VIDEO: Na hrvatskoj jedrilici na Kanarskim ostrvima zaplenjena tona kokaina

Na Kanarskim ostrvima, na jedrilici koja je plovila pod hrvatskom zastavom, otkrivena je gotovo tona kokaina, u uličnoj prodaji vredna više od 40 miliona evra, saopštilo je hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Tom prilikom uhapšena su trojica hrvatskih državljana.
 
Akcija kodnog naziva Falkuša, pokrenuta je na inicijativu hrvatske policije, koja je, navodi se, prikupila inicijalna saznanja o prekoatlanskom krijumčarenju većih količina kokaina u koje su, kao pripadnici tzv. Balkanskog kartela, aktivno uključeni navedeni hrvatski državljani. 
 
Zbog međunarodnog karaktera kriminalnih aktivnosti, hrvatska policija pokrenula je saradnju sa španskom policijom i francuskom carinom, a akciju su podržali Europol, DEA (Drug Enforcement Administration – Kancelarija u Zagrebu), britanska NCA (National Crime Agency), holandska nacionalna policija i policija BiH. 
 
U saopštenju se navodi da je istraživanje usmereno prema kriminalnoj ćeliji unutar tzv. Balkanskog kartela, koja se specijalizovala za pružanje "usluga" krijumčarenja droge jedrilicama i jahtama. Tu kriminalnu ćeliju čine najmanje trojica hrvatskih državljana koje je kartel "regrutovao" za prekookeansko krijumčarenje kokaina. 
 
Jedrilica je registrovana u Hrvatskoj i plovila je pod hrvatskom zastavom. Dosad je utvrđeno da su hrvatski državljani jedrilicom otplovili iz Šibenika početkom 2020. godine da bi krajem avgusta zaplovili afričkom rutom krijumčarenja s Kanarskih ostrva, prema obalama zapadne Afrike, gde su tamošnje kriminalne grupe na hrvatsku jedrilicu ukrcale kokain.
 
Španski specijalni tim je 8. septembra ujutro, u međunarodnim vodama, uz prethodno odobrenje nadležnih tela Hrvatske, presreo tu jedrilicu. Na njoj je pronađeno 980 paketa s oko 980 kilograma kokaina visoke čistoće.
 
 
Prema procenama španske policije, ulična vrednosti zaplenjenog kokaina je veća od 40 miliona evra. Kokain je, prema dosadašnjim dostupnim informacijama, bio namenjen evropskom, španskom i hrvatskom narko tržištu.
 
MUP je u saopštenju naveo i da je hrvatska policija 11. septembra na šibensko-kninskom području pretražila domove i druge prostore više osoba povezanih s uhapšenim hrvatskim državljanima i zaplenila više računara, mobilnih telefona i drugih predmeta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

I Litvanija zabranila ulazak Dodiku

Vlada Litvanije uvela je sankcije predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću i premijeru Radovanu Viškoviću.

Poljska će zabraniti Dodiku ulazak u tu zemlju

Ambasada Poljske u BiH potvrdila je da je pokrenuta procedura uvođenja sankcija predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i da se čeka donošenje konačne odluke kada će biti poznato više detalja.

Zelenski: Čekam Putina u Turskoj

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će "sačekati" svog ruskog kolegu Vladimira Putina u Turskoj, gde je Putin ranije predložio da u četvrtak počnu razgovori.