Dvorac Šuri na japanskom južnom ostrvu Okinava, koji je na listi svetske baštine Uneska izgrađen je u 14. veku, skoro je potpuno izgoreo u požaru koji vatrogasci još uvek pokušavaju da ugase.
Požar je izbio u ranim jutarnjim satima, a stanovnici koji žive u blizini su evakuisani, izjavio je portparol lokalne policije.
Niko nije povređen, a uzrok požara za sada nije poznat.
Ovaj zamak je simbol borbe i napora Okinave da se oporavi posle Drugog svetskog rata. Šuri je zapaljen tokom bitke za Okinavu 1945. godine, krajem rata u kojem je na ostrvu poginulo oko 200.000 ljudi, među kojima mnogi civili.
Zamak je većim delom obnovljen 1992. i proglašen nacionalnim parkom, a na listi Uneska je od 2000. godine.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Federalni sudija na Floridi je naredio da se objave transkripti većanja velike porote iz slučajeva protiv osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epstajna.
Moldavska policija sprovela je više od 50 pretresa širom zemlje u okviru akcije protiv organizovane grupe koja je navodno planirala destabilizaciju i masovne nerede u Moldaviji, a prethodno je obučavana u Srbiji.
Hapšenje bivše čelnice EU diplomatije Federike Mogerini i korupcija u vrhu vlasti Ukrajine, zahteva hitnu reakciju, jer urušava kredibilitet Evropske unije, ocenjuju evropski analitičari.
Parlament Švajcarske je danas glasao za ublažavanje ograničenja na izvoz oružja da bi podržao domaću industriju i navode da to neće ugrožiti neutralnost te države.
Vršilac dužnosti predsednika Srpske demokratske stranke (SDS) Jovica Radulović zatražio je skidanje te stranke s "crne liste" SAD, navodeći da su razlozi za uvođenje sankcija odavno irelevantni i da više ne postoje.
Broj sankcija uvedenih protiv Rusije od 2014. godine približio se 31.000, a najviše su ih donele SAD, Kanada i Švajcarska, prema proračunima RIA Novosti zasnovanim na dostupnim informacijama i podacima nezavisnog analit
Riječka policija podnela je prekršajnu prijavu protiv muškarca koji je na antifašističkom skupu u Rijeci proteklog vikenda nosio partizansku zastavu sa crvenom zvezdom petokrakom i jugoslovenskom trobojkom.
Ministarstvo saobraćaja Malezije saopštilo je da će jedna privatna firma nastaviti sa potragom za avionom "Malezija Erlajnsa" (Malaysia airlines") broj 370 koji je nestao 2014. godine.
Hrvatsko tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv dvojice državljana, oca i sina, zbog sumnje da organizovali proizvodnju više od 1,3 miliona lažnih kovid testova u Turskoj, uvezli ih u Hrvatsku i prodavali širom Evrope.
Mađarska vlada planira da otvori za saobraćaj prugu Budimpešta-Beograd 20. februara 2026, izjavio je ministar saobraćaja Mađarske Janoš Lazar, prenosi budimpeštanski list na nemačkom Budapester cajtung.
Francuske obaveštajne službe došle su do dokumenata Kremlja koji, prema pisanju portala Medijapar, pokazuju da je Rusija podsticala tenzije između Jevreja i muslimana u Francuskoj, uz učešće više državljana Srbije.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar