Danas je super utorak u SAD

Donald Tramp i republikanci mirno čekaju narednog izazivača, koristeći svaku priliku da stanu na tuđu muku, dok se nervozne demokrate pitaju kome će super utorak stvarno biti super.
Ovo je šest stvari koje treba da znate o najvažnijem utorku unutarstranačkih izbora u SAD, piše RTS.
 
Uvek u martu, nikad isto 
 
Super utorak je dan kada se u velikom broju američkih saveznih država istovremeno organizuju unutarstranački izbori na kojima članovi Demokratske i Republikanske partije biraju svog kandidata za predsedničke izbore. Uvek se održava početkom marta, a broj i spisak država u kojima se glasa nije konstantan i nepromenjiv.
 
Jug uzvraća udarac 
 
Iako se fraza i ranije koristila, super utorak je stekao današnju reputaciju 1988. godine kada su demokrate iz 20 uglavnom južnih država rešile da organizuju izbore istog dana i što ranije kako bi povećale uticaj konzervativnijeg juga, frustriranog kandidaturom dosta liberalnog Voltera Mondejla koji je četiri godine ranije pretrpeo težak poraz od Ronalda Regana.
 
Ove godine 14 država i jedna teritorija 
 
Ove godine, super utorak je zakazan za treći mart. Amerikanci izlaze na birališta u 14 država: Kaliforniji, Juti, Koloradu, Teksasu, Oklahomi, Arkanzasu, Tenesiju, Alabami, Severnoj Karolini, Vermontu, Virdžiniji, Mejnu, Masačusetsu i Minesoti. Izborni kokus se održava i u Američkoj Samoi, pacifičkom ostrvu koje je teritorija SAD. Pošto će se Tramp izvesno boriti za drugi mandat, u fokusu su izbori unutar Demokratske stranke. 
 
Veliki ulog 
 
Super utorak je od velikog značaja za kandidate jer se više od trećine garantovanih glasova partijskih delegata preraspodeljuje tog dana. Od ukupno 3.979 delegata, koliko će na Nacionalnoj konvenciji birati predsedničkog kandidata Demokratske stranke, trećeg marta je moguće zaraditi podršku čak 1.357.
 
Butidžidž aut, Blumberg in
 
Pre super utorka, u četiri države je podeljeno svega 155 glasova delegata, ali se već iskristalisalo da će glavni konkurenti za nominaciju biti Džo Bajden i Berni Sanders, osim ako se ne isplate ogromna ulaganja u kampanju Majk Blumberga koji u utorak sa zakašnjenjem uskače u trku. Pit Butidžidž je odustao, što mnogima liči na pokušaj demokrata da pred odlučujuće bitke zaustave rasipanje konzervativnijih glasova, prekopotrebnih Bajdenu.
 
Pitaju se i manjine 
 
Ovogodišnji super utorak biće i dobar pokazatelj naklonosti manjina, čemu posebno doprinosi povratak Kalifornije na super spisak. Stanovništvo država koje danas glasaju čini i sedam odsto Ameriknaca azijskog, 11 afričkog i 25 hispano porekla.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Počinje konklava za izbor novog pape

Konklava za izbor 267. poglavara Rimokatoličke crkve počeće danas u Vatikanu, a 133 kardinala birača juče su ušla u smeštaj u domu Santa Marta.