Ove zemlje bi mogle da postanu novo žarište virusa korona

Analize pokazuju da neke države u razvoju još uvek nisu iskusile najgore u vezi sa ovom epidemijom virusa korona.
Ove zemlje bi mogle da postanu novo žarište virusa korona
Foto: Pixabay
Broj zaraženih od korona virusa i broj smrtnih slučajeva dostigli su vrhunac u mnogim evropskim i severnoameričkim zemljama.
 
Ne postoji matematička formula koja bi precizirala koje bi zemlje mogle postati nova žarišta u globalnoj krizi, ali brojni faktori mogu da pomognu u otkrivanju nacija u kojima će najverovatnije doći do najveće epidemije, navodi Skaj njuz.
 
Dr Samir Bat, predavač na Imperijal koledžu u Londonu, koji savetuje vladu Velike Britanije o odgovoru na krizu koju je izazvao koronavirus, kaže da je prvi korak razumevanje stope rasta epidemija. Na osnovu sprovedene analize o udvostručenju slučajeva širom sveta, primećuje se da broj slučajeva brzo raste u centralnoafričkim, latinoameričkim i južnoazijskim zemljama.
 
U martu je profesor ser Dejvid Spigelhalter sa Univerziteta Kembridž predvideo da će se Britanija suočiti sa istim problemima kao i Italija, jer se slučajevi približno udvostručuju svaka tri dana.
 
Za izbijanje epidemije neke zarazne bolesti važno je znati stopu rasta, koja ukazuje na to koliko se brzo povećava broj zaraženih.
 
"Stopa smrtnosti je niska u zemljama u razvoju iz širokog spektra razloga koji će se razlikovati od zemlje do zemlje i oni uključuju kasni početak epidemije, razlike u izveštavanju i različite intervencije", istakao je dr Bat.
 
Bolja mera za procenu uticaja kovid 19 je veći broj smrtnih slučajeva, koji se odnosi na broj smrtnih slučajeva iznad prosečnog broja umrlih u pojedinoj zemlji. Trenutno je teško proceniti, ali nekoliko analiza širom Evrope pokazalo je da je broj drugih smrtnih slučajeva veći od broja preminulih od koronavirusa.
 
To je slučaj i u mnogim zemljama u regionima u razvoju.
 
Peruanski mediji su javili da je u aprilu bilo 2.248 više smrtnih slučajeva u poređenju sa prethodnom godinom, ali da je samo polovina njih bila posledica kovida 19. Broj preminulih usled respiratornih bolesti u brazilskom gradu Manausu pet puta je veći nego tokom istog meseca prošle godine, ali samo jedan od četiri slučaja je bio posledica kovida 19.
 
Dr Majkl Tildesli, profesor sa Univerziteta Vervik, rekao je da još postoji neizvesnost u pogledu potencijalnog broja smrtnih slučajeva u Africi kao posledica pandemije.
 
"Prosečna starost stanovništva u Africi je znatno manja nego u Evropi i postoje jasni dokazi, bar u Evropi, da je rizik od komplikacija usled infekcije znatno veći kod starijih osoba", istakao je dr Tidesli.
 
Južna Afrika, gde je teško bilo ograničiti kretanje u nekim naseljenim gradovima, kontrolisala je njeno izbijanje kombinacijom masovnog skrininga i ciljanog testiranja.
 
Dr Tildsesli je naveo da je Afrika manje pogođena, jer su mnoge zemlje uvele restriktivne mere, ali da bi broj zaraženih mogao da bude mnogo veći s obzirom na ograničenja vezana za testiranje.
 
"Dnevni broj potvrđenih slučajeva u nekim zemljama, poput Južne Afrike, Egipta i Nigerije i dalje raste, mada u Južnoj Africi to može, delimično biti posledica razmere testiranja koja se odvijaju u zemlji", rekao je on.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet