Slavlje u Kumrovcu: Tita nema, štafete nema, ali imamo Dan mladosti i radosti
U Kumrovcu je danas, povodom 130. godišnjice rođenja Josipa Broza Tita, priređena tradicionalna manifestacija Dan mladosti – radosti.
Foto: 021.rs
Na manifestaciji se okupilo nekoliko hiljada ljudi, a organizatori smatraju da je reč o najvećem ovogodišnjem okupljanju vezanom za Tita na prostoru bivše države.
"Kad se ovoliki broj ljudi okupi - a dolaze sa skoro svih prostora bivše nam zajedničke države - onda se vrlo opravdano postavlja pitanje šta ih to okupi", rekao je Jovan Vejnović, predsednik Saveza društava "Josip Broz Tito".
On je ocenio da je razlog masovnosti današnjeg skupa "sećanje, ne samo na prošlost, nego na vreme u kojem smo živeli i bogatije i sigurnije".
Predsednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin istaknuo je da je Dan mladosti – radosti dan kada se slavi mladost, te da bi bilo pogrešno ne reći da je ta svečanost povezana s imenom Josipa Broza, javila je iz Kumrovca agencija Hina.
"To je još od nekad, dok smo slavili Dan mladosti, dok smo nosili štafetu. Međutim, to je iza nas - Tita nema, štafete nema, ali imamo Dan mladosti i radosti", naglasio je Habulin.
Bivši hrvatski predsednik Stjepan Mesić poručio je na skupu kako mora odgovoriti onima koji krivca za zločine na kraju Drugog svetskog rata traže na pogrešnoj strani.
"Krivci su oni koji su pokušali nacifašizmom da promene odnose u svetu. Krivci su oni koji su stvorili zločinački režim, oni koji su činili zločine četiri godine rata. To su krivci koji su nakon rata zbrisali, pobegli glavom bez obzira, ali zlato nisu zaboravili", istakao je Mesić.
Program proslave traje tokom celog dana, a najavljen je i dolazak učesnika Međunarodnog susreta oldtajmera koji organizuje zagrebački Oldtimer klub "Purgeri".
Manifestaciju Dan mladosti – radosti organizovali su Savez društava "Josip Broz Tito" Hrvatske, Krapinsko-zagorska županija i Opšina Kumrovec.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Pet kandidata u trci za novog generalnog sekretara Ujedinjenih nacija
29.03.2026.•
0
Novi generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) biće izabran ove godine na petogodišnji mandat koji počinje 1. januara 2027. godine, a kandidata mora da nominuje država članica UN.
U svetu sve više atomskog oružja, uprkos ugovoru o zabrani
29.03.2026.•
0
Nuklearne sile imale su početkom ove godine nešto manje od 10.000 atomskih bojevih glava spremnih za upotrebu i broj tog oružja u svetu raste već devet godina zaredom.
Papa: Rat se ne može opravdati pozivanjem na boga
29.03.2026.•
1
Papa Lav XIV je danas izjavio u Rimu da se rat ne može opravdati pozivanjem na boga.
Tramp vojskom preti Kubi, ona nudi odštetu nacionalizovanim američkim firmama
29.03.2026.•
6
Predsednik SAD Donald Tramp je ukazao na snagu američke vojske i upozorio da je "Kuba sledeća", dok su vlasti u Havani ponudile da daju odštetu za američke kompanije na Kubi nacionalizovane posle revolucije 1959.
Više od pola miliona jaja iz Srbije uništeno u Severnoj Makedoniji
29.03.2026.•
4
Agencija za hranu i veterinu (AHV) Severne Makedonije je saopštila da je uništeno 572.000 neobeleženih svežih jaja uvezenih iz Srbije.
Iran: Ako američki vojnici dođu, spalićemo ih
29.03.2026.•
3
Predsednik iranskog parlamenta Mohamad Bager Kalibaf je poručio Vašingtonu da će, ukoliko izvrše kopnenu invaziju na Iran, američki vojnici biti "spaljeni" i da će biti pojačani napadi na saveznike SAD.
Katolička crkva u Portugalu isplatiće 1,6 miliona evra žrtvama seksualnog zlostavljanja
29.03.2026.•
1
Portugalska biskupska konferencija katoličke crkve saopštila je da će 57 žrtava, koje su seksualno zlostavljali sveštenici, dobiti ukupno 1,6 miliona evra odštete.
VIDEO: Protesti "Bez kraljeva" protiv Trampove haotične politike održani u više od 3.000 gradova u SAD
29.03.2026.•
0
U Sjedinjenim Američkim Državama u subotu su u više od 3.000 gradova održani masovni protesti "Bez kraljeva", na kojima su učesnici izrazili neslaganje sa politikom koju vodi američki predsednik Donald Tramp.
Tramp razmatra novi model za NATO po principu "plati da učestvuješ"
29.03.2026.•
4
Predsednik SAD Donald Tramp razmatra reorganizaciju NATO-a primenom modela "plati da učestvuješ" ("pay to play"), koji bi ograničio pravo saveznika da donose odluke ukoliko ne ispunjavaju američke zahteve za finansiranje
Sprečen teroristički napad ispred Banke Amerike u Parizu
28.03.2026.•
0
Pripadnici brigade za borbu protiv kriminala (BAC) francuske policije sprečili su teroristički napad u osmom arondismanu u Parizu, ispred zgrade Banke Amerike, javljaju francuski mediji.
Protest u Londonu protiv jačanja političke desnice
28.03.2026.•
2
Desetine hiljada demonstranata izašle su danas na ulice Londona u okviru marša pod nazivom "Marš za zaustavljanje krajnje desnice".
Najveći ratni brod, američki nosač aviona "Džerald R. Ford" uplovio u Split
28.03.2026.•
27
Američki nosač aviona Džerald R. Ford, najveći sagrađeni ratni brod, uplovio je u Split, saopštilo je danas hrvatsko Ministarstvo odbrane.
Najmanje 20 američkih vojnika ranjeno u iranskim napadima na saudijsku vazdušnu bazu
28.03.2026.•
0
Najmanje 20 američkih vojnika ranjeno je u iranskim napadima na saudijsku vazdušnu bazu u protekloj nedelji, rekli su izvori novinske agencije AP.
Kalas najavila da će u utorak sa ministrima spoljnih poslova EU posetiti Kijev
27.03.2026.•
0
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Kaja Kalas najavila je da će 31. marta posetiti Kijev kako bi se sastala sa ministrom spoljnih poslova Andrijem Sibihom, zajedno sa drugim ministrima spoljnih poslova EU.
Iranski nuklearni objekti danas bili meta napada
27.03.2026.•
0
Iranski nuklearni objekti su danas bili meta napada, svega nekoliko sati pošto je Izrael zapretio da će "eskalirati i proširiti" vojne operacije protiv Irana.
Šefovi diplomatija G7 zahtevaju prestanak napada na civile u iranskom ratu
27.03.2026.•
1
Ministri spoljnih poslova Grupe sedam pozvali su danas u zajedničkom saopštenju na momentalni prekid napada na civile i civilnu infrastrukturu u iranskom ratu.
"Cena glasa": Optužbe na račun Orbanove vlade za kupovinu glasova
27.03.2026.•
3
Vlada Viktora Orbana u Mađarskoj optužena je za masovno zastrašivanje birača u filmu objavljenom u četvrtak, uoči parlamentarnih izbora 12. aprila na kojima vladajuća stranka zaostaje u anketama javnog mnjenja.
Grupa povezana sa Iranom hakovala mejl direktora FBI
27.03.2026.•
0
Hakeri povezani sa Iranom tvrde da su kompromitovali lični imejl direktora FBI-ja Kaša Patela i na internetu objavili fotografije i druga dokumenta, prenosi Rojters.
Iranski predsednik: Poruke Putina i podrška Rusa nas inspirišu u ovom ratu
27.03.2026.•
4
Iranski predsednik Masud Pezeškijan pohvalio je poruke ruskog predsednika Vladimir Putin i podršku Moskve, dok se rat u Iranu nastavlja.
Nevreme pogodilo Zagreb: Povređeno više osoba, oštećeni objekti, otkazana nastava
27.03.2026.•
0
Nekoliko osoba povređeno je u nevremenu koje je zahvatilo područje Zagreba gde jak olujni vetar stvara velike probleme.
Lavrov: Amerikanci žele da preuzmu gasovode Severni tok
27.03.2026.•
1
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da SAD nastoje da preuzmu kontrolu nad gasovodima Severnog toka u Baltičkom moru, koji su oštećeni u nerazjašnjenim eksplozijama u septembru 2022. godine.
Komentari 14
Anti Putin
A danas?
zgađen
Miko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar