Istražitelji su otkrili ratne zločine koje su počinile ruske snage, trupe sirijske vlade, pripadnici podružnice Al Kaide u Siriji i sirijski borci koje podržava Turska, preneo je AP.
Istražna komisija za Siriju prati i beleži kršenje ljudskih prava otkako je započeo rat u Siriji 2011. godine.
Oni su objavili nalaze u svom 19. redovnom izveštaju, koji ovog puta obuhvata period od 11. jula prošle do 10. januara ove godine.
Članovi komisije, na čelu sa brazilskim advokatom Paulom Pinheirom, rekli su da se sirijske žene, deca i drugi civili susreću sa neviđenim nivoom patnje i bola.
Pinheiro je rekao i da je komisija našla razumne razloge da veruje da su ruski avioni bili umešani u najmanje dva udara na prepunoj pijaci u julu i na centar za raseljene osobe u avgustu.
"U oba incidenta, ruske vazduhoplovne snage nisu usmeravale napade na određeni vojni cilj, što je predstavljalo ratni zločin izvršenja neselektivnih napada na civilna područja'', saopštila je komisija pozivajući se na svedočenja očevidaca, video-snimke, podatke, izveštaje posmatrača leta, presretanje komunikacije o letu i izveštajima o ranim upozorenjima.
Provladine snage su, takođe, navodno koristile kasetnu municiju u gusto naseljenim kampovima za raseljene civile.
Hajat Tahrir el Šam povezan sa Al Kaidom izveo je najmanje jednu egzekuciju, dok su turske vladine trupe i njihovi saveznički sirijski borci izvršili invaziju na kurdsku oblast u oktobru.
Savet za ljudska prava utvrdio je da je Sirijska nacionalna armija koju podržava Turska možda počinila ratni zločin ubistvom sirijsko-kurdske političarke Hevrine Kalaf 12. oktobra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar