Demonstracije širom Grčke na godišnjicu železničke nesreće: "Vi brojite pare! Mi brojimo živote!"
Dvesta hiljada demonstranata okupilo se danas u Atini ispred zgrade Parlamenta Grčke.
Oni protestuju zbog korupcije za koju tvrde da je dovela do železničke nesreće pre dve godine, jedne od najvećih tragedija u Grčkoj.
Demonstracije koje su danas i drugde širom Grčke, predvode rođaci 57 žrtava čeonog sudara putničkog voza s teretnim na današnji dan 2023.
Do sada su optuženi samo železničari, dok demonstranti tvrde da su uzrok nesreće korupcija i nesposobnost u vrhu vlasti, pre svega u Vladi koja je odbila da je makar politički odogovorna za pogibiju.
U Grčkoj je danas generalni štrajk, letovi i železničke usluge su otkazani, trajekti zaustavljeni, a javni prevoz širom zemlje ozbiljno je poremećen.
Privatna preduzeća i javne službe uglavnom ne rade, a mnoge radnje u Atini su zatvorene, a u izlozima su poruke solidarnosti s porodicama žrtava.
Demonstranti uzvikuju "Vi brojite pare! Mi brojimo živote!", i nose crne balone i antivladine transparente.
Jedan od radnika koji protestuje Kostas Reinpulos rekao je da je železnička nesreća istakla zahteve za bezbednijim uslovima rada.
"Svakodnevno se traži da se sazna istina o tome šta se desilo, i svaki dan se traži bolje mere bezbednosti na radnom mestu. Ne želimo da oplakujemo još ljudi koji ujutro odlaze na posao i ne znamo da li će se vratiti" rekao je Reinpulos.
"Istina mora izaći na videlo, a odgovorni, bez obzira na to koliko su važni, moraju biti pozvani na odgovornost", rekao je Janis Panagopulos, predsednik Opšte konfederacije grčkih radnika, najvećeg sindikata koji je podržao štrajk.
Više od 5.000 policajaca je u Atini da bi suzbili nerede, a neki demonstranti su gađali policiju kamenjem i "molotovljevim koktelima".
Porodice žrtava su pozvale demonstrante da se fokusiraju na sećanje, a ne na politiku.
"Ovaj dan je dan sećanja, poštovanja i razmišljanja. Posvećen je onima koji su izgubli živote, ožalošćenim porodicama i potrazi za pravdom koja izostaje" navodi se u saopštenju udruženja porodica žrtava.
Ipak, protesti su stvorili politički nesigurni trenutak za vladu premijera Kirijakosa Micotakisa.
Njegova partija i dalje vodi u anketama, ali nezadovoljstvo javnosti zbog sudara vozova na pruzi atina-Solun u mestu Tembi na severu Grčke, dovelo je do porasta podrške opozicionim strankama.
Micotakis je obećao da će nastaviti rad na poboljšanju bezbednosti na železnici, i dodao je da "svaki Grk saučestvuje u ovoj žalosti" svi "ujedinjeni zajedničkim zahtevom za istinom".
Transport u Grčkoj je mahom drumski, a železnički saobraćaj je usredsređen na glavnu prugu između Atine i Soluna.
Dugo očekivani izveštaj o istrazi nesreće u Tembiju, objavljen u četvrtak, okrivljuje za sve grešku železničara, zastarelu infrastrukturu i velike sistemske mane.
Marija Kristijanu čija je ćerka poginula u sudaru vozova, postala vođa kampanje koja zahteva političku odgovornost za sudar.
Ove nedelje zahvalila je sindikatima što su se pridružili demonstracijama, a među njima su i lekari, advokati i sudije koje će danas u sudovima održati minut ćutanja u znak sećanja na žrtve.
"Za nas koji smo imali svoju decu i voljene u tom vozu, deo nas ostaje sa njima i nikada se neće vratiti.
"Neumoljivi bol i nezamisliva realnost su zauvek sa nama", rekla je Kristijanu u govoru ispred Parlamenta.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Sarkozi pušten na uslovnu slobodu
07.05.2026.•
0
Bivši predsednik Francuske Nikola Sarkozi biće od danas na uslovnoj slobodi, nakon što je prihvaćen njegov zahtev za izmenu kazne u slučaju koji se odnosi na prekomerno trošenje sredstava za izbornu kampanju 2012. godine
Nemačka razmatra ublažavanje osmočasovnog radnog dana
07.05.2026.•
0
Nemačka ministarka rada Barbel Bas najavila je da će u junu predstaviti nacrt zakona kojim bi bila ublažena sadašnja granica osmočasovnog radnog dana.
Revizori EU zabrinuti jer ne znaju gde su milijarde evra iz fondova za oporavak od kovida19
07.05.2026.•
1
Revizori EU su saopštili da nisu u mogućnosti da jasno prate način na koji se milijarde evra troše iz ogromnog fonda koji pomaže zemljama EU da obnove privredu od štete koju je izazvala pandemija kovida19.
Hrvatska policija će kažnjavati roditelje koji deci dozvole da voze električne trotinete
07.05.2026.•
3
Hrvatska policija je najavila uvođenje novih kazni kako bi stala na kraj nesavesnim vožnjama električnih trotineta i sprečila moguće nesreće.
Napetosti i podele unutar EU zbog velikog broja izdatih viza ruskim državljanima
07.05.2026.•
0
Države članice EU suočene su sa novim podelama nakon što su podaci pokazali rast broja izdatih šengenskih viza ruskim državljanima, uprkos strogim sankcijama protiv Moskve zbog rata u Ukrajini, piše Euraktiv.
Aboridžini krive Rio Tinto zbog presušivanja izvora koji smatraju svetim
06.05.2026.•
1
Izvor koji već hiljadama godina koriste Aboridžini u Zapadnoj Australiji, i koji smatraju svetim, prvi put u istoriji je presušio.
Srušio se deo nadstrešnice na stadionu u blizini Brčkog, nema povređenih
06.05.2026.•
0
Deo nadstrešnice u izgradnji na fudbalskom stadionu u naselju Gornji Brezik kod Brčkog srušio se tokom noći, a prema dostupnim informacijama, u incidentu nije bilo povređenih, prenela je bijeljinska BN televizija.
Preminuo Ted Tarner, osnivač CNN
06.05.2026.•
1
Osnivač američke i svetske kablovske televizijske mreže CNN 1980. godine, Ted Tarner, umro je u 87. godini od teške neurološke bolesti, saopštila je njegova kompanija "Tarner enterprajzis".
Monah iz Srbije životno ugrožen nakon što je iskočio iz vozila Hitne pomoći u Grčkoj
06.05.2026.•
5
Monah, državljanin Srbije, bori se za život u jedinici intenzivne nege bolnice "Ipokratio" u Solunu, nakon što je pod nerazjašnjenim okolnostima iskočio iz vozila Hitne pomoći koje ga je prevozilo.
Američka policija uhapsila influensera koji se bavi proganjanjem pedofila
06.05.2026.•
1
Američka policija uhapsila je Džeja Karnikoma, poznatog influensera koji se bavi proganjanjem pedofila.
Cene benzina u SAD najviše u skoro četiri godine
06.05.2026.•
1
Prosečna cena benzina u Sjedinjenim Američkim Državama porasla je na 4,51 dolar po galonu, što je najviši nivo od jula 2022. godine, pokazali su podaci kompanije "GasBadi".
Tramp pauzira vojnu operaciju sprovođenja brodova kroz Ormuski moreuz
06.05.2026.•
4
Presednik SAD Donald Tramp je doneo sinoć, na zahtev Pakistana, odluku da "pauzira" američku vojnu operaciju koja je trebalo da osigura bezbedan prolaz civilnih brodova kroz Ormuski moreuz.
Peter Mađar optužio FIDES da na kraju svoje vlasti prazni državni budžet
05.05.2026.•
4
Budući premijer Mađarske saopštio je da je došao u posed vladine odluke prema kojoj bi Fides poslednji put "opljačkao" državnu kasu i svojim poslednjim merama drastično povećao budžetski deficit.
Pala vlada Rumunije
05.05.2026.•
8
Parlament Rumunije izglasao je danas nepoverenje vladi koju predvodi Ilija Boložan.
EU i Jermenija usvojile zajedničku deklaraciju na prvom samitu u Jerevanu
05.05.2026.•
4
Deklaracija, koja je danas usvojena na samitu u Jerevanu, potvrđuje strateško partnerstvo EU i Jermenije.
VIDEO: Najmanje 26 mrtvih i više od 60 povređenih u eksploziji u fabrici vatrometa u Kini
05.05.2026.•
2
Broj poginulih u eksploziji u fabrici vatrometa u kineskoj provinciji Hunan porastao je na 26, a 61 osoba je povređena, dok su operacije potrage i spasavanja uglavnom završene i indikatori životne sredine su normalni.
Optuženi za izazivanje požara u SAD bio ljut na ceo svet i uznemiren jer nije imao planove za Novu godinu
05.05.2026.•
1
Čovek koji je optužen za izazivanje prošlogodišnjeg požara u Los Anđelesu - jednog od najrazornijih u istoriji Kalifornije - rekao je pred sudom da je bio uznemiren zbog toga što nije imao planove za proslavu Nove godine
UAE: Nastava na daljinu do petka zbog bezbednosne situacije
04.05.2026.•
0
Škole u Ujedinjenim Arapskim Emiratima ove nedelje prelaze na nastavu na daljinu, nakon što su obnovljeni iranski napadi na energetska postrojenja u toj zemlji.
Vrhovni sud SAD privremeno obustavio nova ograničenja za abortivnu pilulu
04.05.2026.•
0
Vrhovni sud SAD privremeno je zaustavio primenu novih ograničenja za abortivnu pilulu mifepriston, dopuštajući ženama da je dobiju u apotekama ili poštom bez lične posete lekaru.
Putin proglasio dvodnevni prekid vatre 8. i 9. maja
04.05.2026.•
4
Predsednik Rusije Vladimir Putin je proglasio dvodnevni prekid vatre u ratu sa Ukrajinom 8. i 9. maja, kako bi obeležio godišnjicu poraza nacističke Nemačke u Drugom svetskom ratu.
Iran izveo novi napad na UAE, prvi put od primirja
04.05.2026.•
0
Iran je danas sa četiri rakete gađao Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), prvi put od uspostavljanja krhkog primirja SAD i Irana početkom aprila, izvestila je agencija AP.
Komentari 4
Mila
57 žrtava, tuga.
Inozemac
Jojj
Sad će onaj deo "finih" građana Srpske Atine zgrožen zbog jaja i brašna morati da otkaže aranžmane za Paraliju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar