Od Srbije do Gruzije: Kojih deset država čekaju članstvo u EU?

Evropska komisija objavila je izveštaj o napretku kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Od Srbije do Gruzije: Kojih deset država čekaju članstvo u EU?
Foto: Pixabay
Evropska komisija objavila je izveštaj o napretku kandidata za članstvo u Evropskoj uniji na putu ispunjavanja svih potrebnih kriterijuma.
 
Rojters piše da pregovori o pristupanju mogu trajati deceniju ili duže.
 
U nastavku je lista država koje se nadaju da će jednog dana postati članice EU, a britanska agencija analizira njihov formalni status, prenosi Al Džazira.
 
Ukrajina je kandidat od 2022. godine
 
Foto: Pixabay
 
Ukrajina je podnela zahtev za članstvo u EU nekoliko dana nakon što ju je napala Rusija u februaru 2022. godine, a status kandidata dobila je u junu te godine. U decembru 2023. čelnici Unije su odlučili da započnu pristupne pregovore sa Kijevom, a pregovori o članstvu otvoreni su u junu 2024.
 
Odnosi EU-a i Ukrajine sežu unazad gotovo 30 godina – EU je potpisala Sporazum o partnerstvu i saradnji s Ukrajinom 1994. godine, a on je stupio na snagu 1998. Godine 2004. Ukrajina je postala prioritetni partner EU nakon što je “Narandžasta revolucija”, protiv izborne prevare i korupcije, signalizirala da je na putu prema integraciji s Unijom.
 
Proruski predsednik Viktor Janukovič odbio je 2014. da potpiše sporazum o pridruživanju i trgovini s EU, što je izazvalo Majdan revoluciju nakon koje je usledila ruska aneksija Krima. Sporazum o pridruživanju i trgovini s EU stupio je na snagu 2017.
 
Ukrajina je pojačala svoju težnju ka članstvu u EU od ruske invazije koja je počela u februaru 2022.
 
Moldavija je kandidat od 2022.
 
Evropska unija ima sporazum o pridruživanju sa Moldavijom, uključujući duboku i sveobuhvatnu zonu slobodne trgovine, od 2016. godine. Kišinjev je podneo zahtev za članstvo u Uniji u martu 2022.
 
Kako bi napredovala do početka pristupnih pregovora, Evropska komisija zatražila je od Moldavije da reformiše svoje pravosuđe, suzbije mito i organizovani kriminal, reši se oligarha, reformiše javnu upravu i finansije, uključi u odlučivanje civilno društvo i podstakne zaštitu ljudskih prava.
 
Čelnici EU odlučili su da počnu pristupne pregovore s Moldavijom u decembru 2023. godine, a pregovori o članstvu započeli su u junu ove godine.
Turska  je kandidat od 1999. godine.
 
Foto: Pixabay
 
Dok je još uvek bila službena država kandidat, Turska je pre mnogo godina doživela zamrzavanje pregovora o pristupanju, uglavnom zbog problema koji se odnose na ljudskih prava i vladavinu prava.
 
Ulazak Turske, države od 85 miliona ljudi, u EU trenutno nije deo političke rasprave.
 
Ankara je podnela zahtev za članstvo u Uniji još u aprilu 1987, postala je država kandidat u decembru 1999, da bi pregovori o članstvu bili otvoreni u oktobru 2005.
 
Severna Makedonija je kandidat od 2005. godine.
 
Foto: Pixabay
 
Ova balkanska država je na putu ka EU od 2003. i ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju - individualno prilagođeni okvir za odnose, od 2004. godine.
 
Podnela je zahtev za članstvo u EU u martu 2004, da bi postala država kandidat u decembru 2005. godine.
 
Pregovori o članstvu otvoreni su u martu 2022. nakon što je promenila ime iz Makedonija u Severna Makedonija. No, razgovori tek treba ozbiljnije da počnu zbog prigovora Bugarske zbog istorije i jezika.
 
Crna Gora je kandidat od 2010. godine.
 
Pristupni pregovori započeli su u junu 2012. godine i od tada su otvorena 33 od ukupno 35 poglavlja pregovora - područja u kojima kandidat treba da se ujednači sa zakonima EU, od kojih su tri privremeno dovršena.
 
Srbija je kandidat od 2010. godine.
 
Foto: Pixabay
 
Najveća država Zapadnog Balkana identifikovana je kao potencijalni kandidat 2003. godine, a od 2013. ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU.
 
Srbija je zahtev za članstvo u EU podnela u decembru 2008. i postala kandidat u decembru 2010.
 
Pristupni pregovori započeli su 2012. Ukupno 22 od 35 poglavlja pregovora su otvorena, a dva su završena.
 
Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije možete pročitati OVDE.
 
Albanija je kandidat od 2014. godine.
 
Foto: Pixabay
 
Albanija je prepoznata kao potencijalni kandidat 2003. godine, dok je u aprilu 2009. podnela zahtev za članstvo u EU. Status kandidata dobila je 2014. godine.
 
Pregovori o pristupanju službeno su počeli u julu 2022. nakon što je Tirana ispunila uslove o promenama u pravosuđu, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, obaveštajnim službama i javnoj upravi.
 
Njeni pregovori, međutim, tek bi trebalo da počnu ozbiljnije jer je EU spojila kandidaturu Albanije za članstvo s kandidaturom Severne Makedonije.
 
Bosna i Hercegovina je kandidat od 2022. godine.
 
Bosna i Hercegovina je identifikovana kao potencijalni kandidat 2003. godine i ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU od 2015.
 
Zahtev za članstvo u EU podnela je u februaru 2016. godine.
 
Kako bi počela pregovore o pristupanju, Bosna i Hercegovina mora da sprovede 14 prioriteta koje je postavila Komisija 2019. godine, a koji su fokusirani na demokratiju i funkcionalnost države, vladavinu prava, temeljna prava i reformu javne uprave.
 
U decembru 2023. čelnici Unije odlučili su da će otvoriti pristupne pregovore s Bosnom i Hercegovinom nakon što se postigne potreban stepen usklađenosti s kriterijumima za članstvo.
Gruzija je kandidat od 2023. godine.
 
Gruzija je podnela zahtev za članstvo u EU u martu 2022. godine, da bi Vlade EU dodelile ovoj državi status kandidata u decembru 2023. godine.
 
Od 2016. EU i Gruzija imaju sporazum o pridruživanju koji pokriva trgovinu.
 
Kosovo je podnelo zahtev za članstvo u EU 2022. godine.
 
Brisel je od 2005. godine isticao prilike za EU perspektivu za Kosovo.
 
Ipak, ne priznaju sve države članice EU Kosovo kao nezavisnu državu.
 
Od 2016. EU ima Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Prištinom koji služi kao temelj za pristupni put.
  • Particulare matter

    03.11.2024 10:43
    Jedina dilema u Srbiji je koja je udbaška struja bila uspešnija u tome da ogadi EU građanima, ova primitivnija zarđalih kašika i grobova koje je ostavila širom bivše i sadašnje države ili lige koje su po zadatku kao bile za EU sa zadatkom da ništa ne učine već tamo budu ljigavi a šef im svima u Moskvi.
  • Професор

    03.11.2024 10:26
    Са многима који већ јесу а и овима што су кандидати ни на кафу не бих ишао а камоли био у истој заједници.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Premijer Francuske podneo ostavku

Mišel Barnije podneo je ostavku na mesto premijera Francuske, nakon što je parlament u sredu izglasao nepoverenje njemu i njegovoj vladi.