Ubica sa fakulteta u Pragu u oproštajnom pismu priznao i ubistvo oca i bebe u šumi
Student Filozofskog fakulteta u Pragu koji je 21. decembra počinio masovno ubistvo na ovoj instituciji, pa izvršio samoubistvo, priznao je i dva prethodna ubistva.
Foto: Beta/AP
On je 21. decembra iz puške ubio 14 studenata i predavača zatim i sebe, a ranio 25.
U oproštajnom pismu je priznao i da je ubio mladog oca i njegovu dvomesečnu bebu nedelju dana ranije kada su se šetali šumom na periferiji Praga.
"U selu Hostounj je prilikom uviđaja nađeno oproštajno pismo u kome ubica priznaje ubistvo u šumi u četvrti Klanovice. Šta je sve tačno u pismu ne možemo još da saopštimo jer je u toku istraga, proveravamo niz događaja i saslušavamo ljude", kazao je dnevniku Novinki portparol policije Jan Danjek.
Balistička veštačenja pušaka iz kojih je ubica pucao na fakultetu i pištolja koje je policija našla ranije su potvrdila da je ovaj 24-godišnjag kriv i za neobjašnjeno ubistvo jednog 32-godišnjeg Čeha i njegove bebe na periferiji Praga.
Na bogosluženju za žrtve ovog masovnog ubistva 23. decembra u Katedrali sv. Vida na Hradčanima na oltar je položeno 18 ruža, 14 za studente i predavače Filozofskog fakulteta, jedna za oca D.K. koga je sin ubio pre nego što je naoružan krenuo u Prag, dve za žrtve iz Klanovica i jedna za samog ubicu kao "molitva za zabludeli um i simbol da će dobro pobediti zlo".
Još uvek se samo nagađa šta je bio motiv da iz puške AR-15 čija automatska verzija spada u jurišne, a prepravljena da se koristi u streljaštvu i lovu ubije na licu mesta 13 studenata i predavača, dok je 14. žrtva kasnije preminula u bolnici.
Dozvolu za nošenje oružja dobio je tek na proleće, za nju u Češkoj nisu potrebni psihološki testovi već samo potvrda lekara opšte prakse.
Mladić je i legalno nabavio čitav arsenal, tri puške, od toga jednu sačmaricu iz koje su na kraju ubio, pištolje i mnoštvo municije, za koji se ne zna odakle studentu novac, pošto samo puška iz koje je ubijao na fakultetu košta, prema tvrdnjama eksperata, najmanje više od 6.000 evra.
"Dosledno proveravamo da li je zatajio sistem ili pojedinac. Sistem u registru oružja nema mogućnost da alarmira ako neko kupi veću količinu oružja za kratko vreme", kazao je zamenik šefa češke policije Tomaš Kubik.
Inspekcija češke policije proverava i samu intervenciju i potragu policije za D.K. pošto je dobila SMS obaveštenje od njegove drugarice da je krenuo u Prag da oduzme sebi život.
Kada je policija stigla u njegovu kuću u selu Hostounj kraj Praga našla ubijenog njegovog oca i eksplozivnu spravu domaće izrade koja je trebala da digne kuću u vazduh.
Dok se eksperti slažu da je sama intervencija policije u zgradi fakulteta na Trgu Jana Palaha i evakuacija bila vrlo profesionalna, kao znak pitanja ostaje zašto policija nije evakuisala i glavnu zgradu u koju je došla prvo i nije ga našla, već je sve snage prebacila u sporednu zgradu u istoj turističkoj četvrti starog Praga gde je trebalo da ima predavanje na koje nije došao i samo tu zgradu blizu Staromnjestskog trga i Božićnog vašara evakuisala.
Policija ima posla i sa traganjem za ljudima koji na društvenim mržama prete da će ponoviti zločin ubice sa Filozofskog fakulteta ili ga podržavaju i hvale i šire paniku ili lažne vesti, a mediji su apelovali da se ne objavljuje puno ime i prezime ubice upravo da ljudi ne počnu da tragaju za njegovim profilima na mrežama i dele eventualne sadržaje sa njega.
"Do danas vodimo istragu u više od 60 takvih slučajeva, a u 30 znamo i konretni identitet lica", saopštila je policija na mreži Iks i upozorila da autori takvih komentara i pretnji čine krivično delo.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
EU odustaje od zabrane dizelaša
16.12.2025.•
0
Evropska unija će danas predložiti ublažavanje pravila o emisijama za nova vozila, čime se faktički odustaje od planirane zabrane motora sa unutrašnjim sagorevanjem od 2035. godine.
Španija uvodi nacionalne mesečne propusnice za javni prevoz od 60 evra
16.12.2025.•
0
Španska vlada najavila je uvođenje nacionalne mesečne propusnice za javni prevoz koja će građanima omogućiti neograničena putovanja autobusima i vozovima širom zemlje za 60 evra.
Crna Gora danas zatvorila pet poglavlja u pregovorima sa EU
16.12.2025.•
4
Crna Gora je na danas održanoj Međuvladinoj konferenciji zatvorila pet poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom.
Tramp proglasio fentanil za oružje masovnog uništenja
16.12.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp je zvanično označio opioid fentanil kao oružje masovnog uništenja, izvršnom uredbom koju je objavila Bela kuća.
Saudijska Arabija oborila rekord u broju smrtnih kazni - ove godine ih bilo 340
16.12.2025.•
0
Saudijska Arabija ove godine je izvršila 340 smrtnih kazni, čime je postavila novi godišnji rekord po broju pogubljenja, preneo je portal "Middle East Eye".
VIDEO: Popustila brana kod Sijetla, naređena evakuacija u tri predgrađa
16.12.2025.•
0
U tri predgrađa južnog dela američkog grada Sijetla je naređena hitna evakuacija nakon što je brana popustila, izazvavši ozbiljne poplave nakon nedelje dana obilnih kiša.
Tramp će fentanil proglasiti za oružje za masovno uništenje: "Pokušavaju da nadrogiraju našu zemlju"
16.12.2025.•
2
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će fentanil klasifikovati kao "oružje za masovno uništenje" kako bi se pojačala borba protiv narkotika.
Grupa Pusi Rajot proglašena ekstremističkom organizacijom
15.12.2025.•
1
Ruski sud proglasio je pank grupu Pusi Rajot (Pussy riot) "ekstremističkom organizacijom".
Zelenski: U pregovorima i dalje različiti stavovi o teritorijalnim pitanjima
15.12.2025.•
1
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas u Berlinu da u pregovorima o mirovnom sporazumu i dalje postoje različiti stavovi o teritorijalnim pitanjima.
Sin režisera Roba Rajnera optužen da je ubio roditelje
15.12.2025.•
0
Nakon smrti američkog režisera Roba Rajnera i njegove supruge Mišel Singer Rajner, u Los Anđelesu je uhapšen njihov sin Nik i optužen za ubistvo, javlja večeras CNN pozivajući se na izjavu šefa gradske policije.
Suprug Ane Volš proglašen krivim za ubistvo
15.12.2025.•
0
Brajan Volš danas je proglašen krivim za ubistvo svoje supruge Ane, čije telo nikada nije pronađeno nakon što je nestala iz njihovog doma u Masačusetsu, pre gotovo tri godine.
Hrvatska gradi skladište za nuklearni otpad blizu granice sa BiH
15.12.2025.•
2
Hrvatski Sabor usvojio je Zakon o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, u blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom.
Nobelovka Mohamadi dva puta prebačena u bolnicu nakon udaraca u zatvoru
15.12.2025.•
0
Dobitnica Nobelove nagrade za mir, Iranka Narges Mohamadi, dva puta je prebačena u bolničku hitnu službu nakon što je zadobila udarce od pripadnika snaga bezbednosti koji su je uhapsili 12. decembra.
Luvr zatvoren zbog štrajka zaposlenih
15.12.2025.•
0
Pariski muzej Luvr jutros nije otvoren za posetioce, jer je osoblje neposredno pre otvaranja glasalo za štrajk, dva meseca posle spektakularne pljačke koja je otkrila nedostatke čuvenog muzeja.
Policajci sa Halkidikija tražili mito od vozača u zamenu za brisanje saobraćajnih prekršaja
15.12.2025.•
2
Tri policajca iz policijske stanice Trohaja na Halkidikiju, koji su optuženi za formiranje kriminalne organizacije sa ciljem lažnog potvrđivanja saobraćajnih prekršaja i brisanja prekršaja u zamenu za novac, uhapšeni su.
Rumuni na ulicama zbog korupcije u pravosuđu, podržala ih i Laura Koveši
15.12.2025.•
8
U Rumuniji su izbili protesti građana, sudija i tužilaca zbog političkog upliva i korupcije u pravosuđu zemlje, a zahtevima da se to spreči pridružila se i glavna tužiteljka Evropske unije Laura Koveši.
Tvrdokorni desničar izabran za predsednika Čilea
15.12.2025.•
0
Hoze Antonio Kast pobedio je u drugom krugu predsedničkih izbora u Čileu, usred zabrinutosti birača zbog porasta kriminala i migracija čime je zemlja doživela najveći desničarski zaokret od kraja vojne diktature 90-ih.
Ubijeni poznati reditelj Rob Rajner i njegova supruga
15.12.2025.•
1
Reditelj‑glumac Rob Rajner i njegova supruga Mišel pronađeni su mrtvi u nedelju u svom domu u Los Anđelesu.
U Pljevljima toliko zagađen vazduh da su deca završila na respiratorima, a jedno je na intenzivnoj nezi
15.12.2025.•
1
Lokalne vlasti i zdravstveni radnici upozorili su da se Pljevlja suočava sa najozbiljnijom ekološkom krizom od kada se vrše merenja kvaliteta vazduha, te da je glavni razlog termoelekrana.
Tramp planira izgradnju trijumfalne kapije po uzoru na onu u Parizu - "ali će biti mnogo bolja"
15.12.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp je u nedelju otkrio da je glavni prioritet njegovog šefa unutrašnje politike izgradnja trijumfalne kapije u Vašingtonu.
Trampu opao rejting i u njegovom sopstvenom pokretu MAGA
15.12.2025.•
0
Rejting američkog predsednika Donalda Trampa opada dok se približava kraju prva godina njegovog drugog mandata u Beloj kući, a on je izgubio i deo podrške pokreta "Učinimo ponovo Ameriku velikom" (MAGA).
Komentari 1
Loki
Ne znam, možda je bilo komplikovano rasvetliti taj slučaj, ali gorak ukus ostaje.
Još luđa stvar da ne treba nalaz psihologa / psihijatra za kupovinu oružja.
Taman kad pomislim da je naš sistem u raspadu, desi se ovakav užas...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar