Gde se najviše uvozi, a gde izvozi oružje?

Bliski istok je, u proteklih pet godina, čak udvostručio uvoz oružja, a SAD i Rusija, ostali su najveći prodavci.
Stokholmski međunarodni institut za mirovna istraživanja (Sipri) naveo je danas, u godišnjem izveštaju o prodaji oružja, da su SAD i Rusija zajedno izvezli više od polovine ukupno uvezenog oružja. Pored njih, petorku najvećih izvoznika čine i Kina, Francuska i Nemačka.
 
Najveći američki klijenti su Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Turska, dok je Rusija najviše oružja prodala Indiji, Vijetnamu i Kini.
 
Najveći uvoznik oružja je Indija, s 13 odsto učešća u globalnom uvozu. Najveći deo oružja Indija je uvezla iz Rusije. Na drugom mestu je Saudijska Arabija, koja je povećala obim naoružanja za neverovatnih 212 odsto, uvozeći oružje najviše iz SAD i Velike Britanije.
 
Istraživač u institutu Sipri Simon Vezeman upozorava da azijske države bez instrumenata kontrole naoružanja, nastavljaju da povećavaju svoje arsenale. Vijetnam je povećao uvoz oružja za 202 odsto, čime se s 29. mesta uvrstio među 10 najvećih uvoznika, dok je Katar povećao uvoz za 245 odsto. Zbog sankcija, uvoz oružja u Iranu ostao je na veoma niskom nivou (1,2 odsto od ukupnog transfera oružja Bliskom istoku).
 
Zemlje Bliskog istoka, uprkos padu cene nafte, poručuju velike količine oružja. Vašington oružjem snabdeva najmanje sto zemalja širom sveta, više nego bilo koji drugi izvoznik. Kina je povećala svoj izvoz s 3,8 procenata ukupnog svetskog izvoza na 6,2 odsto. S druge strane, međutim, Berlin je skresao izvoz oružja za čak trećinu (sa 9,4 na 5,6 odsto) u odnosu na period od 2007. do 2012. godine.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet