Đurđevića je švedska policija uhapsila 5. januara na aerodromu u Malmeu, a juče mu je određen ekstradicioni pritvor, saopšteno je iz Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas".
Prema podacima koje je "Veritas" dobio od njegove porodice, Milenko je uhapšen dok je čekao let za Tuzlu, gde su ga čekali rođaci i prijatelji sa kojima je trebalo da proslavi pravoslavni Božić.
On je putovao sa pasošem Danske u kojoj živi od 1998. godine, kada je i dobio azil kao proganjano lice u Hrvatskoj.
"Veritas" raspolaže dokumentacijom da je protiv Milenka i još osam lica tužilaštvo u Vukovaru podiglo optužnicu 4. septembra 2007. godine, koja ih tereti da su "od avgusta 1991. do kraja februara 1992. godine u Petrovcima zlostavljali civile". Prema toj optužnici, oni su u prostorijama milicije SAO Krajine, kao pripadnici milicije i paravojnih jedinica, protivpravno privodili, zatvarali, ispitivali, tukli i na druge načine zlostavljali civile.
Osim toga, Milenko se tereti za učešće u fizičkom maltretiranju dve osobe - Vladislava Monara i Željka Varge.
Ovom optužnicom, osim Milenka, optuženi su i Nikola Radojčić, Miroslav Ivan, Vojislav Buzaković, Predrag Stojčević, Dragan Žakula i Duško Samardžić, svi u odsustvu, te Željko Vujić u prisustvu.
Branioci po službenoj dužnosti svih optuženih podneli su prigovore protiv optužnice, ali ih je Županijski sud u Vukovaru rešenjem od 3. aprila 2008. odbio kao neosnovane.
Vanraspravno veće Županijskog suda u Vukovaru je 9. juna 2011. godine razdvojilo krivični postupak u odnosu na optuženika Željka Vujića, ali je, nakon prvog ročišta za glavni pretres obustavilo postupak protiv njega zbog smrti.
Predmet je u međuvremenu, zbog promene u nadležnosti za procesuiranje ratnih zločina, ustupljen Županijskom sudu u Osijeku koji je pre mesec dana aktivirao međunarodnu poternicu za Đurđevićem i saoptuženicima.
Od rodbine i prijatelja uhapšenog Đurđevića "Veritas" saznaje da je on i za vreme prelazne uprave i posle "mirne reintegracije" SAO istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, sve do maja 1998. ostao u Vukovaru i radio kao policajac.
Đurđević je državljanin i Srbije i poslednjih godina je relativno često putovao širom Evrope, a poslednji put je to bilo u avgustu prošle godine.
Uhapšeni se nalazio na spisku tužilaštva Hrvatske osumnjičenih, osuđenih i optuženih za ratne zločine sa stanjem na dan 30. juna 2017. godine, na kojem je bilo 1.396 imena, uglavnom pripadnika JNA i Srpske Vojske Krajine.
Na osnovu međunarodnih poternica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom sveta do sada je uhapšen 171 Srbin, od kojih su 64 izručena u Hrvatsku.
Do sada je protiv 25 postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije dela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posledicu gubitak obeštećenja za vreme provedeno u pritvoru.
"Veritas" ponovo ocenjuje da ovoliki broj obustava postupaka protiv lica sa Interpolovih poternica ukazuje i na zloupotrebu Interpola od Hrvatske. Trenutno se u hrvatskim zatvorima, zbog krivičnog dela ratni zločin, nalazi 28 Srba, bivših pripadnika JNA i Srpske Vojske Krajine, od kojih je 18 pravosnažno osuđeno, dok su ostali pod istragom, optužbom ili čekaju pravosnažnost presuda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar