
Misteriozna tamna energija "evoluira": Novo razumevanje svemira pred naučnicima?
Čini se da se tamna energija, misteriozna sila za koju se smatra da pokreće sve brže širenje univerzuma, vremenom evoluira, piše portal Science Alert.

Foto: Screenshot(Youtube/NOIRLabAstro)
Ako tamna energija zapravo slabi, to bi verovatno značilo da će naučno razumevanje o tome kako funkcioniše univerzum morati da bude prerađeno.
Nova otkrića ostvarena su zahvaljujući spektroskopskom instrumentu tamne energije (DESI), koji se nalazi na teleskopu u Nacionalnoj opservatoriji "Kit Pik" u američkoj državi Arizoni, piše ScienceAlert a prenosi Euronews.rs.
"Ono što vidimo je duboko intrigantno. Uzbudljivo je razmišljati da smo možda na pragu velikog otkrića o tamnoj energiji i fundamentalnoj prirodi našeg univerzuma", rekla je Aleksi Leut-Harnet, portparolka DESI projekta saradnje koji okuplja 70 institucija širom sveta.
Tanka optička vlakna DESI instrumenta mogu istovremeno posmatrati 5.000 galaksija ili kvazara, užarenih "čudovišta" sa crnom rupom u centru, tokom 20 minuta.
To omogućava naučnicima da izračunaju starost i udaljenost ovih objekata i naprave mapu univerzuma kako bi mogli da otkriju obrasce i prate njegovu istoriju.
Naučnici već 100 godina znaju da se univerzum širi, jer su primećena velika "jata" galaksija koja se udaljavaju jedna od drugih. Krajem 1990-ih, astronomi su šokirali javnost otkrivši da se širenje svemira vremenom ubrzava.
Naziv tamna energija je dat fenomenu koji pokreće ovo ubrzanje, čije efekte naizgled delimično poništava obična materija, kao i takođe nepoznata stvar koja se zove tamna materija. Smatra se da 70 odsto univerzuma čini tamna energija, 25 posto tamna materija i samo pet posto normalna materija.
Najbolje naučno objašnjenje kako funkcioniše univerzum, koje se naziva standardni kosmološki model, odnosi se na tamnu energiju kao konstantnu, što znači da se ne menja. Ideju je prvi uveo Albert Ajnštajn u svojoj Opštoj teoriji relativiteta.
Arno de Matija, francuski fizičar koji je učestvovao u analizi podataka DESI, rekao je za AFP da je standardni model "zadovoljavajući", ali da se pojavljuju neke "tenzije" između različitih posmatranja.
Postoji nekoliko načina merenja širenja univerzuma, uključujući posmatranje dugotrajnog zračenja posle Velikog praska, eksplodirajućih zvezda zvanih supernove i kako gravitacija krivi svetlost galaksija.
Kada je DESI tim kombinovao svoje nove podatke sa drugim merenjima, otkrili su "znakove da uticaj tamne energije vremenom slabi", navodi se u saopštenju.
"Kada kombinujemo sve kosmološke podatke, to ide u prilog tome da se širenje svemira ubrzavalo nešto većom brzinom pre oko sedam milijardi godina“, rekao je de Matija, ali dodaje da u ovom trenutku apsolutno ništa nije sigurno u vezi sa tim.
To je zato što se očekuje mnoštvo novih podataka od DESI-ja, evropskog svemirskog teleskopa "Euklid", NASA-inog predstojećeg teleskopa "Nensi Grejs Roman i opservatorije "Vera Rubin" u Čileu.
"Ova nova generacija istraživanja, u narednih nekoliko godina, će u tome uspeti“, rekao je za AFP Džošua Friman, teorijski astrofizičar sa Univerziteta u Čikagu.
Ipak, za sada "mi smo na zanimljivoj prekretnici", dodao je Frieman, stručnjak za tamnu energiju i bivši član DESI-ja.
Burtin je rekao da bi potvrđivanje teorije o "evoluirajućoj tamnoj energiji" bila "revolucija na nivou otkrića ubrzane ekspanzije", što je i samo po sebi bilo razlog za Nobelovu nagradu za fiziku.
"Standardni kosmološki model bi morao da se promeni“, dodao je on.
Istraživanje DESI, koje je uključivalo trogodišnje posmatranje 15 miliona galaksija i kvazara, predstavljeno je na konferenciji Američkog fizičkog društva u Kaliforniji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Stiže nam jedna od najlepših meteorskih kiša
15.07.2025.•
0
Jedna od najpoznatijih i najlepših meteorskih rojeva na severnoj hemisferi, Perseidi, ponovo će biti vidljiva na noćnom nebu, ali ove godine gledanje zahteva malo planiranja.
Prvi posetioci Međunarodne svemirske stanice iz Mađarske, Poljske i Indije vratili se na Zemlju
14.07.2025.•
0
Prvi posetioci Međunarodne svemirske stanice iz Indije, Poljske i Mađarske vratili su se u danas na Zemlju SpejsEksom, nakon što su završili privatnu misiju, prenosi AP.
Youtube nakon deset godina ukida stranicu Trending i listu Trending Now
14.07.2025.•
0
Youtube je objavio da će nakon deset godina ukinuti stranicu Trending i listu Trending Now i zameniti ih listama po kategorijama koje će biti deo Youtube Charts.
Otkriveno najveće spajanje dve crne rupe
14.07.2025.•
1
Britanski naučnici su otkrili najveće ikad spajanje dve crne rupe i zabeležili gravitacione talase koji potiču od ovog sudara, udaljenog oko 10 milijardi svetlosnih godina od Zemlje.
Otvara se prvi naučni centar za proučavanje svesti kod životinja uz pomoć veštačke inteligencije
14.07.2025.•
1
Na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka (LSE) 30. septembra počinje sa radom prvi svetski naučni centar posvećen proučavanju svesti kod životinja.
VIDEO "Svemirska munja" iznad Meksika: Naučnici zabeležili redak atmosferski događaj
13.07.2025.•
0
Prolazni svetlosni događaj (TLE) poznat i kao sprajt, primećen je nedavno tokom prolaska Međunarodne svemirske stanice u Zemljinoj orbiti iznad Meksika i Sjedinjenih Država.
Apple priprema iPhone 17e, nove iPad i MacBook uređaje za početak 2026.
13.07.2025.•
0
Američka tehnološka kompanija Apple će u prvoj polovini 2026. predstaviti niz novih proizvoda kao što je iPhone 17e, ažurirani iPad Air i osnovni iPad, kao i računare MacBook Pro i MacBook Air.
VIDEO: Dubai otvara prvi restoran kojim će upravljati veštačka inteligencija
13.07.2025.•
0
Restoran "Woohoo" u Dubaiju u kom će hranu spremati ljudi, ali će meni, ambijent i usluga biti dizajnirani veštačkom inteligencijom, trebalo bi da bude otvoren u septembru nedaleko od Burdž Kalife.
Mars nekada imao mnogo više vode: Otkrivena drevna rečna korita
13.07.2025.•
0
Naučnici su otkrili hiljade kilometara starih rečnih korita u južnim visoravnima Marsa, što ukazuje da je crvena planeta nekada imala mnogo više vode nego što se ranije verovalo.
Maskov četbot Grok se izvinio zbog izjava o Hitleru i Jevrejima
13.07.2025.•
0
Četbot Grok, koga proizvodi kompanija za veštačku inteligenciju Ilona Maska xAI, izvinio se nakon što je ove nedelje objavio brojne antisemitske objave na X-u nakon ažuriranja.
Potraga za životom na Veneri: Da li ima mikroorganizama u oblacima ove planete?
12.07.2025.•
0
Misija iz Velike Britanije ima za cilj da jednom zauvek reši pitanje – da li postoji život na Veneri?
Robot-hirurg u narednih 10 godina bi mogao da bude testiran na ljudima: Već operisao svinje
12.07.2025.•
0
Posle uspešne serije operacija uklanjanja žučne kese kod svinja, znatno smo bliži primeni autonomne hirurgije, odnosno hirurgije koju izvode roboti kojima upravlja veštačka inteligencija.
Francuska pokrenula krivičnu istragu protiv mreže "Iks"
11.07.2025.•
0
Francuski tužioci pokrenuli su krivičnu istragu protiv kompanije Iks zbog navoda da je ta kompanija, u vlasništvu milijardera Ilona Maska, manipulisala algoritmima u svrhu "stranog mešanja".
TikTok ponovo pod istragom EU
10.07.2025.•
0
Platforma TikTok nalazi se pod novom istragom Evropske unije zbog sumnje da se privatni podaci korisnika šalju u Kinu, saopštili su regulatori EU.
OpenAI pravi novi internet pretraživač sa namerom da zameni Google Chrome
10.07.2025.•
0
Kompanija OpenAI nalazi se u završnoj fazi razvoja novog internet pretraživača zasnovanog na veštačkoj inteligenciji, koji bi mogao predstavljati izazov za tržišno dominantni Google Chrome.
Četbot Grok Ilona Maska se identifikovao kao mehanički Hitler, tvrdi da je tako napravljen
09.07.2025.•
0
Grok, AI četbot kompanije xAI koju je osnovao Ilon Mask, juče je u nizu objava na mreži X sebe nazvao "MehaHitlerom" (mehanički Hitler).
Windows 10 više nije najkorišćeniji operativni sistem: U oktobru mu prestaje podrška
08.07.2025.•
6
Microsoft-ov operativni sistem Windows 11 je ovog meseca po prvi put prestigao stariju verziju Windows 10 po udelu na tržištu desktop računara, pokazuju podaci organizacije Statcounter.
Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru
06.07.2025.•
2
Jedan od najnaprednijih satelita za praćenje gasova sa efektom staklene bašte prestao je da radi u svemiru.
VIDEO: Google lansirao model za generisanje video-snimaka Veo 3 širom sveta
06.07.2025.•
1
Američka tehnološka kompanija Google objavila je da je počela sa lansiranjem svog najnovijeg modela za generisanje video-snimaka Veo 3 u više od 159 zemalja sveta, uključujući Srbiju.
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar