Premijerka Francuske podnela ostavku: Mandat obeležen političkom krizom u državi

Premijerka Francuske Elizabet Born je podnela ostavku koju je predsednik Emanuel Makron prihvatio, saopšteno je iz njegove kancelarije.
Premijerka Francuske podnela ostavku: Mandat obeležen političkom krizom u državi
Foto: Beta/AP
Makron nije odredio ko će naslediti Born na toj poziciji.
 
Promena premijera dolazi nakon godinu dana obeleženih političkom krizom u zemlji, zbog sporne reforme penzionog sistema i zakona o imigraciji.
Emanuel Makron je na Tviteru zahvalio bivšoj premijerki.
 
Elizabet Born je stupila na dužnost u maju 2022. godine nakon što je Makron drugi put izabran za predsednika. Bila je druga premijerka u istoriji Francuske.
Ona će nastaviti da se bavi tekućim pitanjima dok ne bude izabrana nova vlada.
 
U Francuskoj, ankete javnog mnjenja pokazuju da Makronova stranka zaostaje za liderom krajnje desnice Marin le Pen za nekih osam do 10 poena ispred glasanja u junu.
 
Ko bi mogao da bude novi premijer?
 
Spekulacije o rekonstrukciji vlade bile su rasprostranjene u nedeljama otkako je usvajanje pooštrenih imigracionih pravila tesnom većinom u parlamentu otkrilo duboke pukotine u Makronovoj centrističkoj većini. Sam Makron je obećao novu političku inicijativu.
 
Među onima koji se navode kao potencijalni kandidati za zamenu premijerke su 34-ogodišnji ministar obrazovanja Gabrijel Atal i 37-ogodišnji ministar odbrane Sebastijan Lekornu, od kojih bi svaki bio najmlađi premijer Francuske do sada.
Ministar finansija Bruno Le Mer i bivši ministar poljoprivrede Žilijen Denormandi takođe su pominjani od strane analitičara kao moguće opcije.
 
Promena premijera neće nužno dovesti do promene u političkom pristupu, već će pre signalizirati želju da se odmakne od penzionih i imigracionih reformi i fokusira se na nove prioritete, uključujući postizanje pune zaposlenosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ns

    08.01.2024 23:42
    Francuska imala premijerku!?
  • Pele

    08.01.2024 23:16
    Evropa sve visi lici na stanje pred drugi svetski rat, ogromna netrpeljivost vlada u svim drzavama, sve se teze zivi svuda, ne nazire se izlazak iz krize, sve vuce na novi svetski rat.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Pronađeno telo nemačkog lekara na planini Prenj

Telo nemačkog državljanina, lekara Volframa Mislera, koji je pre osam meseci doputovao u BiH radi istraživanja, pronađeno je na planini Prenj, saopštila je Gorska služba spasavanja Prenj - Konjic.

Pezeškijan osudio napad SAD na Iran

Iranski predsednik Masud Pezeškijan osudio je "agresiju" SAD posle američkog bombardovanja iranskih nuklearnih lokacija, i optužio Vašington da stoji iza vojne operacije Izraela u Iranu.

Dodik tvrdi da mu je "ucenjena glava"

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je dobio informaciju da je "jedna grupa iz Konjica, okupljena oko nekih biznismena, ucenila njegovu glavu na milion evra".