Muslimansko bratstvo formiralo stranku

Muslimansko bratstvo u Egiptu, najuticajniji opozicioni pokret, formirao je danas političku stranku sa ambicijom da osvoji polovinu poslaničkih mesta na parlamentarnim izborima u septembru, prvim izborima posle pada režima Hosnija Mubaraka.
Muslimansko bratstvo u Egiptu, najuticajniji opozicioni pokret, formirao je danas političku stranku sa ambicijom da osvoji polovinu poslaničkih mesta na parlamentarnim izborima u septembru, prvim izborima posle pada režima Hosnija Mubaraka.

Nova stranka "Partija slobode i pravde" navela je da nema "teokratsku" orijentaciju i biće nezavisna od pokreta, čiji su stavovi često izazivali kritiku ili oprez stanovništva.

Savet Muslimanskog bratstva (MB) je odlučio da pokrene političku partiju i da usvoji politički program, rekao je novinarima Mohamed Husein, generalni sekretara pokreta, formiranog pre više od 80 godina.

Partija, koju će voditi član političkog biroa MB Muhamed al Mursi, koordinaraće svoje stavove sa stavovima pokreta istovremeno ostajući nezavisan organ.

"To će biti građanska a ne teokratska stranka", rekao je Al Mursi.

Ustav Egipta zabranjuje da stranke na verskoj osnovi. Al Mursi je rekao da partija očekuje između 45 i 50 odsto poslaničkih mesta na izborima u septembru, prvim izborima od kada je Mubarak pod pritiskom uličnih protesta napustio vlast, 11. februara.

Vojska, koja je preuzela vlast posle Mubarakovog odlaska, saopštila je krajem marta da će deo vlasti predati budućem parlamentu izabranom u septembru, a potom izvršnu vlast predsedniku koji će biti izabran krajem godine.

Pokret MB je bio zvanično zabranjen da se bavi politikom za vreme Mubaraka, ali su ostale aktivnosti bile tolerisane. Imajući uticajnu mrežu pomoći iz društva, oni su se predstavljali uvek kao nezavisni kandidati. Taj pokret je posebno aktivan u džamijama, sindikatima i univerzitetima, kao i u pomoći ugroženima.

Formiran u Egiptu 1928. godine, MB predstavljaju najstariji pokret sunitskog islama. Tokom njegove istorije, pokret je bio i u opoziciji i saradjivao s vlastima, zalagao se za islamsku državu uz poštovanje demokratije. Analitičari zbog toga navode da taj pokret ostaje enigma i izaziva bojazan Zapada, koji strahuje od uvođenja islamskog režima u Egiptu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet