Meta koristi podatke građana Srbije i regiona za treniranje veštačke inteligencije - bez upozorenja
Objave, komentari, fotografije, brojni lični podaci koji se javno dele preko Instagrama i drugih aplikacija u vlasništvu kompanije Meta, od kraja juna nisu samo sadržaji koje delimo sa prijateljima.
Foto: Pixabay
Izmenom politike privatnosti Mete mogu postati materijal za treniranje veštačke inteligencije koju razvija ova američka kompanija. Sve je prošlo bez najave i objašnjenja, a milioni korisnika na Zapadnom Balkanu nisu ni obavešteni o novoj Metinoj "Politici privatnosti", koja je objavljena 26. juna.
U dokumentu koji je analizirao Radio slobodna Evropa (RSE), kompanija Meta navodi pokretanje nove usluge - a to je mogućnost kreiranja teksta, zvuka, slika i video zapisa putem veštačke inteligencije.
Meta prikuplja javno objavljene sadržaje koje korisnici dele kroz platforme kompanije tako da će se nova usluga koju pruža kroz razvoj veštačke inteligencije nadovezati na ovu praksu.
O ovome korisnici Zapadnog Balkana nisu upoznati, dok su državljani Evropske unije prilikom logovanja na platforme dobili upozorenje da se politika menja, pa potom i opciju da podatke povuku iz planiranog treninga veštačke inteligencije.
Kada se sve stavi u kontekst sa lokalnim zakonima u regionu, Meta je bila u obavezi da istu opciju ponudi i korisnicima u Severnoj Makedoniji, u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Zakonska rešenja postoje u zemljama Balkana i uglavnom su usklađena sa evropskim kada je u pitanju obrada ličnih podataka, pokazuje analiza RSE. Međutim, institucije nadležne da zaštite podataka o ličnosti u ovim zemljama nemaju mnogo instrumenata da reaguju, kažu njihovi predstavnici za RSE.
Kao jedan od najvećih problema navode da Meta nije ni imenovala predstavnike u zemljama Balkana sa kojim bi institucije sarađivale.
Istovremeno, Meta nije odgovorila na pitanja Radija slobodna Evropa o promenama politike privatnosti i efektima koje ima na korisnike iz Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine.
Šta donosi nova politika Mete?
Politika privatnosti predstavlja svojevrsni ugovor između korisnika platforme i kompanije koja pruža različite digitalne proizvode i usluge. Koje sve podatke prikuplja i na koji način ih digitalna platforma obrađuje, najvažniji je deo ovog dokumenata. Meta svoju politiku menja upravo u ovim važnim delovima.
Razvoj veštačke inteligencije prvi put navodi se kao razlog obrade podataka korisnika Mete, pokazuje analiza Politike privatnosti koja je dostupna javnosti kroz Metinu platformu Facebook.
Naime, u delu politike "Kako i zašto procesuiramo vaše podatke" kompanija Meta sa jedne strane navodi niz usluga i proizvoda koje pruža, a sa druge različite vrste podataka korisnika koje prikuplja u te svrhe. Kako se navodi u dokumentu, u pitanju su javno objavljeni sadržaji koje korisnici ostavljaju na platformama kao što su podaci sa profila, ime, korisničko ime, profilna fotografija, potom komentari na društvenim mrežama, ali i video i audio sadržaji koji se javno dele.
"Formular je dostupan samo ljudima iz određenih regiona", obaveštenje je koje građani Zapadnog Balkana dobijaju kada pokušaju da "povuku" svoje podatke iz Metinog treninga veštačke inteligencije.
Meta prikuplja i podatke o sadržaju kojem korisnici pružaju pažnju, tj. prikuplja podatke kako se na različite sadržaje reaguje, koje je vreme korišćenja i učestalost interakcija na pojedinim mrežama koje kontroliše Meta.
Spisak se tu ne zaustavlja pa se pominju i "poruke koje šaljete i primate, uključujući njihov sadržaj, u skladu sa važećim zakonima", kao i podatke o uređajima sa kojih se pristupa Facebooku ili Instagramu.
Meta poseduje veoma osetljive informacije
"Ako pogledamo Metu, ono što je u ovom slučaju posebno je da imaju pristup platformama, kao što su WhatsApp, Instagram i Facebook, koje imaju hiljade miliona, zapravo milijarde korisnika i profila, gde se nalaze osetljive informacije", kaže u razgovoru za RSE advokat Feliks Mikolaš.
On dodaje da, za razliku od drugih kompanija koje razvijaju veštačku inteligenciju, postoji mnogo informacija koje Meta može koristiti, a druge platforme ne mogu da prikupljaju sa interneta, i to čini ovaj slučaj problematičnijim nego kada je u pitanju razvoj drugih AI modela.
Ipak, on ističe da slučajevi zloupotrebe ličnih podataka kroz AI model još nisu dokumentovani.
Komentarišući Politiku privatnosti, Mikolaš ističe da su ključne dve stvari – što kompanija nije tražila pristanak korisnika da njihovi podaci budu korišćeni za treniranje veštačke inteligencije, ali i što model veštačke inteligencije koji razvija nije detaljnije opisan.
"Možemo koristiti ove podatke za bilo koju svrhu, ne znamo tačno za šta ćemo ih koristiti, samo ćemo ih generalno koristiti za AI tehnologiju. Dakle, to ne pruža nikakve informacije korisnicima", navodi Mikolaš i dodaje da kompanija mora da bude transparentnija.
Zapani Balkan bez opcije za izlaz iz AI treninga
Dok su se organizacije i eksperti u EU izborili da se prema građanima Unije Meta ponaša obazrivije, region je ostao u svojevrsnom mraku.
RSE nije uspeo da pronađe korisnike Metinih platformi sa Zapadnog Balkana koji su bili obavešteni o promeni politike privatnosti.
Meta nije odgovorila na pitanja RSE o tome na koji način je obavestila korisnike iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Crne Gore i Kosova o novinama u prikupljanju podataka.
Ekspertkinja za digitalna prava i zaštitu ličnih podataka Ana Toskić Cvetinović iz organizacije "Partneri Srbije" navodi da se Zapadni Balkan našao u svojevrsnoj sivoj zoni u ovom slučaju.
"Čitav naš region se nalazi u specifičnom položaju, koji jeste u Evropi, deo procesa EU integracija, propisi su nam u velikoj meri usklađeni sa propisima EU, ali mehanizmi koji su nam na raspolaganju nisu dovoljno efikasni kao oni koji postoje u odnosu na građane EU", navodi Toskić.
Ona navodi kako je krajem jula organizacija "Partneri Srbije" podnela inicijativu Povereniku za zaštitu ličnih podataka za pokretanje postupka protiv kompanije Meta zbog kršenja zakona u Srbiji. Istu inicijativu najavila je i organizacija SHARE, koja se bavi zaštitom digitalnih prava.
Ona dodaje da je kompanija Meta bila u zakonskoj obavezi da građane obavesti o novoj "politici" koja je bila suštinska, a ne tehnička.
Ceo tekst Radija slobodna Evropa čitajte na OVOM LINKU.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Naučnici stvorili magnetske nanorobote kojima će lečiti aneurizme mozga
11.09.2024.•
0
Mali magnetski nanoroboti, veličine poput dvadesetine ljudskog crvenog krvnog zrnca koji se mogu ubrizgati u ljudski organizam, mogli bi da "otvore nove granice u medicini".
Sajber kriminalci koriste dečje igre kao mamac: Meta su deca gejmeri
11.09.2024.•
0
Deca gejmeri su sve više na meti sajber kriminalaca, koji popularne dečje koriste kao "mamac", pokazuje novo istraživanje.
Samo Srbija, BiH i Crna Gora "tamne" na mapi: Stiže li nam Maskov Starlink?
11.09.2024.•
1
Da smo sa nagađanja prešli na malo više informacija o Starlinku u našoj državi, pokazuju i nedavni bilbordi sa znakom, tačnije logom X koji su se pojavili u Srbiji, a koji jasno aludiraju na Starlink.
Milijarder, pilot i dvoje zaposlenih u SpaceX poleteli u prvu privatnu šetnju svemirom
10.09.2024.•
0
Jedan milijarder, jedan pilot i dvoje zaposlenih u kompaniji SpaceX, poleteli su danas sa Floride u prvu šetnju svemirom u istoriji u privatnom aranžmanu.
VIDEO: Apple predstavio najnoviju verziju iPhone 16
10.09.2024.•
1
Kompanija Apple predstavila je najnoviju verziju svog vodećeg proizvoda iPhone 16, a glavni izvršni direktor Tim Kuk je rekao da je ovaj telefon napravljen za veštačku inteligenciju (AI) "iz temelja
Italija pokreće eksperimentalni program: Koristiće veštačku inteligenciju u školama
09.09.2024.•
0
Italijanski ministar obrazovanja Đuzepe Valditara izjavio je da je Italija pokrenula ove školske godine eksperimentalni program upotrebe veštačke inteligencije (AI) za poboljšanje nastave.
Letelica agencije NASA udarila asteroid i stvorila prvu kišu meteora izazvanu delovanjem ljudi
08.09.2024.•
1
Kameni delovi odleteli su od sićušnog asteroida Dimorfos kada je DART, letelica agencije NASA namerno udarila u njega 2022. godine.
Naučnici otkrili: Jupiterov satelit Ganimed udario veliki asteroid
08.09.2024.•
0
Najveći planetarni satelit u Sunčevom sistemu, Jupiterov mesec Ganimed, u dalekoj prošlosti pretrpeo je udar velikog asteroida koji mu je promenio položaj.
Svemirska kapsula Boinga vratila se na Zemlju bez astronauta
07.09.2024.•
0
Prva Boingova misija s astronautima završena je sletanjem na Zemlju kapsule čiji uređaji imaju kvarove, te se vratila prazna, a dva probna pilota su još u svemiru.
VIDEO: Mali asteroid snimljen na nebu iznad Filipina
05.09.2024.•
0
Iznad ostrva Luzon na Filipinima izgoreo je asteroid koji je otkriven samo nekoliko sati pre nego što je ušao u Zemljinu atmosferu.
Apple od 2025. u potpunosti prelazi na OLED ekrane na iPhone-ima
04.09.2024.•
0
Američka tehnološka korporacija Apple će u potpunosti preći na korišćenje OLED ekrana na svojim iPhone uređajima od 2025. godine.
Ovog meseca na nebu će moći da se vidi asteroid koji prolazi kraj Zemlje na svakih deset godina
02.09.2024.•
0
Stanovnici severne hemisfere će ovog meseca moći da vide asteroid "2024 ON" dok bude prolazio pored Zemlje na astronomski bliskoj, ali bezbednoj udaljenosti.
Sudija u Brazilu naredio suspenziju mreže "X" u toj zemlji
31.08.2024.•
0
Sudija brazilskog Vrhovnog suda Aleksandar de Moraes naložio je da suspenziju društvene mreže "X" u toj zemlji.
Platforma Threads testira objave koje nestaju nakon 24 sata: Imaće tajmer
30.08.2024.•
0
Platforma Threads kompanije Meta potvrdila je da sa odabranim korisnicima testira uvođenje objava koje nestaju nakon 24 sata.
Korisnici Google-a, Facebook-a i Amazona najčešće na meti fišing napada
30.08.2024.•
0
Google, Facebook i Amazon su brendovi čija se imena najčešće koriste u fišing napadima, a njihovi korisnici su najčešće meta krađe kredencijala tokom 2024. godine, pokazuju nedavna istraživanja.
SpaceX odlaže za 24 sata prvu "privatnu svemirsku šetnju" zbog curenja helijuma
27.08.2024.•
0
Kompanija SpaceX saopštila je da zbog "curenja helijuma" odlaže za 24 sata lansiranje prve privatne svemirske misije tokom koje je trebalo posada da izađe u "svemirsku šetnju".
Durov uhapšen zbog istrage o zločinima na Telegramu: Dečija pornografija, trgovina drogom...
26.08.2024.•
8
Pavel Durov, ruski osnivač aplikacije Telegram, uhapšen je u Francuskoj u sklopu istrage o zločinima na njegovoj platformi.
Novo na Instagramu: Korisnici će moći da dodaju omiljenu pesmu na svoj profil
24.08.2024.•
0
Korisnici Instagrama će uskoro moći da dodaju omiljenu pesmu na svoj profil.
WhatsApp dobija novu funkciju: Korisničko ime sa PIN zaštitom od nepoznatih brojeva
23.08.2024.•
0
Aplikacija za razmenu poruka WhatsApp razvija novu funkciju, korisničko ime sa PIN zaštitom od nepoznatih brojeva koja treba da poveća nivo bezbednosti i privatnosti korisnika.
Plavi supermesec biće vidljiv večeras: Znate li šta je ovaj redak nebeski fenomen?
19.08.2024.•
1
Neka vas ne razočara što neće biti plave boje jer ova je pojava dovoljno retka da i bez toga bude posebna, a supermesec već danima pokazuje da će i njegov sjaj biti impresivan.
SpaceX šalje posadu u istraživanje Zemljinih polova
18.08.2024.•
0
Kompanija SpaceX je najavila prvu misiju s posadom, koja ima za cilj da istraži dosad neistražene teritorije naše planete, njene polarne regije.
Komentari 19
Ivana
Slobodan
mike
05.08.2024 • 09:05
Puno ce meta AI nauciti u ovom regionu.. o dilovanju droge,spetkarenju i kurvanju.
Ne uznemiravaj. Dobices tuzbu.
Jelte
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar