Naučnici razvili biogorivo od starog jestivog ulja: Efikasno kao dizel

Tim naučnika sa Kraljevskog koledža u Londonu i Brazilske nacionalne laboratorije za bioobnovljive izvore energije razvio je metodu proizvodnje biogoriva iz otpada od hrane, odnosno, ulja za kuvanje.
Naučnici razvili biogorivo od starog jestivog ulja: Efikasno kao dizel
Foto: Pixabay (ilustracija)
Njihova studija, objavljena u časopisu Green Chemistry, pokazuje da novo gorivo može dostići efikasnost dizela i biti čak 1000 puta efikasnije od trenutnih metoda proizvodnje, prenosi Energetski portal.
 
Taj proces se bazira na korišćenju modifikovanih enzima koji razgrađuju masne kiseline prisutne u otpadu hrane, pretvarajući ih u alkene - ključne sastojke goriva poput benzina i dizela.
Ovaj pristup omogućava proizvodnju goriva koje ne samo da smanjuje emisiju gasova staklene bašte za čak 94 odsto, već i značajno smanjuje potrebu za fosilnim gorivima, navodi se u studiji.
 
Jedan od glavnih izazova kod biogoriva ranije je bila niska efikasnost sagorevanja, zbog prisustva molekula kiseonika u gorivu. To je ograničavalo njihovu upotrebu jer su proizvodila samo 90 odsto energije u poređenju sa dizelom, dok je sama proizvodnja zahtevala više sirovina i povećavala troškove.
Kako bi rešili ovaj problem, istraživači su modifikovali enzim P450 dekarboksilazu, omogućavajući mu da efikasno uklanja kiseonik iz masnih kiselina. Umesto u vodi, reakcija je izvedena u specijalnoj tečnoj soli, pod UV svetlom, što je značajno povećalo prinos alkena. Ova inovacija zahteva manje energije i sirovina, čime se postiže održiviji proces proizvodnje.
 
Dodatno, modifikovani proces eliminiše potrebu za skupim i potencijalno štetnim katalizatorima poput platine, kao i za toksičnim hemikalijama poput vodonik peroksida. Ove promene doprinose manjem ekološkom otisku i čine tehnologiju održivom i ekološki prihvatljivom.
 
"Naša biotehnologija otvara vrata za proizvodnju različitih vrsta goriva, uključujući benzin i kerozin za vazduhoplovnu industriju. Iako je pred nama još mnogo izazova, uzbuđeni smo što možemo doprineti rešavanju jednog od najvećih globalnih problema - klimatskih promena", izjavila je dr Letisija Zanfurlin, glavni istraživač u projektu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Deks

    28.01.2025 00:33
    Staro jestivo ulje baš i nije mnogo dostupno. Povećavanje poljoprivredne proizvodnje za nejestive potrebe pre svega nije ekološki prihvatljivo. Nema uopšte potrebe koristiti fosilna goriva ukoliko se pređe na električna vozila i vozila na vodonik.
  • Rale

    27.01.2025 23:23
    Rale
    He pa mi smo90-ih vozili isto na jestivo ulje! Na 5l dizela u golfu 2 sipas 5l jestivog ulja i voziš bez ikakvog problema! Drpili nam foru malo prepakovali i sada ce uzimati lovu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Valcer "Na lepom plavom Dunavu" ide u svemir

Povodom 200. rođendana Johana Štrausa mlađeg, Bečka turistička organizacija i Evropska svemirska agencija (ESA), kao deo rođendanske proslave, šalju čuveni valcer "Na lepom plavom Dunavu" u svemir.

Neuspešno sletanje "Atine" na Mesec

Robotizovana svemirska letelica "Atina", američke privatne kompanije "Intuitiv mašins", prevrnula se na stranu tokom sletanja na Mesec, čime je njena misija na Zemljinom satelitu prerano okončana.