Lečenje antitelima bi moglo da bude dostupno i ove godine, pre vakcine

U borbi protiv COVID-19 pažnja se usmerava na vakcine, ali u SAD postoji veliki podsticaj da se razviju terapije antitelima za lečenje virusa korona.

Pojedini naučnici misle da bi ovi tretmani mogli da budu dostupni ove godine, čak i pre vakcine.

Antitela su proteini koje telo stvara u borbi protiv infekcije. Još od viktorijanske ere, naučnici su ovu prirodnu zaštitu koristili za lečenje.

Tokom pandemije gripa 1918. godine, lekari su dokazali da se antitela u krvnoj plazmi  kod pacijenata koji su se oporavili od te bolesti, može koristiti u bori protiv gripa.

Konvalescentna plazma korišćena je za lečenje teškog gripa, MERS i SARS, a sada pojedini američki lekari počinju da primećuju i uspeh u lečenju COVID-19.

Kako nema dovoljno donirane plazme za lečenje svih pacijenata, moderna medicina može da popuni tu prazninu i možda poboljša sam proces.

Naučnici mogu da stvore takozvana monoklonska antitela, laboratorijski napravljena antitela koja posebno ciljaju infekciju.

Prednost vakcina je da deluju duže od lečenja antitelima.

Terapije antitelima potencijalno traju mesec ili dva, a zatim se istroše, ali mogu da se koriste za privremenu zaštitu ranjive populacije, kao što su stanovnici staračkih domova ili zdravstveni radnici ili ljudi sa nekim hroničnim stanjem. Terapije bi mogle da leče i ljude koji su već bolesni od COVID-19.

Dr Antoni Fauči, direktor Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti i član radne grupe za koronavirus, rekao je da će ova terapija biti od ključne važnosti u borbi protiv COVID-19.

"Sada imamo veliku akciju na programu za razvijanje monoklonskih antitela, rekonvalescentne plazme i hiperimunog globulina. Sva su zasnovana na istom principu upotrebe antitela koja su usmerena protiv virusa ili za profilaksu ili za lečenje", rekao je Fauči rekao je u intervjuu  za “JAMA” i dodao:

Trenutno postoji najmanje 102 tretmana antitelima za COVID-19 u  oni su u različitim fazama razvoja, kaže Dejvid Tomas, potpredsednik odeljenja za industrijska istraživanja u BIO, trgovinskom udruženju koje predstavlja biotehnološku industriju.

Tomas radi istraživanja koja idu u program praćenja terapijskog razvoja COVID-19 njegove organizacije.

Rekao je da je toliko tretmana u razvoju da ih je teško sve ispratit.

"Nikada nisam video da se nešto ovako brzo razvija, a radio sam na različitim terapijama, od Alchajmerove bolesti do karcinoma, ovo je neverovatno", rekao je Tomas i dodao da da su neke terapije osmišljene za lečenje sekundarnih efekata COVID-19, kao što je upala.

Četiri tretmana monoklonskim antitelima napravljena za lečenje i verovatno i za sprečavanje infekcije COVID-19 u junu su prošla na ljudskim ispitivanjima.

Farmaceutski gigant “Eli Lilli“ sa sedištem u Indianapolisu ima dva. Jedan je razvijen u saradnji sa kompanijom “AbCellera”, biotehnološkom kompanijom sa sedištem u Kanadi. Druga je razvijena sa “Junshi Biosciences”.

Antitelo koje je “Eli Lilli” razvila sa “AbCellerom” pod nazivom LI-CoV555 sada je u fazi 2 kliničkog ispitivanja na hospitalizovanim pacijentima.

Ova studija trenutno upisuje pacijente. "Eli Lilli" je rekla da će u budućnosti takođe testirati dodatna antitela i eksperimentisti sa različitim kombinacijama da bi se videlo koje najbolje rade.

Regeneron testira koktel antitela na pacijentima u SAD. Njujorška biotehnička kompanija registruje hospitalizovane i ambulantne pacijente sa COVID-19 u početnoj fazi bezbednosne  studije, izjavila je portparolka Aleksandra Bouvi ove nedelje.

Kompanija se nada da će imati preliminarne podatke u narednih jedan do dva meseca.

Oni povećavaju proizvodnju kako bi stvorili stotine hiljada doza do avgusta 2020. godine.

Takođe postoji još jedan napor kompanije “Tichan”, biotehničke kompanije sa sedištem u Singapuru, koja je pokrenula kliničko ispitivanje faze 1 na tamošnjim hospitalizovanim pacijentima.

Kompanija je saopštila da će ovaj deo istraživanja trajati oko šest nedelja. Verovatno će, ako sve pođe dobro u prvim frazama ispitivanja, terapije mogle preći na sledeće faze ovog leta, navele suiz ove kompanije, a tretmani bi mogli da budu dostupni do jeseni.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Tramp: Voleo bih da budem papa

Predsednik SAD Donald Tramp zna koga želi za narednog papu o čemu će odlučiti predstojeća konklava u Vatikanu: želi sebe.

Otkriven zvanični uzrok smrti Džina Hekmana

Zvanični uzrok smrti glumca Džina Hekmana je, prema nalazima Kancelarije medicinskog istražitelja u Novom Meksiku, zapušenje krvnih sudova srca i teške hronične hipertenzivne promene na bubrezima.