U tom pismu od američkog predsednika se traži da podrži odricanje od pravila intelektualnog vlasništva za vakcine protiv kovid19. Rojters prenosi da se u pismu Bajdenu koje je juče dostavljeno novinarima kaže da bi takvo odricanje podstaklo proizvodnju vakcina i ubrzalo odgovor na pandemiju u siromašnijim zemljama koje bi inače mogle da čekaju godinama.
U pismu se od američkog predsednika traži da podrži predlog Južne Afrike i Indije pri Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) da se privremeno odreknu pravila o intelektualnoj svojini koja se odnose na vakcine i tretmane protiv kovid19.
Agencija navodi da potpisnici ovog pisma iznose podatak da bi na osnovu trenutnog tempa proizvodnje vakcina, većina siromašnih država morala da sačeka najmanje 2024. da bi postigla masovnu imunizaciju protiv virusa korona.
"Nove mutacije virusa i dalje će odnositi živote i uništavati našu međusobno povezanu globalnu ekonomiju dok svi svuda ne dobiju pristup sigurnoj i efikasnoj vakcini", rekao je dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Džozef Stiglic, prenosi Rojters.
Agencija navodi da se među ostalim potpisnicima nalaze Fransoa Holand, Meri Robinson, Fernando Enrike Kardozo, Huan Manuel Santos, Elen Džonson-Serlif, bivši predsednici Francuske, Irske, Brazila, Kolumbije i Liberije, kao i bivša novozelandska premijerka Helen Klark.
Pismo je koordinirala Alijansa za narodne vakcine, koju čini više humanitarnih i drugih međunarodnih organizacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Homer
beli
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar