Novi berlinski aerodrom otvoren sa devet godina zakašnjenja

Sa devet godina zakašnjenja i daleko iznad prvobitnog budžeta novi berlinski aerodrom je konačno otvoren bez velike ceremonije i, zbog pandemije korona virusa, sa malo putnika.
Na aerodrom Vili Brant danas su sletela dva aviona Lufthanze i Izidžeta i obeležila zvaničan početak rada u jeku pandemije.
 
Avion Izidžeta došao je sa susednog berlinskog aerodroma Tegel, a avion Lufthanze iz Minhena.
 
Izgradnja novog aerodroma bila je veliki projekat posle ujedinjenja dve Nemačke koji je obeležen crnom serijom kvarova, grešaka i sumnji za korupciju.
 
Izgradnja je počela 2006. godine i prvobitno je trebalo da aerodrom bude otvoren oktobra 2011. godine. Međutim, niz tehničkih problema i problema u planiranju primorali su zvaničnike da odustanu od šest datuma otvaranja, a najneprijatnije je bilo 2012. samo četiri nedelje pre nego što je trebalo da letovi krenu.
 
Projekat je postao nacionalni vic dok su se direktori aerodroma borili da savladaju razne probleme uključujući kompleksan sistem bezbednosti od požara koji je dugo stvarao glavobolje.
 
Aerodrom je koštao oko šest milijardi evra, oko tri puta više nego što je prvobitno planirano. Konačno je otvoren u vreme kada je vazdušni saobraćaj pogođen pandemijom. Otvaranje novog terminala 2 je odloženo za početak iduće godine zato što trenutno nije potreban.
 
Novi aerodrom označava kraj za berlinski aerodrom Tegel iz vremena Hladnog rata. Današnjim sletanjima će početi sedmodnevna tranzicija, a poslednji avion sa aerodroma Tegel treba da poleti 8. novembra.
 
Bivši istočnoberlinski aerodrom Šenfeld, koji se nalazi prekoputa novog berlinskog aerodroma će biti uključen u novi aerodrom kao Terminal pet.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet