Demostat: Vrhunac pandemije tek predstoji, karantini mogu potrajati do sredine leta

Vrhunac rasta broja obolelih od virusa korona u svetu tek predstoji, a karantini mogu da potraju do sredine leta, pokazuje model koji je izradila američka konsultantska kompanija Boston consulting group (BCG).
Karantini i zatvaranje granica zbog pandemije virusa korona mogli bi da ostani na snazi čak i u najrazvijenijim zemljama sveta do poslednjih nedelja jula prema najgorem mogućem, a do sredine juna prema najboljem mogućem scenariju, navodi BCG, a prenosi portal Demostat.
 
Prognoze stručnjaka koji su radili ovu analizu kažu da će vrhunac broja novoobolelih u SAD biti u prvoj nedelji maja dok se vrhunac rasta u Velikoj Britaniji očekuje tek u trećoj nedelji maja. 
 
U to vreme, na vrhuncu će biti i rast epidemije u Brazilu, koji je trenutno jedna od retkih zemalja koja nije uvela mere potpunog karantina ali u pojedinim oblastima postoje propisi za ograničavanje kretanja i ponašanja.
 
U Francuskoj će epidemiološka kriva najvišu tačku dostići takođe u trećoj nedelji maja, prema modelu koji je izračunao BCG, iako je ova zemlja jedna od najbolje rangiranih prema dosadašnjoj borbi sa krizom.
 
Vrhunac epidemije u Rusiji se očekuje prve nedelje maja, dok se za Indiju prognozira da će kriva dostići maksimum tek u trećoj nedelji juna. Argentina bi najveći broj novoobolelih mogla da zabeleži u četvrtoj nedelji maja, Nemačka u prvoj nedelji maja, a Australija u drugoj nedelji maja.
 
U Kanadi se najviše zaraženih očekuje u prvoj nedelji maja, u Španiji u četvrtoj nedelji aprila, kao i u Poljskoj, dok se u Meksiku najveći rast predviđa za treću nedelju aprila što je slučaj i za Belgiju, kao i za Italiju. U Norveškoj, kao i u Švedskoj, najgori scenario je prošao tokom četvrte nedelje marta, smatraju stručnjaci, dok se u Južnoafričkoj Republici najveći rast očekuje tek u prvoj nedelji juna.
 
Kolumbija se nalazi na sredini vremenske linije za predviđeni rast krive - koji bi trebalo da bude najviši u prvoj nedelji maja. Procene su rađene 25. marta na osnovu BSG prediktivnog modela a koristeći podatke Univerziteta Džon Hopkins.
  • stevica

    08.04.2020 15:14
    Ponovo
    Ponovo gomila informacija koje su jedne drugima suprotne. Cas ide na gore, cas ide na bolje, te za dve nedelje relaksacija, te za dva meseca, te panirajte odmore, te do sledece godine sedite kuci. Jedan strucnjak tvrdi da ovo prestaje za par nedelja (tvrdio pre par nedelja), drugi da ce trajati do sledeceg proleca, jedan kaze da cim otopli Sunce ubija virus, drugi kaze da virus zivi i na temperaturi od 70 stepeni.
    Ako je ikome bio cilj da zbuni ljude, uspeo je. Vise ne znamo ni kad doruckujemo, ni kad lezemo na spavanje.
  • Limanoid

    08.04.2020 14:51
    @što plašite ljude
    Ako veruješ dr Konu onda druge vesti i nemoj čitati. Eto ti on i Nestorović i idi sa njima u Milano, odma sada. Nemojte čekati leto.
  • Što plašite ljude?

    08.04.2020 14:09
    Reče juče Dr Kon da matematički modeli nisu pouzdani jer zavise od broja unetih podataka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet