
Talibani zabranili ženama da posećuju restorane sa baštama i parkove
Talibani su u severozapadnoj avganistanskoj provinciji Herat zabranili porodicama i ženama da ulaze u bašte restorana i parkove, saopštili su zvaničnici.

Foto: Beta/AP
Vlasti su to odlučile jer su teolozi i javnost negodovali što se na takvim mestima žene mogu sresti s muškarcima.
Takva zabrana za parkove već postoji u Kabulu od novembra prošle godine.
To je još jedno u nizu ograničenja koje talibani uvode od kako su u avgustu 2021. godine preuzeli vlast.
Talibanska vlast zabranila je devojčicama da pohađaju osnovne škole dalje od šestog razreda, a ženama univerzitet, zabranjen im je i rad u većini delatnosti, čime su obuhvaćene i Ujedinjene nacije i strane nevladine organizacije, a ne smeju da posećuju ni teretane.
Vlasti su obrazložile da na takvim mestima žene mogu da se sretnu s muškarcima i tamo ne nose hidžab.
Odeljenje Ministarstva za vrline i poroke u Heratu je demantovalo da je ženama zabranjeno da posećuju sve restorane, već da se zabrana odnosi samo na restorane s baštom.
Ministarstvo je takođe demantovalo da je u pokrajini Herat zabranjena prodaja DVD-a sa stranim filmovima, TV emisijama i muzikom, već vlasnicima lokala koji se time bave "savetovano da ne prodaju materijal koji je u suprotnosti sa islamskim vrednostima".
Ipak, trgovci koji se nisu pridržavali tog "saveta" na kraju su zatvorili svoje prodavnice, reklo je Odeljenje Ministarstva za vrline i poroke.
Odeljenje je demantovalo i izveštaje medija da su internet kafei u Heratu zatvoreni, ali je reklo da su igraonice zabranjene za decu zbog neprikladnog sadržaja jer su neke igre "uvredljive" za Kabu, građevinu u obliku kocke u Velikoj džamiji u Meki prema kojoj se muslimani okreću dok se mole.
S druge strane, "internet kafei u kojima studenti uče i koriste ih za studije, neophodni su i mi smo ih dozvolili", poručilo je Odeljenje Ministarstva za vrline i poroke.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Albanija otvorila klaster 4 u pristupnim pregovorima s EU
16.09.2025.•
0
Albanija je danas otvorila klaster 4 u pristupnim pregovorima s Evropskom unijom, peti za nepunih godinu dana, navodeći da joj je cilj da poslednji klaster otvori do kraja godine.
Komisija UN: Izrael počinio genocid u Pojasu Gaze
16.09.2025.•
1
Nezavisna međunarodna istražna komisija Ujedinjenih nacija (UN) optužila je Izrael da je počinio genocid u Pojasu Gaze od oktobra 2023. godine sa namerom da "uništi" Palestince.
Tramp tuži Njujork tajms za 15 milijardi dolara
16.09.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će tužiti redakciju lista Njujork tajms zbog klevete, tražeći odštetu od 15 milijardi dolara.
Tramp šalje Nacionalnu gardu u Memfis da "suzbije kriminal", isto najavio i za druge gradove
16.09.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je naredbu kojom će poslati Nacionalnu gardu i druge savezne snage u Memfis, u američkoj saveznoj državi Tenesi, kako bi se suzbio kriminal.
Luksemburg namerava da prizna Palestinu
16.09.2025.•
1
Luksemburg namerava da prizna državu Palestinu, izjavili su parlamentarnoj komisiji premijer Lik Friden i ministar spoljnih poslova Gzavije Betel.
Osumnjičeni napisao poruku Čarliju Kirku da će ga ubiti
16.09.2025.•
0
Osumnjičeni za ubistvo Čarlija Kirka u američkoj saveznoj državi Juti, Tajler Robinson, pre nego što je došlo do pucnjave porukama je navodno javio da namerava da ubije Kirka.
Uklonjen veliki odron: Ponovo prohodan magistralni put Cetinje - Budva
16.09.2025.•
0
Magistralni put Cetinje - Budva ponovo je otvoren za saobraćaj, nakon što je završeno uklanjanje odrona u mestu Obzovica, saopšteno je iz Uprave za saobraćaj.
Dvojica muškarca u Zambiji osuđena zbog veštičarenja: Magijom hteli da ubiju predsednika
16.09.2025.•
1
Dvojica muškaraca osuđena su u Zambiji na dve godine zatvora s teškim radom zbog planiranja da upotrebom magije ubiju predsednika te zemlje Hakaindea Hičilemu.
Dodik: Svi Srbi moraju da se bore za ideju jedan narod - jedna država
15.09.2025.•
21
Lider vladajuće koalicije u Republici Srpskoj Milorad Dodik izjavio je, na proslavi Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, da Bosna i Hercegovina (BiH) nije budućnost srpskog naroda u toj zemlji.
Konor Mekgregor odustao od kandidature za predsednika Irske
15.09.2025.•
2
Irski MMA borac Konor Mekgregor objavio je da odustaje od kandidature na predsedničkim izborima zakazanim za oktobar, nakon što je ranije javno razmatrao učešće.
VIDEO Zbog velikog odrona: I danas obustavljen saobraćaj na putu Cetinje-Budva
15.09.2025.•
0
Saobraćaj na putu Cetinje-Budva obustavljen je i danas za sve kategorije vozila zbog većeg odrona u mestu Obzovica.
VIDEO: Voditelj Foks njuza rekao da sve beskućnike sa mentalnim bolestima treba ubiti, pa se izvinio
15.09.2025.•
9
Voditelj emisije "Fox&Friends" Brajan Kilmid uputio je izvinjenje zbog izjave da bi trebalo ubiti beskućnike koji pate od mentalnih bolesti, rekavši da je taj komentar bio "izuzetno bezosećajan".
Pijani mladić se u Nemačkoj popeo na toranj crkve radi fotke - to će ga skupo koštati
15.09.2025.•
0
Pijani 24-godišnjak popeo se na 50 metara visok krov crkve u južnonemačkom gradu Landshutu kako bi napravio fotografiju mobilnim telefonom, što je izazvalo veliku hitnu intervenciju.
U Turskoj veliki protest podrške opoziciji: Demonstranti nose majice sa likom Ataturka
14.09.2025.•
2
Najmanje 50.000 ljudi učestvovalo je u demonstracijama glavne turske opozicione stranke CHP u Ankari uoči mogućeg sudskog smenjivanja rukovodstva stranke, saopštili su organizatori.
Papa Lav: UN više nisu u stanju da reše ključna pitanja, ako je novac najvažniji - u velikom smo problemu
14.09.2025.•
1
Papa Lav XIV ocenio je da Ujedinjene nacije više nisu u stanju da predvode efikasnu multilateralnu diplomatiju.
Kalas: Upad ruskih dronova u rumunski vazdušni prostor kršenje suvereniteta
14.09.2025.•
2
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izjavila je da upad ruskih dronova u rumunski vazdušni prostor predstavlja "neprihvatljivo kršenje suvereniteta države članice EU".
Ekspert za sajber bezbednost: Lični podaci više od milion građana Švedske objavljeni na darknetu
14.09.2025.•
1
Lični podaci više od milion građana Švedske objavljeni su na darknetu, izjavio je ekspert za sajber bezbednost, Karl Emil Nika, prenose švedski mediji.
Kina i SAD počele trgovinske razgovore u Madridu
14.09.2025.•
0
Kina i SAD počele su danas ekonomske razgovore u Madridu, objavile su novinska agencija Sinhua i španska vlada.
U Nigeriji teška saobraćajna nesreća: Poginulo najmanje 19 žena i dece
14.09.2025.•
0
Najmanje 19 žena i dece poginulo je u saobraćajnoj nesreći u državi Zamfara, na severozapadu Nigerije, saopštili su meštani i sindikalni zvaničnik.
Američke banke ulažu više od milijardu funti u Veliku Britaniju pred Trampovu posetu
14.09.2025.•
0
Britanska vlada danas je otkrila da postoji više od milijardu funti investicija američkih banaka u zemlji.
U Rusiji dva voza iskočila iz šina, moguća ukrajinska sabotaža: Najmanje troje mrtvih
14.09.2025.•
0
Ukrajina je odgovorna za dve sabotaže na ruskoj železničkoj mreži, u kojima su poginule najmanje tri osobe, saznaje agencija Frans pres iz izvora u ukrajinskoj vojnoj obaveštajnoj službi.
Komentari 1
Sanja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar