Broj smrtnih kazni u svetu najveći od 2015. godine: Pogledajte u kojim sve zemljama

Broj pogubljenja u svetu dostigao je najviši nivo od 2015, kao posledica velikog porasta u Iranu, saopštila je danas organizacija za odbranu ljudskih prava Amnesti internešenal.
Broj smrtnih kazni u svetu najveći od 2015. godine: Pogledajte u kojim sve zemljama
Foto: Pixabay
Organizacija sa sedištem u Londonu zabeležila je 1.153 izvršene smrtne kazne tokom 2023. godine u svetu, a izveštaju nije uključena Kina koja ne objavljuje svoje podatke, što je porast od više od 30 odsto u odnosu na 2022. godinu.
 
Broj izrečenih smrtnih kazni porastao je za 20 odsto i dostigao ukupno 2.428 slučajeva.
Prema Amnestiju, pet zemalja gde je bilo najviše pogubljenja 2023. godine su Kina, gde se procenjuje da ih je bilo više hiljada, Iran, Saudijska Arabija, Somalija i SAD.
 
Samo u Iranu pogubljene su 853 osobe, što je skoro 50 odsto više nego 2022. godine.
"Iranske vlasti pokazale su potpuni prezir prema ljudskom životu", rekla je generalna sekretarka Amnesti Internešenala Anjes Kalamar, u saopštenju.
 
Ona je ukazala na povećanje broja izvršenih smrtnih kazni za prestupe vezane za drogu, sa "diskriminatorskim efektom" u nekim zajednicama uključujući beludži manjinu. 
 
Uprkos ovom povećanju broja pogubljenja u 2023. godini, koncentrisanom posebno na Bliskom istoku, zemlje koje sprovode smrtne kazne su sve izolovanije, istakla je ona.
 
Njihov broj je pao na 16 prošle godine, što je najniži nivo do sada. Nije registrovana nijedna izvršena smrtna kazna u Belorusiji, Japanu, Mjanmaru ili Južnom Sudanu, gde ih je bilo 2022. godine.
 
U Aziji, Pakistan je ukinuo smrtnu kaznu za prestupe vezane za drogu, dok je Malezija ukinula automatsko izricanje smrtne kazne za neke zločine.
 
Nasuprot tome, u regionu podsaharske Afrike broj smrtnih kazni se povećao za 66 odsto, odnosno na 494 slučajeva tokom 2023. godine. Broj pogubljenja, sva u Somaliji su se više nego utrostručila i dostigla 38 slučajeva.
 
U SAD gde je zabeleženo 24 pogubljenja, više saveznih država istaklo je da će nastaviti sa sprovođenjem smrtne kazne, rekla je Kalamar izrazivši žaljenje zbog toga i osuđujući metodu gušenja azotom koji se primenjuje u saveznoj državi Alabami. 
 
U izveštaju Amnestija ne ubrajaju se hiljade pogubljenja za koja se sumnja da su izvršena u Kini, kao ni ona u Severnoj Koreji i u Vijetnamu. Organizacija smatra da je tajna oko tih podataka način da se ulije "strah" stanovništvu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Uhapšen bivši zamenik ministra odbrane Rusije

Bivši zamenik ruskog ministra odbrane, general Dmitrij Bulgakov, uhapšen je zbog sumnje na korupciju, izjavila je za agenciju RIA novosti predstavnica Istražnog komiteta Svetlana Petrenko.

EU produžila mandat Lajčaku do 31. januara

Savet EU usvojio je odluku o produžetku mandata specijalnom izaslaniku EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslavu Lajčaku do 31. januara 2025. godine.