rast kredita u novembru
05.12.2025.•
0
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju novembra ove godine iznosili su oko 4.283 milijarde dinara, što je 1,6 odsto više nego u oktobru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Pojeftinio dizel u Srbiji, benzin na istom
05.12.2025.•
3
Dizel u Srbiji je pojeftinio za tri dinara, dok je cena benzina ostala ista kao i u prethodnih nedelju dana.
Hronika najavljenih sankcija: Vlast o NIS-u poslednjih nedelja govori mnogo, ali kontradiktorno
04.12.2025.•
13
Sve opcije su i dalje na stolu kada je reč o NIS-u, a kupovina vremena se nastavlja uz, kako su govorili sami predstavnici vlasti, ogromne rizike za celu državu zbog produžetka platnog prometa sa NIS-om do kraja nedelje.
Sindikat Rafinerije traži sastanak sa generalnim direktorom NIS-a
04.12.2025.•
6
Sindikat pančevačke Rafinerije zatražio je obraćanje generalnog direktora NIS-a, a upitao je i kadrovsku službu ima li strategiju u vezi sa statusom zaposlenih.
SAD produžile dozvolu za određene međunarodne operacije Lukoila do aprila
04.12.2025.•
2
Sjedinjene Američke Države produžile su danas dozvolu za određene međunarodne operacije Lukoila do 29. aprila 2026.
Investicije EBRD u Srbiji premašile deset milijardi evra
04.12.2025.•
0
Investicije Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Srbiji od 2001. premašile su deset milijardi evra u gotovo 400 projekata, saopštila je danas ta banka i najavila da će nastaviti da širi prisustvo u zemlji.
NBS: Nećemo dozvoliti da stabilnost finansijskog sistema bude ugrožena
04.12.2025.•
8
Narodna banka Srbije (NBS) danas je saopštila da "situaciju u kojoj je NIS prati sa punom pažnjom i da deluje u skladu sa svojim mandatom da očuva stabilnost domaćeg finansijskog sistema".
Keš kredit zbog kojeg se nećete pokajati
04.12.2025.•
0
Postoje trenuci kada vam je novac potreban brzo – da pokrijete neplanirane troškove, refinansirate postojeće obaveze ili sebi priuštite nešto što dugo želite.
Ministarstvo kontrolisalo mlekare: Da li u mleku koje pijemo ima i onog u prahu?
04.12.2025.•
10
Vanredna inspekcijska kontrola u tri kompanije za proizvodnju mleka pokazala je da nema zloupotreba mleka u prahu u UHT mleku, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Sankcije NIS-u: Jači tlači
04.12.2025.•
18
Zabrinuti iščekujemo dalji tok događaja u vezi sa Naftnom industrijom Srbije. Poprilično je hladno, ujutru se temperatura neretko spušta ispod nule.
Poljska među 20 najbogatijih zemalja na svetu: Građani ne veruju u statistiku
04.12.2025.•
5
Međunarodni monetarni fond saopštio je da Poljska sa predviđenim BDP-om od 1,04 biliona dolara za ovu godinu postaje 20. najbogatija zemalja sveta,.
Koliko Srbija ima obavezne rezerve nafte i ko ih sve skladišti
04.12.2025.•
3
Obavezne rezerve nafte i naftnih derivata se čuvaju na teritoriji Srbije i u inostranstvu (tiketi), navode iz Ministarstva rudarstva i energetike za Forbes Srbija.
Sastanak ruske i mađarske delegacije sredinom decembra u Turskoj, jedna od tema NIS
04.12.2025.•
2
Ruska i mađarska delegacija treba da se sastanu u Istanbulu sredinom meseca.
Zvezdan Terzić ulazi i u biznis sa solarnim elektranama: Gradi četiri pogona kod Rume
04.12.2025.•
26
Četiri firme čiji su suvlasnici direktor FK Crvena zvezda Zvezdan Terzić i njegov sin Nikša kreću u gradnju četiri solarne fotonaponske elektrane u Borkovcu, u blizini Rume, na zemljištu površine od skoro sedam hektara.
Bajatović: Ni nacionalizacija ni stečaj nisu dobro rešenje za NIS
04.12.2025.•
14
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da stečaj i nacionalizacija NIS-a nisu dobra rešenja.
"Kockanje" sa ekonomskom stabilnošću i građana i države: Možemo očekivati poskupljenje - svega
03.12.2025.•
39
Rešenja za ekonomsku krizu pred nama čini se da nema, sa radom su stale i pančevačka Rafinerija i Petrohemija, a predsednik države narod ubeđuje građane da nema mesta za paniku.
Budžet Srbije za 2026. netransparentan: Bez objašnjenja za Ekspo i NIS
03.12.2025.•
1
Centar za visoke ekonomske studije (CEVES) ocenio je da budžet Srbije za 2026. godinu nije u potpunosti transparentan.
NIS: Korporativne kartice funkcionalne, prodaja goriva odvija se uobičajeno i bez prekida
03.12.2025.•
10
Naftna industrija Srbije (NIS) saopštila je da su sve korporativne kartice funkcionalne i da kompanija "nastavlja da ispunjava ugovorne obaveze prema korporativnim klijentima".
Ne utiču američke sankcije samo na Srbiju: Kako su druge države reagovale na krizu sa gorivom?
03.12.2025.•
12
Pored NIS-a, američke sankcije pogodile su i druge kompanije u evropskim zemljama u kojima udeo u vlasništvu imaju ruski Lukoil i Rosnjeft. Ipak, reakcije drugih države bile su nešto drugačije nego u slučaju Srbije.
Bivši šef OFAC-a otkrio jedan od razloga zašto Rusi nisu zainteresovani za prodaju NIS-a
03.12.2025.•
23
Kancelarija SAD-a za kontrolu strane imovine, u Srbiji poznatija kao OFAC, nije dala licencu za snabdevanje Srbije naftom, zbog čega je Rafinerija u Pančevu zaustavila rad.
Komentari 21
Mirjana Bekvalac
Jelena
Banco
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar