To bi trebalo da proceni Institut "Robert Koh", ali on to ne čini, piše
Dojče vele.
Aleksandar Krdžić još ne zna gde će biti sledeće sedmice. Ovaj inženjer poljoprivrede koji živi i radi u Frajburgu mora da potroši nekoliko dana odmora i hteo je da obiđe porodicu u Srbiji.
"Sad u Srbiju može da se uđe bez ikakvih ograničenja. Ali ostaje pitanje da li moram u karantin kad se vratim u Nemačku. Ne smem da verujem spekulacijama, moram da budem siguran. Jer, ako stvarno moram u karantin, što ne mogu zbog posla, onda neću ni ići u Srbiju", kaže Krdžić za DW.
Navodi da telefonsko raspitivanje kod institucija nije donelo odgovor. Neki kažu da nisu nadležni, drugi upućuju na linkove koji nisu od pomoći.
Kod sprovođenja Zakona o zaštiti od zaraza u Nemačkoj su nadležne isključivo pokrajine. Sredinom maja one su redom ukinule obavezu karantina za one koji doputuju iz neke druge zemlje EU ili Švajcarske, Lihtenštajna, Islanda, Norveške i Velike Britanije.
"U slučaju dolaska iz treće države obaveza karantina može otpasti ukoliko Institut 'Robert Koh' za tu zemlju ustanovi nizak intenzitet zaraze", tako glasi pravilo u gradu-pokrajini Hamburgu. I druge pokrajine, poput Severne Rajne-Vestfalije i Bavarske, vezuju odluku za procenu državnog Instituta "Robert Koh" (RKI).
Jedina nevolja je što takva procena - ne postoji. Na delu je konfuzija: pokrajine upućuju na RKI, a RKI ne vodi odgovarajuću statistiku.
Na upit DW, RKI upućuje na svoj sajt gde je dat pregled epidemiološke situacije u državama EU, Šengena i Velikoj Britaniji na osnovu brojki Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Za sve ostale zemlje smernice su još uvek u izradi, kažu u RKI.
Navode da "Institut još nije odredio zemlje kod kojih se sa epidemiološkog stanovišta može odreći zaštitnih mera nakon ulaska ili povratka u zemlju".
Ko je sada nadležan?
U Ministarstvu za rad, zdravlje i socijalna pitanja Severne Rajne-Vestfalije kažu da je neophodno da RKI "izričito ustanovi" da za one koji dolaze iz neke zemlje nema potrebe za samoizolacijom. "Ukoliko nema takve izričite potvrde - kako je očigledno ovde slučaj - onda se ostaje pri načelnoj obavezi (samoizolacije). Nakon odgovarajućeg negativnog testa, ona može otpasti", piše u odgovoru na upit DW.
U Hamburgu to pak rade drukčije. Tamošnja Služba za zdravlje navodi da Zavod za javno zdravlje, čak i bez mišljenja RKI, konsultuje podatke ECDC. Ako postoje "pouzdani podaci" koji pokazuju da opasnost od zaraze u nekoj zemlji "deluje nisko", onda osobe koje dolaze iz te zemlje ne moraju u karantin.
U pojedinim pokrajinama su od karantina sigurno izuzeti ljudi koji se bave određenim zanimanjima, kao što su medicinski radnici, nadničari u poljoprivredi ili vozači kamiona koji su neophodni za prekogranično snabdevanje. U Severnoj Rajni-Vestfaliji su karantina oslobođeni i svi koji dolaze u Nemačku poslom ili zbog obrazovanja na najviše pet dana ili se vraćaju u Nemačku posle tako kratkog boravka u inostranstvu.
Ako RKI ubrzo ne objavi preporuku za ostale, Aleksandar Krdžić ostaće u Frajburgu, ali pomalo ogorčen: "Izgleda kao da su 'treće države' nekakva druga klasa. To nije lep osećaj."
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Preambula
Deks
Milos
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar