Stogodišnji bivši čuvar nacističkog logora uskoro pred sudom

Bivšem čuvaru nacističkog koncentracionog logora Zahsenhauzen u blizini Berlina biće suđeno u Nemačkoj.
Neimenovani osumnjičeni, koji ima 100 godina, optužen je za saučesništvo u 3.518 ubistava, kažu tužioci.
 
Optužen je za pomaganje u ubistvu zatvorenika između 1942. i 1945. godine. Njegovi navodni zločini uključuju saučesništvo u pogubljenjima streljanjem i otrovnim gasom.
 
Tužioci su u ponedeljak potvrdili da bi taj čovek mogao prisustvovati suđenju u oktobru. Navode da je muškarac prošao lekarsku procenu i da je, uprkos poodmaklim godinama, proglašen sposobnim za pojavljivanje na sudu dva i po sata dnevno.
 
Potvrdu o sposobnosti čoveka za suđenje prvi je objavio nemački list "Welt am Sonntag" u nedelju. Novine citiraju advokata Tomasa Valtera koji je rekao da su mnogi podnosioci tužbi bili "stari isto koliko i optuženi i očekuju da će pravda biti zadovoljena".
 
Nemački mediji kažu da se očekuje da će suđenje biti jedno od poslednjih u vezi sa zločinima počinjenim u doba nacista. 
 
Oko 200.000 osoba bilo je zatvoreno u logoru Zahsenhauzen između 1936. i 1945. godine. Politički protivnici, ratni zarobljenici i progonjene grupe bili su među onima koje je tamo zatočila SS.
 
Muzej Zahsenhauzen navodi da je desetine hiljada zatvorenika umrlo u logoru od gladi, bolesti, prisilnog rada, operacija istrebljenja i drugih uzroka.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Rekonstruisana crnogorska vlada, četvoro novih ministara

Crnogorski parlament izabrao je danas četvoro novih ministara, čime je po treći put rekonstruisana vlada premijera Milojka Spajića, koja će biti najbrojnija od uvodjenja višestranačja u Crnoj Gori i imaće ćak 35 članova.

Državljanin Srbije ujeo policajca u Crnoj Gori

Državljanin Srbije A.S. (22) iz Jagodine osumnjičen je za napad na službeno lice i nasilje u porodici, nakon što je u Kotoru, kako se sumnja, povredio policajca tako što ga je ujeo za ruku i fizički napao svoju partnerku

EU uvodi 21. paket sankcija Rusiji

Zemlje članice Evropske unije postigle su danas dogovor o 21. paketu sankcija protiv Rusije, a uskoro će otpočeti pisana procedura za njegovo usvajanje, saopštile su evropske diplomate.