VIDEO: Voda se u pojedine gradove u Indiji doprema vozom, potražnja i dalje ogromna

U Čenaju, gradu na jugu Indije poznatom i kao "prestonica industrije automobila", tolika je nestašice vode da je dovoze - vozom.
Potražnja za vodom u gradu koji je i sedište IT industrije, u Bengalskom zalivu, daleko nadmašuje ponudu, prisiljavajući vlasti na ekstremne i skupe mere kako bi opslužile deset miliona ljudi.
 
Svaki dan, voz četiri sata putuje duž 216 kilometara pruge, sa 50 cisterni u kojima su 2,5 miliona litara vode iz jezera na reci Kaveri. Stručnjaci priznaju da bi bilo bolje izgraditi cevovod, ali njega za sada nema u tom gradu, kao ni u drugim brzorastućim gradovima Indije.
 
Dok je vode godinama bilo sve manje, stanovništvo Čenaja se više nego utrostručilo za tri decenije. Ljudi su došli da se zaposle u laboratorijama za farmaceutska istraživanja i razvoj, u fabrikama automobila i visokotehnološkoj industriji.
 
Rast koji je izmakao svakoj kontroli, u kombinaciji s lošim održavanjem četiri gradska rezervoara i neefikasnim kanalizacionim sistemom, a, odnedavno, i sa zakasnelim monsunskim kišama, pretvorili su taj grad, šesti po veličini u Indiji, u skoro sasvim suv. Njegovi rezervoari su prazni, i oslanja se na sve oskudnije izvore podzemnih voda i dva postrojenja za desalinizaciju morske vode.
 
Od juna, u Čenaju vode u slavinama ima svega po nekoliko sati dnevno. Početkom jula, vlada države Tamil Nadu, čiji je glavni grad Čenaj, odobrila je izgradnju cevovoda za dovod vode u narednih šest meseci, uz cenu od 94 miliona dolara. Istovremeno je za samo 10 dana položeno 650 metara cevovoda i instaliran sistem za pumpanje vode u železničke vagone koji su ranije korišćeni za jestivo ulje.
 
Količina vode koja se transportuje vozom je mali deo od 500 miliona litara na dan, koji vodovod dostavlja svojim kupcima. A kada noću stigne voz, potrebna su četiri sata da se voda pretoči u gradski vodovod. Sledećeg jutra, na gradskim stanicama za re-distribuciju voda se prepumpava u kamione i besplatno isporučuje po kućama u okolini.
 
"Vodenih vozova" je u Čenaju već bilo posle žestoke suše 2001. godine. Voda se tada dovozila železnicom iz mesta udaljenog više od 400 kilometara.
 
Vlast je potom naredila domaćinstvima u Čenaju da prikupljaju kišnicu, grad je počeo da kupuje vodu od poljoprivrednika i izgradio dva postrojenja za desalinizaciju. Ali sva ta ponuda ipak ne može da zadovolji sve veću potražnju.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

U Grčkoj obustava rada zbog vrućina

U Grčkoj su od danas na snazi obavezni prekidi rada zbog vrućine dok se očekuje da će temperature preći 40 stepeni Celzijusa što će trajati do četvrtka.

Ilon Mask osnovao svoju partiju

Američki milijarder Ilon Mask izjavio je da je formirao Američku partiju u cilju, kako je rekao, vraćanja slobode američkom narodu.