
Od početka blokada: Novosadske fakultete napustilo najmanje 150 studenata, bar 30 zaposlenih dalo otkaz
Najmanje 154 studenta napustilo je fakultete Univerziteta u Novom Sadu, od početka studentskih blokada do sredine jula ove godine, saznaje 021.rs.

Foto: 021.rs
Ove informacije dostavljene su redakciji portala 021.rs putem zahteva za pristup informacijama od javnog značaja koje smo počekom jula uputili fakultetima, nakon što su iz uprave rektorata saopštili da ne poseduju te informacije.
Novosadski univerzitet u svom sastavu ima 14 članica.
Prema dostupnim informacijama najviše studenata - 44, ispisalo se sa Ekonomskog fakulteta u Subotici, dok je njih 39 odlučilo da se ispiše sa Fakulteta tehničkih nauka.
Sa Prirodno-matematičkog fakulteta od početka blokada ispisalo se 14 studenata, a isti broj njih napustio je i Tehnički fakultet "Mihajlo Pupin" u Zrenjaninu.
Na naš upit o broju ispisanih studenata, uprava Pravnog fakulteta odgovorila je sledeće:
"Ovim putem Vas obaveštavamo da ne raspolažemo takvim podatkom jer nemamo pristup zgradi, ali od početka studentskih blokada do današnjeg dana 224 studenta je tražilo i dobilo dokumentaciju sa kojom je moguće izvršiti upis na drugu visokoškolsku ustanovu".
Uprava Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja za 021.rs navela je da zbog potpune blokade zgrade nije u mogućnosti da nam dostavi tražene informacije, budući da nemaju pristup neophodnoj dokumentaciji.
Sa Poljoprivrednog fakulteta ističu da je osam studenata zatražilo i dobilo ispisnicu tokom navedenog perioda.
Filozofski fakultet, Medicinski, kao i Pedagoški fakultet u Somboru napustio je isti broj studenata - po sedam njih sa ovih fakulteta odlučilo je da prekine studije.
Šestoro studenata se ispisalo sa Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, dok je po troje njih napustilo Tehnološki fakultet i Akademiju umetnosti.
Najmanje - dvoje studenata, napustilo je Građevinski fakultet u Subotici.
Inače, predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, u junu je, komentarišući blokade na Beogradskom univerzitetu, rekao da je više hiljada studenata napustilo beogradske fakultete upravo zbog blokada.
Koliko profesora je prekinulo radni odnos?
Naša redakcija je fakultetima uputila i zahteve za pristup informacijama od javnog značaja koji se odnose na broj docenata, asistenata i profesora koji su prekinuli radni odnos u periodu blokada.
Najviše njih - 25, odlučilo je da prekine radni odnos na Fakultetu tehničkih nauka. U pitanju je šest saradnika u nastavi, 12 asistenata, po jedan asistent sa doktoratom, istraživački pripravnik, istraživački saradnik, viši naučni saradnik, predavač, vanredni i redovni profesor.
Sa Medicinskog fakulteta su za 021.rs saopštili da je dvoje nastavnika i saradnika prekinulo radni odnos, dok je dvoje zaposlenih (docent i naučni saradnik) napustilo i Filozofski fakultet.
Ista situacija je i na Tehnološkom fakultetu, gde su redovni profesor i asistent odlučili da prekinu radni odnos.
Na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, otkazom ugovora o radu od strane zaposlenog, radni odnos je prekinuo jedan redovni profesor.
Sa Prirodno-matematičkog fakulteta otkaz je dao jedan asistent, dok se njih troje penzionisalo. I na Akademiji umetnosti zabeležena su tri odlaska u penziju, dok je jedan redovni profesor sa Poljoprivrednog fakulteta zatražio odlazak u starosnu penziju.
Na ostalim fakultetima, kako se moglo videti iz priloženih dokumenata, nisu zabeleženi drugi prekidi radnih odnosa.
Kako je sve počelo?
Podsetimo, blokade fakulteta u Novom Sadu usledile su početkom decembra 2024. godine, zbog solidarnosti sa napadnutim studentima koji su ispred Fakulteta dramskih umetnosti odavali poštu žrtvama pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Tada je, 2. decembra blokiran prvi fakultet - Filozofski, nakon čega su usledile blokade Akademije umetnosti, Prirodno-matematičkog fakulteta, Pravnog, Fakulteta tehničkih nauka, ali i ostalih fakulteta novosadskog univerziteta.
Zabeleženi su mnogi pokušaji probijanja blokada, a različite pritiske trpeli su i univerzitetski profesori koji su ostali bez pune plate za februar, pa nadalje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta pozvali sutra na okupljanje zbog policijske brutalnosti
07.09.2025.•
0
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Novom Sadu pozvali su u ponedeljak, 8. septembra, na okupljanje u 11.52 časa ispred Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine.
Nakon deset meseci: Rektor Dejan Madić pozvao zaposlene na sastanak u ponedeljak
07.09.2025.•
5
Slobodan univerzitet Novi Sad, zaposleni i studenti u blokadi Rektorata Novosadskog univerziteta saopštili su večeras da je rektor Dejan Madić "pronađen" i da je pozvao zaposlene na sastanak u ponedeljak, 8. septembra.
Devetoro Novosađana koji su uhapšeni na protestu u petak braniće se sa slobode, među njima i lekar
07.09.2025.•
5
Boris Balan Nikolić, student Srđan Kner, veterani Slobodan Ignjatov i Aleksandar Dostanić, građani Nikola Kalmar i Željko, veteran Željko Golu, taksista Dragan Šapotić, kao i lekar Predrag Stanić braniće se sa slobode.
VIDEO: Novi skupovi za i protiv blokada: Koškanje u Čačku, premijer Macut nosi transparent u Leštanama
07.09.2025.•
28
I ove nedelje održavaju se skupovi protiv blokada u Srbiji i, uporedo s njima, u pojedinim gradovima održavaju se i skupovi protiv vlasti.
Još jedan Novosađanin uhapšen na protestu pušten da se brani za slobode
07.09.2025.•
0
Novosađanin Boris Balan Nikolić pušten je da se brani sa slobode nakon saslušanja, jer je sudija za prethodni postupak odbio zahtev tužilaštva da mu se odredi pritvor.
Dekanat Filozofskog fakulteta: U ponedeljak ispitni rok, policija napušta zgradu u ranim jutarnjim časovima
07.09.2025.•
20
Dekanat Filozofskog fakulteta u Novom Sadu saopštio je da u ponedeljak, 8. septembra, počinje ispitni rok Septembar 2, a da će policija napustiti zgradu fakulteta tog dana u ranim jutarnjim časovima.
FOTO: Ispred novosadskog suda skup podrške uhapšenima, student Akademije se brani sa slobode
07.09.2025.•
6
Građani i studenti okupili su se danas, 7. septembra ispred novosadskog suda kod Spensa na skupu podrške uhapšenima tokom policijske brutalnosti u kampusu u petak uveče.
Sindikat iz Čačka osudio hapšenje dvojice profesora iz tog grada na skupu u Novom Sadu
07.09.2025.•
1
Većinski sindikat prosvetnih radnika u Čačku "Sindikat obrazovanja Čačak" osudio je hapšenje dvojice profesora iz tog grada na skupu u Novom Sadu i zatražio njihovo oslobađanje.
Početak nedelje pred nama sunčan, a onda nekoliko nestabilnih dana
07.09.2025.•
1
Nedelja pred nama počeće sunčano i toplo, a onda će uslediti nekoliko nestabilnih dana.
FOTO: Baner "Ljubav prema porodici je najveći životni blagoslov" na Petrovaradinskoj tvrđavi
07.09.2025.•
34
Baner sa natpisom "Ljubav prema porodici je najveći životni blagoslov" okačen je na bedem Petrovaradinske tvrđave.
Skup SNS u Bačkom Petrovcu na mestu gde su njene pristalice pokušale da unište izložbu o protestima
07.09.2025.•
17
Grupa "Bački Petrovac uz studente" oglasila se u vezi sa tim što će danas, 7. septembra SNS organizovati skup na mestu gde su pre mesec dana njihove pristalice napale građane koji su organizovali izložbu.
Na policijsko nasilje u Novom Sadu reagovao i bivši premijer Crne Gore: "Niko ne sme da bije nevine"
07.09.2025.•
4
Bivši premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić oglasio se na mreži X povodom policijske brutalnosti na protestu u petak uveče u Novom Sadu.
U Novom Sadu danas sunčano i toplo
07.09.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti pretežno sunčano i toplo.
Mond: U Novom Sadu uhapšena 42 demonstranta koji protestuju protiv vlasti i traže izbore
06.09.2025.•
4
U Srbiji je u Novom Sadu uhapšeno 42 demonstranata u talasu protesta protiv vlasti pod optužbom za korupciju i sa zahtevom za vanredne izbore, piše francuski list Mond (Le Monde).
Policija nasilnom intervencijom prekinula skup u Novom Sadu: "Nisu gledali koga udaraju"
06.09.2025.•
14
Pritisak koji već danima raste u Novom Sadu otkako je policija ušla u nekoliko fakulteta u ovom gradu, sinoć je eskalirao ispred ulaza u zgradu Filozofskog fakulteta.
Studenti u blokadi PMF-a prikupili prazne čaure nakon protesta: "Sledi hemijska analiza, javljamo rezultate"
06.09.2025.•
15
Studenti novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta objavili su da su u okolini fakulteta prikupili desetak čaura za koje se pretpostavlja da su od suzavca ili nekog drugog hemijskog sredstva bačenih nakon protesta.
Dekani fakulteta Univerziteta u Novom Sadu zahtevaju ostavku rektora Madića
06.09.2025.•
28
Dekani fakulteta Univerziteta u Novom Sadu zatražili su ostavku rektora Univerziteta u Novom Sadu Dejana Madića.
Socijalisti i demokrate EP osudili policijsko nasilje u Novom Sadu i odnos Vučića prema poslanicima
06.09.2025.•
4
Grupa socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu osudila je nepoštovanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića prema poslanicima EP koje je nazvao "ološima" i zapretio da će ih sudski goniti.
Novosadski studenti u blokadi poručili: Večeras se ne okupljajte u kampusu
06.09.2025.•
16
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu poručili su kolegama i građanima da se večeras ne okupljaju u kampusu ili oko njega.
Sumnja u opstrukciju istrage pada nadstrešnice: Vlada smenila glavnu inspektorku Poreske policije
06.09.2025.•
11
Na sednici Vlade Srbije od 4. septembra 2025. razrešena je dužnosti Nada Novosel, pomoćnica direktora i glavni inspektor Poreske policije.
NUNS i EFJ traže odgovornost MUP-a zbog napada na novinare tokom protesta u Novom Sadu
06.09.2025.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije i Evropska federacija novinara najoštrije su osudili prekomernu silu MUP-a prema studentima i građanima na protestu u Novom Sadu i onemogućavali rad novinara.
Komentari 52
Nina
Duša me boli, jer su uskraćeni studentski dani zdravoj i sposobnoj deci na početku puta , nekima je ostao i samo diplomski.
Ne može proći bez nervoze, straha za svoju budućnost i neizvesnosti.
Ne čuju se deca koja su se vratila kod roditelja ili deca kojima nisu dostupne informacije kako dalje...
Nisu oni ni u jednoj grupi.
Ta deca gledaju kako će da prežive a ne mogu I ne žele van Srbije.
Sigurna sam da je i jedna i druga strana mogla da učini pomak u rešavanju problema ali im očigledno odgovara ovaj haos.
Na korak smo do privatizacije škola i fakulteta.
Opet će običan i normalan svet nastradali.
Takodje Verica
Ne samo fakulteti vec i u skolama nedostaju kadrovi.
A njihovi plagijatori upitnog morala prete boljima od sebe.
Zato nam po bolnicama frizerke vade krv.
Upućena
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar