Francuska prva u svetu u Ustav uvela pravo na abortus

Poslanici oba doma Parlamenta Francuske su danas svečano u Versajskoj palati kod Pariza proglasili da je pravo na dobrovoljni prekid trudnoće uvedeno u Ustav.
Time je Francuska postala prva država u svetu koja je to uradila.
 
Ukupno je 780 poslanika donjeg i gornjeg doma Parlamenta u svečanoj sali u Versaju proglasilo da se u Član 34. Ustava upiše: "Zakonom se utvrđuju uslovi pod kojima se ostvaruje sloboda zagarantovana ženama da pribegnu dobrovoljnom prekidu trudnoće".
Samo 72 poslanika su bila protiv.
 
To istorijsko glasanje, četiri dana pre 8. marta, Međunarodnog dana prava žena, pozdravljeno je ovacijama.
 
Predsednik Francuske Emanuel Makron čija vlada je predložila ovu izmenu pozdravio je to kao "francuski ponos" i "univerzalnu poruku".
 
"Slavimo zajedno ulazak nove garantovane slobode u Ustav", napisao je Makron u poruci na mreži X. 
Ranije je premijer Gabrijel Atal rekao da Francuska ustaje i stavlja se na čelo napretka u vreme kada su prava žena napadnuta širom sveta.
 
"To je prva ustavna odredba tako eksplicitna na tu temu, ne samo u Evropi, već i u svetu", rekao je uoči glasanja Li Hoktor, stručnjak Centra za reproduktivna prava, američke organizacije koja brani pravo na pobačaj.
 
Vatikan je ponovio danas, na dan ovog istorijskog glasanja, da je protiv "svakog prava na ukidanje ljudskog života".
 
Dobrovoljni prekid trudnoće je u Francuskoj legalizovan 1975. godine, četiri godine posle apela u kojem su 343 žene, među kojima glumice Žana Moro, Katrin Denev i spisateljice Simon de Bovoar, Margerit Diras i Fransoaz Sagan priznale da su imale pobačaj.
  • Helena

    06.03.2024 13:02
    Nije tačno
    SFRJ je u svom Ustavu iz 1974. godine u članu 191. to jasno propisala i to godinu dana pre nego što je u Francuskoj uopšte legalizovan.
    Nije u redu da se istorija prekraja

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet