Poginuo fotograf Černobiljske katastrofe
Ukrajinski fotograf Igor Kostin, prvi fotograf koji je otišao na mesto Černobiljske katastrofe nakon eksplozije jednog od reaktora atomske centrale, poginuo je u automobilskoj nesreći 9. juna u Kijevu u 78. godini, izjavila je danas njegova supruga Ala, prenosi pariski Mond.
Zbog boravka u Černobilju, Kostin je imao brojne zdravstvene probleme, česte napade depresije i "olovni ukus u ustima" kojeg nikada nije uspeo da se otarasi. U Čenobilj je došao 26. aprila 1986. odmah posle eksplozije reaktora broj 4 atomske centrale.
Potom je proveo dva meseca uz "likvidatore", ljude poslate iz celog SSSR-a sa zadatkom da očiste kontaminirano područje. Ni godinama kasnije, ukrajinski reporter, čije su fotografije objavili svi svetski mediji, nije uspeo da se oporavi od onog što je video.
Bio je ogorčen: na cinizam vlasti, njihovu ravnodušnost, amneziju javnog mnjenja. U Černobilj je stigao helikopterom sutradan nakon eksplozije.
Čuo je da se dogodio požar u elektrani. Na licu mesta ništa nije nagoveštavalo ozbiljnost katastrofe. Snimio je centralu iz vazduha - krov reaktora broj 4, ploča od armiranog betona teška 3.000 tona, bila je okrenuta "poput palačinke". Kao svaki dobar profesionalac, da bi izbegao odsjaje, Kostin je otvorio prozor na kabini helikoptera: istog trenutka ga je zapahnuo vreli vazduh.
Ubrzo će mu se i fotoaparat zablokirati. Prilikom razvijanja, samo će jednu fotografiju moći da iskoristi - ostale su bile potpuno crne, kao da je film bio izložen suncu. Poslata agenciji Novosti, jedina uspela fotografija uništene centrale neće biti objavljena jer se u Černobilju, zvanično, ništa nije dogodilo.
Vlasti će posle tri dana priznati da se dogodio "incident", a tek posle deset narediti evakuaciju stanovništva. Kostin je bio u Černobilju i u vreme kada je 800.000 "likvidatora" - radnika, seljaka, vojnika i vatrogasaca dovedenih iz svih krajeva SSSR-a, radilo na dekontaminaciji terena.
Sa nekima od njih će se devet meseci kasnije ponovo sresti u vojnoj bolnici u Moskvi. "Razboleo bih se svaki put kada bih se setio tih 'bioloških robota'", prema kojima je vladala potpuna ravnodušnost, kazao je jednom prilikom ukrajinski fotograf, dodavši ogorčeno da niko nikada nije prebrojao koliko je tih ljudi umrlo od posledica radijacije.
Kostin je godinama kasnije nastavio da odlazi i fotografiše Černobilj. "Tamo sam kao kod kuće, svi me poznaju, čak i psi", umeo je da kaže ukrajinski fotograf.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar