Posle nekoliko meseci debate, poslanici su usvojili za mnoge kontroverzni zakon kojim se zahteva da platforme poput Gugla, Tvitera i Fejsbuka uklone sadržaj označen kao govor mržnje u roku od 24 sata, a sadržaje označene kao teroristička propaganda u roku od 60 minuta.
Ukoliko to ne bude učinjeno, moguće su kazne do 1,25 miliona evra.
Sličan zakon postoji i u Nemačkoj, pa je ovo dodatni pritisak na Silicijumsku dolinu da prati milione postova dnevno u dve najmnogoljudnije države u Evropi.
"Tokom vanredne situacije zbog pandemije govor mržnje na internetu je povećan i ne možemo se više oslanjati na dobru volju platformi. Ovo je prva cigla u novoj paradigmi", rekao je ministar za pitanja digitalizacije Sedrik O.
Nevladina organizacija Kvadratur, koja se bavi digitalnim pravima, apelovala je na građane da pokušaju da ubede svoje predstavnike u parlamentu da odbiju predloženi tekst, uz ocenu da je zakon o zabrani govora mržnje pretvoren u antiteroristički arsenal koji policiji daje neograničena prava.
"Policija je ta koja odlučuje o kriterijumima cenzure na veb sajtovima", navodi u saopštenju i dodaje da je u francuskom zakonu odredba o terorizmu dovoljno široka da se može koristiti i protiv demonstranata.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar