Po tom zakonu, osoba koja je jednom bila predsednik, "ne može biti predmet krivičnog ili upravnog postupka, niti hapšenja, pretresanja ili saslušavanja".
Imunitet, koji će uživati i članovi porodica bivših ruskih predsednika, odnosiće se i na njihovu imovinu, vozila i komunikaciju, i na dokumenta koja im pripadaju.
Imunitet može biti ukinut samo ako je bivši predsednik optužen za izdaju ili drugo teško krivično delo i ako te optužbe potvrde Vrhovni i Ustavni sud, kao i dve trećine poslanika Državne Dume i isti broj poslanika gornjeg doma ruskog parlamenta, Saveta Federacije.
Taj dokument se ne odnosi na bivšeg predsednika Sovjetskog Saveza Mihaila Gorbačova, precizirao je jedan od autora zakona, Pavel Krašenjinikov. Ta inicijativa je u Rusiji pokrenula glasine o mogućem odlasku Vladimira Putina (68), ali ih je Kremlj odbacio, uveravajući da je predsednik dobrog zdravlja.
Za sada je, uz Putina, samo jedan bivši predsednik Rusije, Dmitrij Medvedev, koji je to bio od 2008. do 2012. godine. Medvedev, koji je sada potpredsednik Saveta za nacionalnu bezbednost, bio je predmet nekoliko antikorupcijskih istraga opozicionara Alekseja Navaljnog, koji ga optužuje da je primao mito od oligarha i da je na čelu "carstva nekretnina".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
...
milicica
Ja
To je jedino bitno pitanje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar