
Slovenački portal: Kako je afera Viadukt otkrila veze Dodika sa osobama koje su ilegalno prisluškivale OHR

To je firma kojoj Bosna i Hercegovina (BiH) po osnovu odluke Arbitražnog veća u Vašingtonu treba da isplati dug od 65,3 miliona evra.
"Viadukt" je podneo tužbu, jer su mu vlasti Republike Srpske (RS) 2013. godine jednostrano oduzele koncesiju za izgradnju hidroelektrana na reci Vrbas.
Slovenački portal Necenzurisano je objavio da trag slovenačke kompanije vodi do uticajnih ljudi u Republici Srpskoj, navodeći da je osoba, čije je poslovanje povezano s većinskim vlasnikom "Viadukta", Borisom Goljevščekom, dok je druga osoba vezana za ovu aferu, Damjan Belič, vlasnik zaštitarske kompanije u RS, za koju se, kako se naglašava, smatra da je igrala važnu ulogu u paraobaveštajnoj mreži Milorada Dodika.
Belič je advokat i stečajni upravnik, koji je za vreme vlade Mira Cerara bio na čelu nadzornog odbora Slovenačkog državnog holdinga (SDH), krovnog upravitelja državne imovine.
Slovenački portal je naveo da projekat izgradnje dve hidroelektrane na reci Vrbas, koji će Viaduktu donetiviše od 60 miliona evra kompenzacije, od samog početka prati neuobičajen razvoj događaja.
U Republici Srpskoj, koncesija je prvi put dodeljena 2003. godine srpskoj kompaniji GP Građevinar, koja je imala partnere iz Bosne i Italije.
Međutim, nastao je problem kod obezbeđivanju bankarske garancije, a sledeće godine vodeću ulogu u projektu preuzela je kompanija "Viadukt", u vlasništvu Borisa Goljevščeka i Vladimira Zevnika, dvojice biznismena iz kruga "Splošne plovbe", slovenačke brodarske kompanije u njemačkom vlasništvu.
U to vreme, Vladu RS predvodio je Dragan Mikerević iz Partije demokratskog progresa (PDP).
"Viadukt" nije uspeo da dobije dozvole i propise od vlasti potrebne za početak gradnje, a 2013. godine Vlada RS je državnoj kompaniji Elektroprivreda RS dodelila koncesiju za novu hidroelektranu, samo nekoliko kilometara od lokacije na kojoj ju je trebalo da gradi “Viadukt”.
To je bio razlog da "Viadukt" pokrene arbitražni spor.
U to vreme na čelu Vlade RS bila je Željka Cvijanović, sadašnja srpska članica Predsedništva BiH, dok je Milorad Dodik bio predsednik Republike Srpske.
Slovenački portal dalje je naveo da je kompanija "Viadukt" sada samo fiktivna - nema prihoda ni zaposlenih.
Uz vlasničke udele koje ima u dve kompanije iz RS, a njena jedina imovina je potraživanje prema Bosni i Hercegovini.
Portal necenzurisano navodi da je Damjan Belič poslednjih godina pomagao "Viaduktu" u njenim nastojanjima da natera BiH da otplati dug od više desetina miliona evra.
"Belič je u ime 'Viadukta' prisustvovao nekoliko sastanaka na ovu temu i u Sloveniji i u BiH. U nekim slučajevima je na njih dolazio sam, odnosno bez Goljevščeka", stoji u tekstu.
Dodali su da Belič nije demantovao informaciju portala Necenzurisano da je sarađivao sa "Viaduktom" ili Goljevščekom.
Istakli su da Belič "ima zanimljivu poslovnu istoriju u RS".
Kada se Dodik 2006. godine vratio u Vladu RS, Belič je, preko svoje slovenačke kompanije VK Holding, postao vlasnik zaštitarske firme "Centurion" iz Bijeljine.
Tri godine kasnije, ova firma se našla upletena u međunarodnu aferu visokog profila u BiH, a tadašnji zamenik visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Rafi Gregorijan oduzeo mu je dozvolu za sticanje novih poslova u Brčko Distriktu zbog optužbi da je "igrala važnu ulogu u Dodikovoj paraobaveštajnoj mreži, koja je ilegalno prisluškivala i pratila zaposlene Kancelarije visokog predstavnika u BiHupra (OHR)".
Kompanija "Centurion" imala je moćne političke pokrovitelje u rukovodstvu RS, a među njima je bio i Aleksandar Džombić, bivši premijer i ministar finansija Republike Srpske, naveo je portal Necenzurisano.
"Centurion" je bio posebno blisko povezan sa bezbednosnom kompanijom “Alpha Security”, koja je bila u velikoj meri uključena u Dodikov krug.
Uz Beliča, manjinski suvlasnik "Centuriona" bio je i njegov direktor Niko Sjerić, koji je danas je potpredsednik gradskog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD u Bijeljini.
Šest meseci nakon što je izgubio licencu za sticanje novih poslova, Belič je prodao "Centurion" zaštitarskoj firmi "Sektor sekjuriti", čiji je vlasnik bio Slavšiša Krunić, ubijen u zasedi u blizini svoje kuće u Banjaluci 2019. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar