Singapur pogubio još jednu osobu zbog droge: Treća smrtna kazna u dve nedelje
U Singapuru je danas obešen treći osuđenik za dve nedelje zbog trgovine drogom.
Foto: Pixabay
Centralni biro za narkotike saopštio je da je Mohamed Šaleh Abdul Latif, 39-godišnji Singapurac, pogubljen u singapurskom zatvoru Čangi.
On je osuđen na smrt zbog isporuke 54 grama heroina, "dovoljno da utoli zavisnost oko 640 korisnika nedeljno", navodi se u saopštenju koje prenosi Asošijeted pres.
Šaleh je radio kao vozač dostavnog vozila pre hapšenja 2016. Osuđen je 2019, a njegova žalba je prošle godine odbačena. Na suđenju je tvrdio da je verovao da isporučuje krijumčarene cigarete za prijatelja kome duguje novac i da nije proverio sadržaj torbe jer je verovao prijatelju.
Sudija Višeg suda presudio je da njihove veze nisu bile dovoljno bliske da opravdaju poverenje koje je tvrdio da ima. Iako je sud utvrdio da je on bio samo kurir, izrečena mu je obavezna smrtna kazna jer tužioci nisu izdali potvrdu da je sarađivao sa njima, dodaje se u saopštenju.
Singapurski zakoni nalažu smrtnu kaznu za svakoga ko je osuđen za trgovinu više od 500 grama kanabisa i 15 grama heroina.
Šaleh je peta osoba koja je pogubljena ove godine, a 16. pogubljena zbog krivičnog dela vezanog za drogu otkako je Singapur nastavio egzekucije vešanjem u martu 2022, nakon dvogodišnje pauze zbog pandemije kovida19.
Još dvoje građana pogubljeno je prošle nedelje, Saridevi Đamani (45), koja je u petak bila prva žena obešena u poslednjih 19 godina, a zbog trgovine oko 31 grama heroina, kao i Mohamed Aziz Husain (56), zbog trgovine oko 50 grama heroina.
Grupe za ljudska prava, međunarodni aktivisti i Ujedinjene nacije pozvale su Singapur da zaustavi pogubljenja za krivična dela povezana sa narkoticima, napominjući da je to neefikasno kao sredstvo odvraćanja. Vlasti Singapura insistiraju na tome da je smrtna kazna važna za zaustavljanje potražnje i ponude droge.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
U Sloveniji počela predizborna tišina pred neizvesne parlamentarne izbore
21.03.2026.•
0
U Sloveniji je od ponoći na snazi izborna tišina uoči nedeljnih parlamentarnih izbora, na kojima će 1.695.196 državljana birati 88 poslanika u Državnom zboru, dok će preostala dva poslanika birati pripadnici manjina.
Presuda u korist Njujork tajmsa: Pentagon nezakonito ograničava pristup novinarima
21.03.2026.•
1
Američki federalni sudija blokirao je danas politiku administracije predsednika SAD Donalda Trampa kojom se ograničava pristup novinara Pentagonu, čime je ocenio delove vladinih novih propisa nezakonitim.
Baro: Sukob na Bliskom istoku neće biti uskoro okončan
20.03.2026.•
1
Šef francuske diplomatije Žan Noel Baro je danas izjavio da sukob na Bliskom Istoku neće biti uskoro okončan, ali da Pariz sa saveznicima nastavlja da radi na ostvarenju trajnog rešenja.
Požar u češkoj fabrici oružja teroristički napad, nejasno da li zbog Izraela ili Ukrajine
20.03.2026.•
1
Požar koji je sinoć podmetnut u hali fabrike oružja LPP Holding u Pardubicama na istoku Češke je teroristički napad ali nejasno protiv koga, jer se tu ne proizvode dronovi za Izrael, već za Ukrajinu, saopštile su vlasti.
Ukrajina rasporedila jedinice za presretanje dronova u pet zemalja Bliskog istoka
20.03.2026.•
2
Sekretar Nacionalnog saveta za bezbednost i odbranu Ukrajine Rustem Umerov saopštio je danas da su ukrajinske jedinice za presretanje dronova raspoređene u pet zemalja na Bliskom istoku.
Prevoznici iz BiH neće dozvoliti ni prolazak cisterni sa gorivom
20.03.2026.•
1
Koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH" Marko Ivanović izjavio je danas da prevoznici prilikom protesta planiranih za ponedeljak, 23. marta, neće dozvoljavati prolazak cisterni sa gorivom preko granice.
Crna Gora: Policija zabranila najavljeni protest prevoznika
20.03.2026.•
1
Uprava policije Crne Gore nije dozvolila Udruženju prevoznika novi protest kojim su nameravali da blokiraju granične prelaze Dračenovac i Kula od 23. marta do 23. aprila.
Francuska presrela tanker u Sredozemnom moru, sumnja se da je deo ruske flote
20.03.2026.•
14
Francuska Ratna mornarica presrela je i ukrcala se na tanker u Sredozemnom moru za koji predsednik Emanuel Makron tvrdi da je povezan sa ruskom flotom koja ilegalno prevozi naftu kršeći sankcije uvedene Moskvi.
Fon der Lajen: Naći ćemo način da damo kredit Ukrajini uprkos protivljenju Mađarske
20.03.2026.•
8
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će Evropska unija pronaći način da Ukrajini isplati obećanih 90 milijardi evra kredita uprkos protivljenju Mađarske.
Šta je cilj Izraela: Lov na iranske zvaničnike - jednog po jednog
20.03.2026.•
2
Ubistva dvojice visokih iranskih zvaničnika označava prekretnicu u intenzivnoj kampanji čiji je cilj slabljenje vlasti u Teheranu.
Iranski rvač javno pogubljen jer je "vodio rat protiv Boga"
20.03.2026.•
4
Mladi iranski rvač Saleh Mohamedi obešen je u Iranu, zajedno sa još dvoje ljudi, pod optužbom za "vođenje rata protiv Boga".
Izbori u Mađarskoj: Bivša Putinova prevoditeljka ima svoju ulogu
20.03.2026.•
1
Mađarske organizacije za ljudska prava izrazile su zabrinutost zbog imenovanja bivše prevoditeljke Vladimira Putina na važnu funkciju u međunarodnoj misiji za posmatranje izbora.
Tramp i Netanjahu: Da li će doći do raskola?
20.03.2026.•
4
Američki predsednik Donald Tramp i izraelski premijer Benjamin Netanjahu razgovaraju gotovo svakodnevno otkako je počeo rat sa Iranom.
Šikorski: Na delu šrinkflacija bezbednosti - saveznici plaćaju sve veću cenu za garancije SAD
19.03.2026.•
6
Šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski ocenio je da saveznici plaćaju sve veću cenu za garancije bezbednosti od SAD zbog tzv. "šrinkflacije" - principa u prodaji da pakovanja budu sve manja dok cena ostaje ista.
Belorusija po dogovoru sa SAD oslobodila 250 političkih zatvorenika
19.03.2026.•
0
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je danas naredio oslobađanje 250 političkih zatvorenika što je najveći broj do sada, po dogovoru s Vašingtonom koji je Belorusiji ukinuo neke od sankcija.
Evropski lideri potvrdili da ne žele da se pridruže operacijama SAD i Izraela na Bliskom istoku
19.03.2026.•
8
Evropski lideri potvrdili su danas na sastanku u Briselu da ne žele da se njihove zemlje pridruže vojnim operacijama SAD i Izraela na Bliskom istoku.
Centar za sigurnosne studije: Srbija i Hrvatska koriste BiH za vlastite obračune
19.03.2026.•
6
Centar za sigurnosne studije (CSS) Bosne i Hercegovine (BiH) objavio je kraću analizu poslednjih aktuelnosti u odnosima Srbije i Hrvatske, ističući da su te dve zemlje ponovo iskoristile BiH za vlastiti obračun.
Eksperti iz EU stigli u Ukrajinu da procene stanje naftovoda Družba
19.03.2026.•
1
Stručnjaci iz EU stigli su u Ukrajinu da procene stanje naftovoda Družba, prenosi danas Rojters pozivajući se na saopštenje ukrajinske državne energetske kompanije Naftogaz.
Crna Gora proterala dvojicu državljana Srbije: Obojica imaju dosije i "bliski su kriminalnim strukturama"
19.03.2026.•
2
Uprava policije Crne Gore saopštila je da je locirala dva državljanina Srbije, M.S. i D.G, bliska kriminalnim strukturama.
Iran bez interneta već 20 dana
19.03.2026.•
2
Nadzorna organizacija za sajber bezbednost "Netblocks" saopštila je da je Iran u potpunosti bez interneta već 20 dana, odnosno više od 456 sati.
Bivši savetnik za nacionalnu bezbednost SAD: Tramp napravio četiri greške u napadu na Iran
19.03.2026.•
12
Cilj rata u Iranu bi trebalo da bude promena režima, ali nije izvesno da je američki predsednik Donald Tramp spreman da ide do kraja.
Komentari 4
Zvuci strasno
Banderaš
Инспектор Вишекруна
Да је "Јовањица" производила у Сингапуру....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar