Najmanji broj predstavki u prošloj godini prema broju stanovnika podneto je protiv Velike Britanije, Nemačke, Irske, Francuske i Danske i Belgije, navodi se u godišnjem izveštaju o radu i statistici Evropskog suda za 2019. godinu.
Ovaj sud trenutno u radu ima 59.800 predstavki protiv država članica Saveta Evrope, koje su podneli građani i pravna lica koji smatraju da su im povređena neka od prava garantovanih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Jedna četvrtina ukupnog broja svih predstavki podneta je protiv Ruske Federacije, a zabeležen je i porast broja predstavki protiv ove države, kao i protiv Bosne i Hercegovine, Turske, Italije i Ukrajine.
Tokom 2019. godine sud je doneo 884 presude, dok je 38.480 predstavki odbacio kao neprihvatljive.
Protiv Srbije Evropskom sudu za ljudska prava prošle godine je podneto 2.160 predstavki, što je nešto više nego prethodne 2018, kada je podneto 2.128 predstavki.
Sud je doneo 24 presude povodom 150 predstavki (ranije podnetih) protiv naše zemlje, što je čak tri puta više nego 2018. godine, kada je doneo 45 presuda. Od ukupnog broja presuda u toku 2019. godine, sud je u 22 zaključio da je država Srbija prekršila neko pravo podnosioca predstavke.
Inače, od svog osnivanja 1959. go 2019. godine sud je doneo ukupno 216 presuda u odnosu na Srbiju, a u 195 je utvrđeno da je prekršila neko pravo iz Evropske konvencije. Najveći broj kršenja prava odnosilo se na zaštitu imovine i ne-izvršenje odluka u Srbiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar