Iz Bosne u ISIS odveli čak 110 dece

Više od 110 dece iz BiH trenutno se nalazi u Siriji sa roditeljima koji se bore na strani Islamske države, kaže za "Blic" Dževad Galijašević.
Ni krivi ni dužni, dečaci i devojčice iz BiH postali su tako deca ISIS-a jer su njihovi roditelji zavedeni fanatizmom, kaže Galijašević, ekspert za borbu protiv terorizma, pozivajući se na podatke bezbednosnih službi iz zapadnoevropskih zemalja i Sirije. Osnovni problem u odlasku mladih Galijašević vidi u nemaru bezbednosnih službi.
 
- Naše bezbednosne službe imaju podatak da je najmanje 70 dece otišlo sa svojim mlađim roditeljima u Siriju u protekle dve godine, ali taj broj je gotovo dvostruko veći - objašnjava Galijašević.
 
Ističe da je osnovni razlog odlaska fanatizam, ispred socijalnih problema i frustracije izazvane poslednjim ratom u BiH. Među stotinama radikalnih islamista u Siriju je iz BiH od 2014. otišlo više od 50 bračnih parova, a najmlađa deca su trogodišnje devojčice.
 
Svojevrsni rekorder je Muharem Džinić, koji je u Siriju zajedno sa suprugom odveo devetoro dece. Kao dokaz prikazani su brojni snimci naoružanih osoba za koje je navedeno da se bore u Siriji, a poreklom su iz BiH. Neki od njih pojavili su se i na snimcima na kojima na domaćem jeziku pozivaju muslimane iz BiH da im se pridruže u džihadu. Znatan broj je i poginuo, a nema podataka šta se dogodilo s njihovom decom.
 
Stručnjak za bezbednost Predrag Ćeranić navodi da je BiH napravila značajan korak u borbi protiv terorizma odlukom da se zatvore paradžemati koji su bili odgovorni za odlazak mladih u ISIS.
 
- Uloga Turske koja sarađuje sa teroristima takođe ima veliki značaj, posebno zbog činjenice da predsednik Redžep Tajip Erdogan ima veliki uticaj na Bakira Izetbegovića, člana Predsedništva BiH - smatra Ćeranić.
 
Autor: Blic
  • PATTON

    11.02.2016 20:26
    Dževad Galijašević. Izuzetno pametan i veoma korektan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet