Microsoft potvrdio da je Windows ranjiv

Ranjivost računara sa Windows oprativnim sistemom, koji koriste 64-bitne Intel i AMD procesore, mogla bi hakerima da omogući pristup lozinkama, privatnoj komunikaciji i drugim podacima koji se čuvaju u kernel memoriji operativnog sistema.
Microsoft potvrdio da je Windows ranjiv
Foto: Pixabay
Zbog toga se korisnicima savetuje da ažuriraju softver svojih računara kako bi izbegli rizik od "SWAPGS napada" procesora.
 
Osetljivost na potencijalne napade primećena je kod Intelovih procesora proizvedenih od 2012. godine do danas. Sa druge strane, iz AMD-a negiraju da su njihovi procesori osetljivi na napade.
 
Kompanija iz Redmonda je zato udružila snage sa proizvođačima procesora, kako bi zajedno pronašli rešnje problema.
 
Prva ažuriranja koja ispravljaju ovu ranjivost objavljena su još 9. jula, a svi koji su ih instalirali obezbedili su svoje računare od potencijalnih napada.
 
I pored toga što se opasnost povećava sa povećanjem broja ranjivih procesora, stručnjaci ističu da napadači najverovatnije ne ciljaju obične korisnike. 
 
Naime, SWAPGS napadi zahtevaju mnogo više vremena, pa je malo verovatno da će oni biti usmereni na računare koji ne sadrže onu vrstu informacija koja može da posluži kao sredstvo za ucenu ili osnova za neki još ozbiljniji napad.
 
Upkos takvim tvrdnjama, napadači koji imaju dovoljno resursa i znanja da iskoriste ranjivost 64-bitnih procesora, mogli bi da dođu do vitalnih informacija. I pored toga, malo je verovatno da će se "ozbiljni" hakeri, čiji je cilj da na takav način dođu do novca, odlučiti za ovakvu vrstu napada.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija